Reklama

Niedziela w Warszawie

Święty niezłomny

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w liturgiczne wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Niedziela warszawska 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Łukasz Krzysztofla/Niedziela

Przy relikwiach św. abp. Felińskiego w Kaplicy Literackiej odmówiono modlitwę i odśpiewano Apel Jasnogórski

Przy relikwiach św. abp. Felińskiego w Kaplicy Literackiej odmówiono modlitwę i odśpiewano Apel Jasnogórski

Eucharystia sprawowana była w roku jubileuszowym z okazji 200. rocznicy urodzin abp. Felińskiego.

W homilii metropolita warszawski odwołał się do faktów z życia swojego świętego poprzednika. Przypomniał, że abp Feliński był biskupem w czasie, kiedy Polski na mapie nie było.

– To jeden z najpiękniejszych świętych, jakich przywołujemy w naszej archidiecezji, postać niezwykle ważna dla Kościoła powszechnego – podkreślił kard. Nycz i wskazał na wielowymiarowość św. abp. Felińskiego. – Potrafił widzieć jeden Kościół – w zakonie, parafii, diecezji, Polsce i na świecie. Bo nie ma różnych Kościołów, nie ma Kościoła polskiego, ale jest Kościół w Polsce – jeden i ten sam na całym świecie – zaznaczył kardynał.

Metropolita warszawski przypomniał, jak wielka była troska abp. Felińskiego o najsłabszych i najuboższych. Kiedy przybył do zrujnowanej rozbiorami Warszawy, sprowadził do stolicy dwa zakony charytatywne – siostry Matki Bożej Miłosierdzia i Franciszkanki Rodziny Maryi.

– Taka troska o ubogich jest nam potrzebna także dzisiaj, jeśli chcemy odpowiedzieć na miłość Boga do człowieka – podkreślił kaznodzieja.

W nawiązaniu do liturgii słowa kard. Nycz zwrócił uwagę na znaczenie i istotę namaszczenia Duchem Świętym w sakramencie chrztu. Zaznaczył, że jeśli człowiek później gorliwie wypełnia swoje powołanie, oznacza to, iż dobrze przyjął pierwszą konsekrację w Duchu Świętym.

– Abp Feliński wyróżniał się świętością nie dopiero po przyjęciu sakramentu święceń. Widać było, że dobro kiełkowało w nim od początku. Później odważnie i mężnie podjął się głoszenia Ewangelii – powiedział metropolita warszawski.

Zaznaczył, że pytanie, co dla nas, chrześcijan, wynika z tej pierwszej konsekracji i misji pasterskiej, powierzonej nam przez Chrystusa, jest pytaniem, które każdy powinien sobie stawiać, niezależnie od konkretnej drogi powołania.

Reklama

Kard. Nycz podkreślił, że abp Feliński nie spodziewał się, że arcybiskupem Warszawy będzie tak krótko. Choć początkowo odnosił się sceptycznie do powstania styczniowego, później stanął po stronie powstańców. – Napisał list do cara, w którym wstawiał się za narodem. Wiedział, że za to spotkają go represje – i tak się stało – zaznaczył metropolita warszawski i dodał, że bezkompromisowa postawa arcybiskupa stała się powodem 20-letniego zesłania do Jarosławia nad Wołgą.

– Papież szanował niezłomną postawę abp. Felińskiego i przez 21 lat nie mianował jego następcy – przypomniał kard. Nycz.

Metropolita warszawski podkreślił także związki, jakie łączyły abp. Felińskiego z terenami dzisiejszej Ukrainy (po powrocie z wygnania mieszkał w Dźwiniaczce niedaleko Tarnopola – przyp. ŁK) i prosił o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak kochać Boga i bliźniego

Niedziela warszawska 10/2022, str. IV

[ TEMATY ]

św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Archiwum RM

Św. Zygmunt Szczęsny Feliński był arcybiskupem metropolitą warszawskim w latach 1862-83

Św. Zygmunt Szczęsny Feliński był arcybiskupem metropolitą warszawskim w latach 1862-83

Prawdziwa miłość ludzi polega na kochaniu w nich wizerunku Bożego – nauczał Święty Arcybiskup Warszawy, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w br.

Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński, pisząc z wygnania, z Jarosławia nad Wołgą, listy do założonego przez siebie zgromadzenia sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, pragnął przekazać siostrom „to wszystko, co łaska Boża w duszy mej dla Was złożyła”. Wskazał na wierne naśladowanie Chrystusa w dążeniu do świętości, miłość Maryi, św. Józefa oraz cześć Najświętszej Rodziny. Mimo upływu lat listy te są dzisiaj pewnymi duchowymi drogowskazami, z których mogą korzystać również osoby świeckie.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: Wieczernik znakiem i nadzieją jedności chrześcijan

2023-01-26 17:26

[ TEMATY ]

Jerozolima

Wieczernik

Grażyna Kołek

Wieczernik na Syjonie był miejscem ekumenicznego spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie, odbywającym się nieznacznie później niż w Kościele powszechnym (22-29 stycznia). W liturgii przygotowanej przez benedyktynów z opactwa Hagia Sion, której przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, wzięli udział przedstawiciele lokalnych Kościołów oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Ekumeniczna celebracja w historycznym miejscu Ostatniej Wieczerzy była najbardziej charakterystycznym momentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie. Medytując słowa Psalmu 138, o. Nikodemus Schnabel, wikariusz patriarchalny dla migrantów, podkreślił, że „czynienie dobra i szukanie sprawiedliwości, stanowi konsekwencję odkrycia Bożej obecności oraz radosnego wyśpiewania Jego łaski i wierności”.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję