Reklama

Niedziela Świdnicka

Diecezja

Krzyż znakiem wspólnoty

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w wielu parafiach jest okazją do oddania hołdu Krzyżowi Chrystusa i podkreślenia jego zbawczego przesłania.

Niedziela świdnicka 39/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Marek Mendyk jubileusz 40-lecia parafii w Kłodzku upamiętnił wpisem do księgi

Biskup Marek Mendyk jubileusz 40-lecia parafii w Kłodzku upamiętnił wpisem do księgi

Biskup Marek Mendyk 14 września uczestniczył we Mszy św. odpustowej w Kłodzku, gdzie od dwóch miesięcy parafią kieruje ks. kan. Stanisław Kasztelan. Tego dnia miejscowa wspólnota świętowała 40-lecie erygowania parafii.

Jubileusz w Kłodzku

– Jubileusz jest okazją, by wrócić do początków naszej wiary. Często i chętnie wracamy wspomnieniami do naszych dawnych lat – tych z dzieciństwa i młodości, ale także i do ważnych wydarzeń z naszego życia – powiedział w homilii bp Mendyk, dodając, że nierzadko tym wspomnieniom towarzyszy nostalgia, tęsknota za czymś ważnym. Odnosząc się do symboliki krzyża, pasterz diecezji przypomniał, że krzyż funkcjonuje w krajobrazie Polski od wieków i pełni rolę strażnika sfery sakralnej. – Krzyż jest znakiem wspólnoty, w której centrum jest osoba Jezusa Chrystusa. Jest akcentem kulturowym wpisanym w przecinanie się dwóch światów: świata naszej materialnej codzienności ze światem duchowym. Stawiany na rozstajach dróg i na szczytach gór stanowi ważny punkt odniesienia dla idących drogą ludzi – wymienił biskup.

Po liturgii wierni przeszli do domu parafialnego, gdzie czekały na nich zastawione stoły, na których znalazło się symboliczne 40 potraw i słodkości, przygotowanych przez samych parafian.

Dodajmy, że nowy kłodzki proboszcz w ostatnim czasie podejmuje w parafii wiele ważnych inwestycji. Jednym z kluczowych zadań jest wymiana przestarzałego nagłośnienia. Całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 90 tys. zł. Prowadzona zbiórka na portalu zrzutka.pl zgromadziła dotychczas zaledwie kilka procent tej kwoty. Duszpasterze jednak wierzą, że z Bożą pomocą i hojnymi darczyńcami, dzięki nowemu wzmacniaczowi i głośnikom, głoszone słowo Boże dotrze do wszystkich uszu.

Po stronie krzyża

Z kolei bp Adam Bałabuch uczestniczył w uroczystościach odpustowych na wałbrzyskim Podzamczu. W homilii biskup pomocniczy zachęcał do kontemplacji Krzyża Jezusa. – Kiedy wydaje nam się, że wszystko idzie nie po naszej myśli, kiedy dotykają nas cierpienia, jesteśmy naznaczeni bólem, zawsze wiedzmy, że Bóg ma dla nas pewien plan. Nasz krzyż ma sens, choć w danym momencie nie zawsze potrafimy go odczytać – wyjaśnił bp Bałabuch.

Reklama

W tym samym czasie w ząbkowickim przyklasztornym kościele sióstr klarysek bp Ignacy Dec odkrył zamiary tych, którzy walczą z krzyżami w przestrzeni publicznej. – Miłość do krzyża jest miłością do Jezusa, a nienawiść do krzyża jest nienawiścią do Jezusa. Od tego momentu, kto walczy z Jezusem, ten walczy z krzyżem. Kto poniża Jezusa, poniża krzyż. Kto chce dokonać profanacji Jezusa, profanuje krzyż. Kto walczy z wierzącymi w Chrystusa, ten usuwa krzyże ze ścian, niszczy krzyże przydrożne, w świątyniach, szkołach, szpitalach i innych miejscach życia publicznego – wymienił hierarcha.

I na koniec odwiedziliśmy kościół pomocniczy parafii katedralnej, nad którym opiekę duszpasterską sprawuje Caritas Diecezji Świdnickiej. Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Traczykowski. Wikariusz parafii katedralnej przypominając historię odnalezienia Krzyża Świętego powiedział: – Dziś bardzo potrzebujemy odnaleźć krzyż w naszym życiu. Potrzebujemy go po to, by doświadczyć jego uzdrawiającej mocy oraz by zrozumieć, że nie ma chrześcijanina, który odrzuca krzyż.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W mocy krzyża

Niedziela sandomierska 37/2020, str. IV

[ TEMATY ]

święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Ks. Wojciech Kania

Relikwie są w specjalnej monstrancji

Relikwie są w specjalnej monstrancji

Obchodząc Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, warto przypomnieć o jednym z najstarszych sanktuariów w Polsce, gdzie znajdują się relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od wieków miejsce to odwiedzają rzesze pielgrzymów, a znajduje się ono w naszej diecezji na Łysej Górze.

Do klasztoru i sanktuarium można dostać się dwiema drogami. Jedna łatwa – asfaltowa, natomiast druga, zaczynająca się w Nowej Słupi, prowadzi pod górę kamienistym szlakiem. Wchodzący pielgrzymi mają możliwość odprawienia Drogi Krzyżowej, gdyż w parku przy szlaku ustawione są jej stacje. Podchodząc pod mury sanktuarium, można po prawej stronie dostrzec ustawione krzyże z datami, począwszy od 2004 r. Wtedy to odbyła się pierwsza diecezjalna Droga Krzyżowa w Wielki Piątek pod przewodnictwem biskupa ordynariusza. Pielgrzymi, którzy przybywają do sanktuarium, nie tylko z powodu odpustu mówią, że przybyli, aby oddać hołd krzyżowi, na którym umarł Chrystus dla naszego zbawienia. Droga pod górę nie jest łatwa, ale przez ten trud można choć w małej części pokazać miłość do Boga oraz podziękować, za Jego wielkie poświęcenie. Sanktuarium w ciągu roku odwiedza ok. 300 tys. pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję