Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowolipki i duch Muranowa

Serce stolicy wymaga wyjątkowej troski duszpasterskiej. Parafia św. Augustyna na Muranowie podejmuje to wyzwanie od ponad 120 lat! Dziś szczególny rys jej duchowości wyznaczają wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej, do których należy tutaj aż kilkaset osób.

Niedziela warszawska 39/2022, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Ks. prał. Walenty Królak od 30 lat pełni posługę proboszcza w parafii św. Augustyna na Nowolipkach

Ks. prał. Walenty Królak od 30 lat pełni posługę proboszcza w parafii św. Augustyna na Nowolipkach

To „itinerarium formacji katolickiej ważnej dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych”, jak nazwał Neokatechumenat św. Jan Paweł II, przynosi zdumiewające owoce.

– Każdy z księży opiekuje się dwiema wspólnotami. W tym roku zostało wyświęconych czterech neoprezbiterów, którzy na Drodze odkryli swoje powołanie. To wielki prezent dla mnie na 30-lecie mojej posługi w parafii – mówi ks. prał. Walenty Królak, proboszcz parafii.

Bierzmowanie to nie koniec!

Jedną z posług podejmowanych od 2017 r. przez wspólnoty jest przygotowanie młodych do bierzmowania, które nie kończy się jedynie na bierzmowaniu. Małżeństwa, które chcą podjąć pracę z młodymi, wchodzą we współpracę z duszpasterzami. Cykl spotkań trwa 6 lat.

– To kosztuje ich dużo wysiłku. Młodzi ludzie są często w bardzo trudnych sytuacjach, niektórzy pochodzą z rozbitych czy zagrożonych narkomanią rodzin. Tych rodzin mamy kilkadziesiąt, a chętnych więcej niż możemy obsłużyć! – podkreśla proboszcz.

W formację młodych zaangażowanych jest ok. 40 małżeństw, którzy są we wspólnotach Drogi Neokatechumenalnej od 10, 20 lub ponad 30 lat.

– Celem „Postcresimy” jest przyprowadzenie do Chrystusa ludzi młodych, w wieku 12-13 lat i towarzyszenie im aż do momentu ukończenia szkoły średniej. Chcemy zapewnić im środowisko, w którym będą formowani oraz będą mieli też kontakt z rówieśnikami, którzy mają podobne cele i chcą być w Kościele – podkreśla Janusz Charczuk, który wraz z żoną Ewą odpowiada za kurs Postcresima w parafii.

Spotkania odbywają się co tydzień w piątkowy wieczór. Do każdej 7 czy 8-osobowej grupy przydzielone jest małżeństwo prowadzących, nazywanych chrzestnymi. To w ich domach spotykają się młodzi.

Podejmując dany temat w miesiącu, np. cnotę, grzech główny itd.,, młodzi poznają, co mówi o tym Pismo Święte, nauczanie Kościoła, ale też sami mają okazję podzielić się swoimi przemyśleniami i odkryciami. W rytm spotkań wpisany jest także czas na wspólny posiłek oraz coroczny obóz letni.

Reklama

– Nasi młodzi co miesiąc spowiadają się. To bardzo konkretny owoc formacji – podkreśla pan Janusz. – Następnie młodzi przyciągają kolejnych – rodzeństwo czy kolegów. My sami, doświadczając tego, że Kościół nam pomaga, chcemy odpowiadać na Boże zaproszenie do służby młodym w pogłębianiu ich i naszej formacji chrześcijańskiej – dodaje pan Janusz.

Zawsze otwarty

Zainteresowani życiem Muranowa i historią kościoła wkrótce będą mieli okazję zapoznać się z książką przygotowaną przez parafianina Wojciecha Szotę.

Jak podkreśla ksiądz proboszcz – w życiu parafialnym niezwykle ważne jest codzienne duszpasterstwo: Msza św. z dobrą homilią, codzienne dyżury w konfesjonale, cierpliwa posługa chorym.

– To nie są żadne nowe formy, nie trzeba szukać sensacji. Z ludźmi trzeba rozmawiać, zauważyć, ciepło przywitać się, nie uciekać od razu na plebanię. Oni na to czekają, cieszą się, że ksiądz zauważył. Ważne są także relacje między nami księżmi – wspólne rozmowy, spotkania przy stole. Tutaj każdy ma się czuć jak w domu – dodaje kapłan.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W domu Matki Pięknej Miłości

Niedziela przemyska 19/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Maciej Flader

Ikona Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku

Ikona Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku

W Bieszczadach, nad Jeziorem Solińskim, znajduje się małe sanktuarium, gdzie króluje Matka Boża Pięknej Miłości.

W swym wizerunku Matka Boża Pięknej Miłości przyciąga każdego, kto do Niej przychodzi. Uczy kochać, a każdemu, kto choćby raz odwiedził Jej sanktuarium, zostawia w sercu obraz Matki tulącej do serca swego Syna.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję