Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Studencki start

Młodzi ludzie rozpoczynają nowy rok akademicki. Zwykle spośród nich wyrasta przyszła elita narodu, świata, dla którego, przypomnijmy słowa Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Warto przypomnieć, że Jan, będąc żakiem w Padwie, został wybrany rektorem tamtej Wszechnicy. Zamoyscy wiedzieli, po co wysyłają tam syna i Jan wiedział, po co pojechał. Był arystokratą w pełnym tego słowa znaczeniu cielesno-duchowym. Nie wszystkim młodym, zdolnym, dane było wówczas studiować.

Żyjemy w czasach, w których dostępność do nauki jest powszechniejsza. Zarówno w kraju, jak i poza granicami, choćby przez program Erasmus. Młodzi, zwłaszcza ambitniejsi, doskonale znają te meandry. Nowe przestrzenie i możliwości, dziś powszechniejsze i bardziej dostępne dla otwartych na wiedzę. Słyszałem, że najzdolniejsi, którzy dobrze się uczą, mogą studiować za darmo. Formy zachęt przeliczają się w konkretne subsydia, stypendia, które wystarczą na utrzymanie. W USA powszechne są kredyty, które student zaciąga i spłaca po studiach, gdy pracuje. Pamiętam we Francji, jak ciotka z dumą mówiła o córce swej siostry: bryluje, ciężko pracuje i otrzymuje od rządu wsparcie. Co więcej, po skończeniu studiów otrzymała pewną i dobrze płatną pracę. W Polsce jest ta sama zasada. Znam abiturienta, który przez całe studia otrzymywał stypendium rektorskie. Pod koniec studiów dostał od ministra list z gratulacjami i propozycją pracy w wybranym przez siebie miejscu w Polsce. Po zgłoszeniu się tam, otrzymał angaż na stałe od pierwszego dnia.

Zastanawiając się nad studenckim startem, warto pomyśleć o wierze. Pozwólcie, że przywołam prostą wiarę kosmonauty ze Wschodu, który wyznał: „Kontemplacja dzieł stworzenia jedną z dróg poznania Boga”. Jurij Gagarin w 1961 r. jako pierwszy człowiek znalazł się na orbicie okołoziemskiej. Chruszczow obwieścił: „Boga nigdzie tam nie widział”. Ateista potwierdził nieświadomie słowa Jana Apostoła: „Boga nikt nigdy nie widział” (J 1,18). Natomiast przyjaciele kosmonauty twierdzili, że przed wylotem, w konspiracji przed władzą, ochrzcił swoją córkę. Mirosław Hermaszewski w 2010 r. mówił: „Nie znam nikogo, kto był wierzący i wrócił stamtąd ateistą”. 95% radzieckich kosmonautów się nawróciło.

Jakie wskazania przez mas media da współczesny świat młodym? Na wielu uniwersytetach wręcz króluje neomarksizm. Wielu wykładowców zamiast uczyć przedmiotu, wsącza ideologię w umysły młodych. Mogę się domyślać skutków, efekty są widoczne na ulicach miast i wsi, uległ im niejeden student. Ubolewam nad tym, choć jest wiele powodów, nie będę, tym bardziej szydził. Natomiast powiem, że Kościół powszechny nie zapomina o młodych, również w tym roku przypomni wielkie wzory z historii, wyjdzie z kolejną chrześcijańską propozycją do nich. Kościół w Polsce po raz kolejny ogłosił Tydzień modlitw o wychowanie. W ten sposób wspiera modlitwą tych wszystkich, którzy wzrastają. Wartość modlitwy jest dla wielu niekwestionowana, zwłaszcza spontanicznie płynie z różnych zakątków kraju. Wielu studentów odkryje duszpasterstwo studenckie w swoim otoczeniu. Spora grupa, zgodnie z wyniesionym z domu zwyczajem, z Bogiem podejmie kolejne wyzwania, tym razem związane z nowym rokiem akademickim.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na początku drogi

Niedziela przemyska 41/2022, str. I

[ TEMATY ]

nowy rok akademicki

Kl. Gabriel Parylak

Etap propedeutyczny rozpoczęło siedmiu alumnów

Etap propedeutyczny rozpoczęło siedmiu alumnów

W imię Boże rozpoczynamy nowy rok akademicki 2022/2023 – tymi słowami rektor Wyższego Seminiarum Duchownego w Przemyślu ks. dr Konrad Dyrda rozpoczął kolejny etap na drodze przemyskich kleryków do kapłaństwa.

Inauguracja nowego roku akademickiego rozpoczęła się w seminaryjnej kaplicy uroczystą Eucharystią sprawowaną pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego. W homilii arcybiskup wskazał na przygotowanie Paschy jako czynności, która prowadziła do apogeum posłannictwa Chrystusa. Dodał także, że patron dnia św. Wacław osobiście dbał o przygotowanie ołtarza i dary na nim składane. – To wydarzenie, które staje przed nami, kiedy czytamy o przygotowaniu Paschy, świadczy o tym, że trzeba się było do niej dobrze przygotować. Podobnie dobrze się trzeba przygotować do kapłaństwa i do tej pierwszej Mszy św. – powiedział metropolita. I dodał: – W kontekście rozpoczynającego się nowego roku akademickiego chcemy dojrzewać do przeżywania tej Paschy, do głoszenia słowa Bożego, do świadczenia o Chrystusie, jak to uczynił św. Wacław, który pokazał, że nad ziemskie królestwa należy przedkładać łaskę Bożą. Temu celowi służy nasza formacja seminaryjna. To droga, na którą wchodzimy, gdyż przede wszystkim chcemy zaprowadzić porządek w swojej duszy. Trzeba się pozbyć gniewu, uprzedzeń, egoizmu, hipokryzji, kłótni, a przyodziać się w miłość, wiarę, nadzieję. Trzeba swoje serce, jak stół, jak ołtarz przykryć dobrym obrusem, obrusem dobrych czynów, bo serce nasze jest najpiękniejszą świątynią i najpiękniejszym ołtarzem. Trzeba się dobrze do tego przygotować, stąd też modlimy się, by każde seminarium, nie tylko nasze, przemyskie, przygotowywało dobrych szafarzy Eucharystii, głosicieli słowa Bożego, przewodników ludu Bożego – wezwał metropolita przemyski.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję