Reklama

Niedziela w Warszawie

Święty niezłomny

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w liturgiczne wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Niedziela warszawska 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Łukasz Krzysztofla/Niedziela

Przy relikwiach św. abp. Felińskiego w Kaplicy Literackiej odmówiono modlitwę i odśpiewano Apel Jasnogórski

Przy relikwiach św. abp. Felińskiego w Kaplicy Literackiej odmówiono modlitwę i odśpiewano Apel Jasnogórski

Eucharystia sprawowana była w roku jubileuszowym z okazji 200. rocznicy urodzin abp. Felińskiego.

W homilii metropolita warszawski odwołał się do faktów z życia swojego świętego poprzednika. Przypomniał, że abp Feliński był biskupem w czasie, kiedy Polski na mapie nie było.

– To jeden z najpiękniejszych świętych, jakich przywołujemy w naszej archidiecezji, postać niezwykle ważna dla Kościoła powszechnego – podkreślił kard. Nycz i wskazał na wielowymiarowość św. abp. Felińskiego. – Potrafił widzieć jeden Kościół – w zakonie, parafii, diecezji, Polsce i na świecie. Bo nie ma różnych Kościołów, nie ma Kościoła polskiego, ale jest Kościół w Polsce – jeden i ten sam na całym świecie – zaznaczył kardynał.

Metropolita warszawski przypomniał, jak wielka była troska abp. Felińskiego o najsłabszych i najuboższych. Kiedy przybył do zrujnowanej rozbiorami Warszawy, sprowadził do stolicy dwa zakony charytatywne – siostry Matki Bożej Miłosierdzia i Franciszkanki Rodziny Maryi.

– Taka troska o ubogich jest nam potrzebna także dzisiaj, jeśli chcemy odpowiedzieć na miłość Boga do człowieka – podkreślił kaznodzieja.

W nawiązaniu do liturgii słowa kard. Nycz zwrócił uwagę na znaczenie i istotę namaszczenia Duchem Świętym w sakramencie chrztu. Zaznaczył, że jeśli człowiek później gorliwie wypełnia swoje powołanie, oznacza to, iż dobrze przyjął pierwszą konsekrację w Duchu Świętym.

– Abp Feliński wyróżniał się świętością nie dopiero po przyjęciu sakramentu święceń. Widać było, że dobro kiełkowało w nim od początku. Później odważnie i mężnie podjął się głoszenia Ewangelii – powiedział metropolita warszawski.

Zaznaczył, że pytanie, co dla nas, chrześcijan, wynika z tej pierwszej konsekracji i misji pasterskiej, powierzonej nam przez Chrystusa, jest pytaniem, które każdy powinien sobie stawiać, niezależnie od konkretnej drogi powołania.

Reklama

Kard. Nycz podkreślił, że abp Feliński nie spodziewał się, że arcybiskupem Warszawy będzie tak krótko. Choć początkowo odnosił się sceptycznie do powstania styczniowego, później stanął po stronie powstańców. – Napisał list do cara, w którym wstawiał się za narodem. Wiedział, że za to spotkają go represje – i tak się stało – zaznaczył metropolita warszawski i dodał, że bezkompromisowa postawa arcybiskupa stała się powodem 20-letniego zesłania do Jarosławia nad Wołgą.

– Papież szanował niezłomną postawę abp. Felińskiego i przez 21 lat nie mianował jego następcy – przypomniał kard. Nycz.

Metropolita warszawski podkreślił także związki, jakie łączyły abp. Felińskiego z terenami dzisiejszej Ukrainy (po powrocie z wygnania mieszkał w Dźwiniaczce niedaleko Tarnopola – przyp. ŁK) i prosił o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacki na rękach św. Felińskiego

Niedziela warszawska 7/2017, str. 4

[ TEMATY ]

św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Sylwia Niedzieska

W ekspozycji dotyczącej okresu paryskiego został podkreślony wątek niezwykłej przyjaźni św. Felińskiego z Juliuszem Słowackim

W ekspozycji dotyczącej okresu paryskiego został podkreślony wątek
niezwykłej przyjaźni św. Felińskiego z Juliuszem Słowackim

W multimedialnym muzeum można wyruszyć w niezwykłą podróż po historii śladami św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

W domu generalnym Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi powstało nowoczesne muzeum. Placówka kultury jest ukoronowaniem marzeń zakonnic, które w ten sposób chcą propagować postać oraz kult swojego założyciela – św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Prawo w edukacji i wychowaniu – sympozjum naukowe w Miejscu Piastowym

2022-12-06 11:26

Wojciech Madejski

Sympozja katechetyczne odbywają w Miejscu Piastowym już do 20 lat.

Sympozja katechetyczne odbywają w Miejscu Piastowym już do 20 lat.

W dniach 25 – 26 listopada 2022 r. odbyło się XX sympozjum naukowe adresowane do osób związanych zawodowo z praca w oświacie, wychowaniu i katechezie.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 osób. Obecny był Podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski. Po raz pierwszy obok gospodarzy i Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu współorganizatorem spotkań był warszawski Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Wydział Prawa Kanonicznego. Przedmiotem wystąpień było przesłanie, które wzywa do umiejętności właściwego stosowania prawa wobec zmieniających się warunków w dydaktyce i działalności opiekuńczej. Przedłożenia naukowe zaprezentowali: ks. dr Rafał Kamiński - prodziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, prof. dr hab. Zbigniew Krysiak - SGH Warszawa, prezes Instytutu Myśli Szumana, dr Rafał Czupryk - Uniwersytet Rzeszowski, pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego ds. Rodzin, Seniorów, dr Aleksandra Brzemia - Bonarek - UPJPII Kraków, dr Michał Poniatowski - UKSW Warszawa. Głos zabrali także ks. abp Adam Szal – Metropolita Przemyski oraz Przełożony Generalny Księży Michalitów ks. Dariusz Wilk. Za stronę organizacyjną odpowiedzialni byli ks. dr hab. Waldemar Janiga, ks. dr Leszek Przybylski, ks. dr Paweł Wojakiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: przygotowania do Orszaku Trzech Króli rozpoczęte!

2022-12-06 21:00

[ TEMATY ]

archidicezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dziś w południe oficjalnie rozpoczęto przygotowania do zbliżającego się łódzkiego Orszak Trzech Króli, który już tradycyjnie 6 stycznia 2023 r. przejdzie ulicą Piotrkowską, będą to – tak jak co roku - największe jasełka w mieście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję