Reklama

Niedziela Przemyska

Zjazd rzeczników

W Przemyślu zakończyło się trzydniowe spotkanie rzeczników prasowych instytucji kościelnych.

Niedziela przemyska 40/2022, str. I

[ TEMATY ]

rzecznik prasowy

Biuro prasowe KEP

Rzecznicy w Komańczy, miejscu internowania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Rzecznicy w Komańczy, miejscu internowania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Było ono okazją do wymiany doświadczeń, odbycia zajęć warsztatowych i do zapoznania się z terenem archidiecezji przemyskiej.

Rzecznik prasowy archidiecezji przemyskiej i organizator spotkania ks. prał. Bartosz Rajnowski wyjaśnił, że funkcja rzecznika prasowego instytucji kościelnych jest niezbędna w obecnym czasie. – Natomiast wymiana doświadczeń, wymiana informacji pomiędzy samymi rzecznikami też jest potrzebna, ponieważ żyjemy w jednym Kościele, spotykamy się z podobnymi problemami i chcemy się ciągle kształcić, i uczyć, aby wiedzieć, jak najlepiej przekazywać informacje o życiu i działalności Kościoła. Stąd też takie spotkania – powiedział ks. Rajnowski. – Był to już kolejny ogólnopolski zjazd rzeczników: osób, które wypowiadają się w mediach w imieniu diecezji, biskupów czy kurii diecezjalnych. Tym razem spotkaliśmy się w Przemyślu – dodał organizator.

Wieczorem w dniu rozpoczęcia spotkania arcybiskup senior Józef Michalik przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię. Do wspólnoty później dołączył także metropolita przemyski abp Adam Szal. Spotkanie trwało trzy dni. – Chcemy organizować takie spotkania w różnych częściach Polski. To nie tylko czas na szkolenie, ale także na poznawanie innych diecezji. Obok roboczych spotkań, które się odbywały, mieliśmy możliwość zobaczenia życia i działalności naszej diecezji. Zaproponowaliśmy rzecznikom z Polski wyjazd do Komańczy, do miejsca internowania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Odwiedziliśmy także jeden z domów rekolekcyjnych, konkretnie w Rzepedzi, oraz byliśmy w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku i w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Dodatkowo zaprosiliśmy rzeczników do odwiedzenia tych miejsc, w których odbywa się przyjmowanie i relokacja uchodźców z Ukrainy – powiedział ks. Bartosz Rajnowski.

Reklama

Ostatniego dnia z rzecznikami spotkał się też abp Adam Szal, który przewodniczył Eucharystii w kaplicy Collegium Marianum, centrum Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej, gdzie odbywał się zjazd.

Spotkania rzeczników prasowych instytucji kościelnych odbywają się każdego roku w innych miejscach. Ich celem jest doskonalenie warsztatu pracy rzecznika prasowego, formacja duchowa rzeczników, a także poznanie sposobu funkcjonowania diecezjalnych mediów i agend, które współpracują z rzecznikami i mediami regionalnymi.

2022-09-27 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnicka Kuria Biskupia ma nowego rzecznika

Z dniem 1 września br., na stanowisko rzecznika prasowego bp Marek Mendyk  powołał ks. Przemysława Pojaska, wieloletniego dziennikarza mediów katolickich.

- W trosce o należyte funkcjonowanie Świdnickiej Kurii Biskupiej, mając na uwadze kompetencje i doświadczenie medialne, zgodnie z kan. 470 KPK ustanawiam Czcigodnego Księdza Rzecznikiem Prasowym – czytamy w piśmie nominacyjnym.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję