Reklama

Głos z Torunia

Z Maryją w domu Boga

Przez trzy dni do Matki Bożej Pocieszenia przybywali pielgrzymi z różnych stron diecezji oraz spoza niej, aby zawierzyć Jej siebie, swoje rodziny i oddać hołd Bogu.

Niedziela toruńska 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

Rywałd

Aleksandra Wojdyło

Peregrynacja rywałdzkiej Madonny z klasztoru na błonia to stały element spotkań

Peregrynacja rywałdzkiej Madonny z klasztoru na błonia to stały element spotkań

Na dni 9-11 września bracia kapucyni, kustosze rywałdzkiego sanktuarium, zaprosili wiernych i czcicieli Matki Bożej do wspólnego przeżycia odpustu Narodzenia NMP oraz świętowania 50-lecia koronacji cudownej figury Matki Bożej.

Zakochani w Matce

Nie tylko tradycja, ale przede wszystkim głęboka wiara przyprowadza co roku w to szczególne miejsce tysiące pielgrzymów. Piesze pielgrzymki dotarły z Chełmży, Jabłonowa, Grudziądza, Książek, Łasina, Brodnicy. Co roku przybywa także do sanktuarium pielgrzymka Romów.

– Potrzeba nam nowych, ludzkich dłoni – to istota homilii wygłoszonej w Rywałdzie przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego podczas uroczystości koronacji słynącej łaskami figury Matki Bożej Rywałdzkiej, Królowej Pomorza, Pocieszycielki Strapionych, która odbyła się 3 września 1972 r. Słowa te stały się mottem triduum odpustowego w sanktuarium, podczas którego Słowo Boże głosił o. Mateusz Stachowski, franciszkanin konwentualny.

Uroczystej Sumie wieńczącej duchowe przygotowania przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Witając rzeszę pielgrzymów zgromadzonych na przyklasztornym placu, proboszcz rywałdzki o. Mirosław Jankowski przypomniał najważniejsze fakty z koronacji figury Pani Rywałdzkiej. Życzył wszystkim wiernym, by spotkanie z Maryją w domu Boga przyniosło każdemu zbawienne łaski niezgłębionej Opatrzności Bożej.

Bp Wiesław na wstępie wspomniał o jeszcze jednej ważnej dacie przypadającej tego roku – rocznicy śmierci bp. Kazimierza Józefa Kowalskiego, pomysłodawcy i orędownika koronacji Matki Bożej Rywałdzkiej oraz przypadającej następnego dnia rocznicy beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego.

Boża rodzina

– Maryja jest w tym sanktuarium, aby uczyć, pomagać i wspierać – mówił Ksiądz Biskup o roli Matki Bożej w życiu każdej rodziny. – Przychodząc tu, potwierdzamy, że jest naszą Królową i Opiekunką. Prosimy, by nas prowadziła i nieustannie uczyła jak być blisko Pana Jezusa – dodał. Zwrócił uwagę na znaczenie klasztoru w historii diecezji toruńskiej i polskiego Kościoła z uwagi na uwięzienie w nim Prymasa Tysiąclecia, w którego sercu właśnie tu zrodziła się myśl oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi. Wspomniał także o problemach, które władza komunistyczna stwarzała zakonnikom w Rywałdzie przed koronacją figury. W dalszej części odwołał się do homilii prymasa z dnia koronacji, zwracając uwagę, że problemy, które dziś drążą polskie społeczeństwo (kryzys rodziny i wiary, problemy demograficzne i wychowawcze), już 50 lat temu przewidywał kard. Wyszyński.

Reklama

– Rodziny mają być silne Bogiem, by nie zmarnować dorobku poprzednich pokoleń – powtórzył toruński pasterz za prymasem i podziękował licznie zgromadzonym za obecność i dochowanie wiary. Zachęcił do zastanowienia się nad stanem współczesnych rodzin – pierwszej i najważniejszej szkoły życia i miłości, fundamentu budowania tożsamości, środowiska życia, miejsca wychowania i wiary oraz szacunku dla starszych. – Bogactwem rodziny jest styl życia, wyznawane wartości, metody wychowania, kultywowane tradycje, budowane więzi, okazywanie miłości i wsparcia – podkreślił, a stawiając za wzór św. Joannę Berettę Mollę, namawiał do refleksji nad osobistym wsparciem polskich rodzin. Na koniec życzył, aby rodziny brały wzór ze Świętej Rodziny jako doskonałej wspólnoty miłości, wiary i wychowania oraz by wzrastały we wzajemnej miłości.

Wierność do końca

Podczas Mszy św. tradycyjnie składano dziękczynienie za plony i proszono, aby nie brakło nikomu chleba.

Rocznicowym wydarzeniem w sanktuarium był także zaprezentowany w świątyni monodram monumentalny „Zapiski więzienne kard. Stefana Wyszyńskiego – droga duchowa”. W roli kardynała jako więźnia władz komunistycznych wystąpił Piotr Piecha. Przedstawienie opowiadało o duchowej drodze, jaką przebył prymas Wyszyński w okresie uwięzienia przez Urząd Bezpieczeństwa PRL od 25 września 1953 do 28 października 1956 r.

Reklama

Maryjo, wzorze wiary i posłuszeństwa, przykładzie dbania o rodziny – weź pod swą matczyną opiekę polskie rodziny, by były święte teraz i w przyszłości.

Święta Boża Rodzicielko, która od wieków odbierasz hołdy w świątyni rywałdzkiej, uproś u Boga miłość i pokój dla naszych rodzin.

Pani nasza Rywałdzka, bądź naszą Pocieszycielką w chwilach trudnych, bądź Matką dobrej rady, bądź Przewodniczką w pielgrzymce do Ojca w niebie.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Matki ocalenia

Niedziela toruńska 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Rywałd

Aleksandra Wojdyło

W Rywałdzie jest nasze święte miejsce, swoisty dom Maryi, do którego spieszą strapieni – mówił bp Wiesław Śmigiel

W Rywałdzie jest nasze święte miejsce, swoisty dom Maryi, do którego spieszą strapieni – mówił bp Wiesław Śmigiel

Kto Ciebie prosi w Rywałdzie, zawsze jest wysłuchany. Ty, Matko, koisz serdeczne rany – śpiewamy od wielu lat na cześć Matki Bożej w Rywałdzie.

Wśród licznych tytułów Matki Bożej i sanktuariów Jej poświęconych jest sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Rywałdzie Królewskim, zwanej niegdyś sanktuarium Królowej Pomorza.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję