Reklama

Niedziela Legnicka

Nowy ołtarz na rocznicę poświęcenia ka tedry

20 września Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodziła 681. rocznicę poświęcenia. Z tej m.in. okazji odbyła się uroczystość poświęcenia nowego, kamiennego ołtarza, wykonanego z marmuru.

Niedziela legnicka 40/2022, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz diecezji

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Pierwsza celebracja przy poświęconym ołtarzu

Pierwsza celebracja przy poświęconym ołtarzu

Uroczystości przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Obecny był biskup senior Stefan Cichy, proboszcz katedry ks. Robert Kristman, księża z diecezji i zaproszeni na tę uroczystość. Obecni byli także przedstawiciele kapituł oraz siostry zakonne i wierni. Na zaproszenie proboszcza katedry przybyli także przedstawiciele władz rządowych i lokalnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

Rola ołtarza

Ołtarz w kościele jest miejscem centralnym i wyjątkowym. Na ołtarzu sprawowany jest kult, sprawowana jest Eucharystia – ofiara Jezusa Chrystusa. Właśnie na to zwrócił uwagę bp Andrzej, rozpoczynając obrzęd poświęcenia ołtarza. – Gromadząc się przy jednym ołtarzu, zbliżamy się do Chrystusa, żywego kamienia, na którym wznosimy się jako świątynia – powiedział.

Znaczenie i symbolika

W homilii poprzedzającej obrzęd poświęcenia, bp Siemieniewski wyjaśnił znaczenie i symbolikę ołtarza. Przypomniał, że ołtarz obecny jest w całej historii zbawienia. To właśnie na wzniesionych ołtarzach składali ofiary Noe, Abraham, Mojżesz. Ołtarz pojawia się w świątyni jerozolimskiej, pojawia się także w Apokalipsie. Świadczy to o ciągłości historii zbawienia, której spadkobiercami jesteśmy my dzisiaj. – Ołtarz staje się zatem centralnym miejscem, aby przypominać sobie o Bogu, o zbawieniu w Jezusie Chrystusie i o wylaniu Ducha Świętego – podkreślił.

Na ołtarzu składane są ofiary dziękczynne za wszelkie dary, jakimi Bóg obdarowuje człowieka, jak u Noego. Składając ofiary na ołtarzu, wzywamy imienia Pana, jak u Abrahama. – Całą tę biblijną historię możemy odczytać, wpatrując się w stojący przed nami ołtarz – powiedział bp Andrzej.

W dalszej części homilii wyjaśnił znaczenie poszczególnych elementów ołtarza. – W jego podstawie stojącej na posadzce zobaczmy oczami wiary wszystkie ołtarze z historii zbawienia. W mensie znajdującej się na górze, zobaczmy ołtarz, na którym Pan Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy połamał chleb i podał kielich wina, składając ofiarę. W kamiennych ołtarzach widzimy historię zbawienia – zaznaczył.

Reklama

Dobry Pasterz

Biskup legnicki zwrócił również uwagę na biały medalion przedstawiający Dobrego Pasterza, znajdujący się na przodzie ołtarza. – Dobry Pasterz bierze na ramiona owcę, aby przyprowadzić ją do stada, które należy do Boga Ojca – przypomniał. Zaś biały kolor podkreśla, że liturgia to nie jest tylko to, co sprawujemy na ziemi, to również udział w tajemniczych rzeczywistościach niebiańskich. – Liturgia to znacznie więcej niż tylko to, co widać oczami, ona zachęca do tego, by ujrzeć również to, co w niebie, co Pan Jezus czyni teraz dla nas. Nie ma liturgii, która nie łączyłaby ziemi z niebem i nieba z ziemią – przypomniał.

Relikwie

Kolejnym znakiem, który wyjaśnił bp Siemieniewski były relikwie męczenników, które zostały umieszczone pod mensą ołtarza. Jest zwyczaj, że pod mensą ołtarza stałego umieszcza się relikwie świętych, w przypadku katedry są to relikwie męczenników z Pariacoto – franciszkańskich ojców misjonarzy Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, związanych przed laty z Legnicą. – Ten znak nawiązuje do Apokalipsy i wizji ołtarza, znajdującego się przed Bogiem Ojcem, przed którym są dusze zabitych dla słowa Bożego i dla świadectwa, jakie mieli – podkreślił.

Obrzęd

Poświęcenie ołtarza odbyło się w kilku etapach. Najpierw pod mensą bp Andrzej umieścił relikwie męczenników. Następnie namaścił mensę olejem krzyżma. W obrzędzie poświęcenia czytamy: „Przez namaszczenie krzyżmem, ołtarz staje się symbolem Chrystusa, który przed wszystkimi został «namaszczony» i tak jest nazwany. Ojciec przecież namaścił Go Duchem Świętym i ustanowił Najwyższym Kapłanem, aby na ołtarzu swego Ciała złożył w ofierze swoje życie za zbawienie wszystkich”. Zapalone zostało też kadzidło, którego wonny dym wypełnił katedrę na znak obecności Boga i wznoszenia się modlitw do Ojca, również jako znak ofiary duchowej. Kolejnym momentem było nakrycie ołtarza obrusem, zapalenie świec i ustawienie kwiatów. Dopiero wtedy na nowym, poświęconym ołtarzu sprawowana była pierwsza Eucharystia.

Uroczystość była też okazją do przypomnienia pierwszej rocznicy ingresu do katedry biskupa Andrzeja. Jednocześnie wydarzenie to zakończyło obchody jubileuszu 30-lecia istnienia diecezji legnickiej.

2022-09-27 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ołtarz na XXX-lecie diecezji

Niedziela legnicka 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz diecezji

Ks. Stanisław Szupieńko

Nowo poświęcony marmurowy ołtarz katedralny z płaskorzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza

Nowo poświęcony marmurowy ołtarz katedralny z płaskorzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza

Jubileusz diecezji został uczczony m.in. nowym ołtarzem dla katedry. Z autorem jego projektu, ks. dr. Stanisławem Szupieńko, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.

Ks. Piotr Nowosielski: Nowy ołtarz w katedrze to kolejne ważne wydarzenie w roku jubileuszu diecezji...

Ks. Stanisław Szupieńko: Trzydziestolecie diecezji legnickiej zostało już uświetnione wieloma różnymi wydarzeniami jubileuszowymi. Z inspiracji bp. Andrzeja Siemieniewskiego została podjęta kolejna inicjatywa dotycząca wykonania i ponownego umieszczenia w katedrze kamiennego ołtarza. To wydarzenie ma wielorakie znaczenie, a wystawiony w świątyni i poświęcony kamienny ołtarz to – jak czytamy w Pontyfikale Rzymskim: „widomy znak obecności Chrystusa, wokół którego gromadzi się lud święty, aby uczestniczyć w Ofierze Pana”.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję