Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dziękczynienie za plony

Żniwa zakończone. Zebrano plony. Nadszedł czas podziękowania Panu Bogu za dary ziemi. Są nim dożynki.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

Adam Łazar

Chleb od starostów dożynkowych w Załużu

Chleb od starostów dożynkowych w Załużu

Ostatnie w tym roku dożynki w powiecie lubaczowskim odbyły się w niedzielę 4 września w Załużu (gmina Lubaczów), Niemstowie (gm. Cieszanów), Wólce Horynieckiej (gm. Horyniec Zdrój). Gminno-Dekanalne Święto Plonów w gminie Lubaczów – dekanalne, bo na terenie gminy znajduje się 5 parafii dekanatu Lubaczów – rozpoczęło się Mszą św. w parafialnym kościele Matki Bożej Opieki w Załużu. Eucharystii przewodniczył dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. Homilię wygłosił rodak z Załuża, franciszkanin z klasztoru św. Marii Magdaleny w Przemyślu, ojciec Jan Szpyt. W koncelebrze byli też dwaj proboszczowie: ks. Tadeusz Maciejko z Załuża i ks. Dominik Samulak z Łukawca. Po nabożeństwie i poświęceniu wieńców barwny korowód dożynkowy, składający się z orszaku konnego, dwóch dorożek, pięknie ustrojonych traktorów z wozami i przyczepami, na których jechały misternie wykonane wieńce dożynkowe wraz z wykonawcami, ruszył w kierunku stadionu sportowego na dalsze świętowanie. Były okolicznościowe przemówienia, a po nich dwa obrzędy: zakończenia żniw w wykonaniu zespołu Niespodzianka, podczas którego żniwiarze wręczyli na ręce gospodarza gminy, Wiesława Kapla oraz jego małżonki snopek żniwny ze zbóż z pięknym obrzędem obtańczenia wieńca w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Kresy oraz drugi obrzęd: dzielenia się chlebem. Przynieśli go gminni starostowie dożynek Beata Bobecka z Baszni Dolnej i Kamil Bosek z Bałaji oraz starostowie sołectwa Załuże: Dorota Antosz i Paweł Pukas i przekazali gospodarzowi gminy Lubaczów, Wiesławowi Kaplowi. Chlebem upieczonym z tegorocznej mąki częstowali uczestników dożynek.

Jubileusz i konkursowe zmagania

Jubileusz 60-lecia działalności obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Załużu. Panie otrzymały gratulacje i prezenty. Dożynkom towarzyszą dwa konkursy: na najładniejszy wieniec dożynkowy i na najsmaczniejszy chleb domowego wypieku. Do konkursu zgłoszono 22 wieńce. Komisja w składzie: Katarzyna Ignas, kustosz muzealny etnograf w Dziale Historyczno-Etnograficznym Muzeum w Przeworsku, Monika Zydroń, adiunkt Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Monika Szwed, prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej, wytypowała następujących zwycięzców: I miejsce – KGW Szczutków, II miejsce – KGW Załuże, III miejsce – KGW Budomierz. Przyznano także trzy wyróżnienia, które przypadły: KGW Krowica Sama, KGW Młodów oraz KGW Borowa Góra. Do wyboru najsmaczniejszego chleba podjęła się komisja w składzie: Agata Szczepanik, przedstawicielka Stowarzyszenia Zarzecze – Dziś Dla Jutra, Janina Furgała, gospodyni domowa, członkini Zespołu Śpiewaczego Niespodzianka, Tomasz Tkaczyk, właściciel Piekarni Słoneczko. Kierując się takimi kryteriami jak: zastosowanie tradycyjnej receptury, wygląd, aromat, smak, oraz struktura w przekroju, zdecydowała przyznać: I miejsce – KGW Bałaje, II miejsce – KGW Borowa Góra, III miejsce – KGW Mokrzyca oraz wyróżnienia dla KGW Antoniki i KGW Krowica Hołodowska oraz Klubowi Seniora w Młodowie. W części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej w Załużu, renomowany zespół śpiewaczy Niespodzianka z Krowicy Samej i Zespół Pieśni i Tańca Kresy z gminy Lubaczów. Gościem dożynek była Kapela Biesiadna z Gniewczyny Łańcuckiej. Na zakończenie świętowania odbyła się zabawa taneczna z zespołem Chromatic Plus.

Reklama

Gmina Cieszanów dziękuje

Mieszkańcy Cieszanowa za plony dziękowali w Niemstowie. Gminne Święto Plonów rozpoczęło się przemarszem korowodu do kościoła parafialnego Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Eucharystię. Sprawowali ją kapłani z całego dekanatu cieszanowskiego pod przewodnictwem dziekana i proboszcza cieszanowskiego ks. dr. Stanisława Solilaka. Dożynki połączone były z parafialnym odpustem. Pod koniec Mszy św. poświęcone zostało ziarno pod nowy zasiew. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przy szkole podstawowej w Niemstowie. W części artystycznej wystąpili gospodarze: uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i rodzice oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Niemstowie. Były występy innych zespołów śpiewaczych i muzycznych: Cztery Pory Roku z Oleszyc, Niezapominajki z Cieszanowa, kapele: Braciaki z Podemszczyzny i Nad Brusienką z Cieszanowa, Stokrotki z Cewkowa. W konkursie na najlepsze danie KGW zwyciężyły panie z KGW z Cieszanowa, II miejsce KGW Chotylub, III miejsce KGW Nowy Lubliniec. Tak zdecydowała komisja złożona z specjalistów Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaczowie i Zespołu Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach. W konkursie na najładniejszy korowód wygrało sołectwo Dąbrowa.

Reklama

U Królowej Roztocza

Tydzień później, 11 września w krasnobrodzkim sanktuarium, za tegoroczne plony podziękowali i poprosili o dalsze błogosławieństwo rolnicy z diecezji. Uczestnicy dożynek jednogłośnie podkreślali w rozmowie z Katolickim Radiem Zamość, że był to szczególnie trudny rok z powodu wojny na Ukrainie oraz inflacji. Podczas homilii biskup pomocniczy, Mariusz Leszczyński zaznaczył, że trud pracy rolników jest współdziałaniem z aktem stwórczym Boga.

– Praca ludzka bowiem jest miłością ku Bogu i ku braciom, jest ona odpowiedzią Bogu na wezwanie miłości, przez którą Bóg zaprosił nas do współpracy w twórczej swej działalności. Stad płynie wielka godność człowieka pracującego z Bogiem, niezwykła dostojność jego pracy w radościach i smutkach. Przez pracę powstaje więź z innymi ludźmi, a to uczy nas miłości. Owoc naszej pracy jest dowodem naszej przyjaźni ku ludziom – wskazał bp Mariusz Leszczyński.

Najlepiej u Matki

O sensie dziękczynienia powiedział ks. Józef Bednarski, diecezjalny duszpasterz rolników. – Dziękujemy Bogu za wszystkie plony, za zboża, to, co urodziło się w ogrodach, sadach. Rolnicy są związani z Panem Bogiem, tym bardziej, że wszystko zależy od Pana Boga i Jego błogosławieństwa. O tym bardziej wiedzą rolnicy, ogrodnicy, sadownicy. Przybywamy do Krasnobrodu, aby to czynić i sercami, i poprzez postawę wyrażać, przez piękne wieńce i bardzo się cieszymy, że tutaj u Maryi jesteśmy, bo u Matki jest zawsze najlepiej – podkreślił ks. Bednarski.

Reklama

Pomimo deszczowej pogody pojawiło się kilkadziesiąt delegacji z całej diecezji, prezentujących swoje wieńce dożynkowe oraz wypieki. Wśród nich była reprezentacja miejscowości Mokre z gminy Zamość.

– Główną wykonawczynią wieńca jest pani Teresa Edelman. Pomagały jej panie Krystyna Łyś i Teresa Bondyra. Wieniec zaczyna się od zbiorów, od odpowiedniego suszenia. Bardzo szybko panie to zrobiły, tylko trzeba przyznać, że to wiele lat pracy, więc mają wprawę. Trzy tygodnie zajęło im robienie tak pięknego wieńca. Na dożynkach gminnych zostaliśmy laureatami, to duże wyróżnienie – podkreśliła Beata Wichorowska, radna gminy Zamość i mieszkanka Mokrego.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za dar chleba

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Agnieszka Marciniszyn

Z wieńcem na dożynki

Z wieńcem na dożynki

Tegorocznemu Świętu Plonów w Narolu towarzyszyły wieńce dożynkowe – prawdziwe dzieła sztuki.

Powiatowe dożynki odbywają się zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia w kolejnej gminie. Podobnie było i w tym roku. Zebrane przy ratuszu poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami dożynkowymi, władze samorządowe, goście i mieszkańcy w szyku marszowym przeszli do parafialnego kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na dziękczynną Eucharystię, by podziękować Panu Bogu za zebrane plony. Przewodniczył jej proboszcz ks. Józef Bednarz w asyście dziekana narolskiego ks. Juliana Leńczuka. Kapłani poświęcili wieńce dożynkowe. Po nabożeństwie orszak dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim, przeszedł na stadion sportowy na dalszą część świętowania.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję