Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rodzina to sanktuarium życia

„Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata” – to hasło rozbrzmiewało 18 września na głównych ulicach Sosnowca.

Niedziela sosnowiecka 40/2022, str. I

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Piotr Lorenc/Niedziela

Marsz Życia przeszedł głównymi ulicami Sosnowca

Marsz Życia przeszedł głównymi ulicami Sosnowca

Hasło było skandowane przez uczestników Diecezjalnego Marszu Życia, który został zorganizowany przez ks. Grzegorza Kossa – dyrektora Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu i Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Marsz rozpoczął bp Grzegorz Kaszak od odmówienia z uczestnikami Koronki do Miłosierdzia Bożego. Po modlitewnym wstępie orszak wyruszył spod bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, by głównymi arteriami miasta przejść do parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu, gdzie odbył się wielki rodzinny piknik. Nad bezpieczeństwem marszu czuwali zarówno porządkowi – zapewnieni przez organizatora, jak też sosnowiecka policja.

W przedsięwzięciu, w którym mimo deszczu i chłodnego wiatru wzięło udział kilkaset osób, były rodziny z dziećmi oraz przedstawiciele wspólnot i ruchów katolickich. Nie zabrakło także osób w sile wieku i seniorów. Po prostu na marsz przybyli wszyscy, którym zależy na promowaniu rodziny i chrześcijańskich wartości życia. Trzeba też wymienić współorganizatorów, którzy z jednej strony przyczynili się do przeprowadzenia marszu, jak i zapewnili liczny udział. I tak w organizację włączyli się Rycerze Kolumba, Wojownicy Maryi, przedstawiciele Domowego Kościoła, kręgów rodzin, neokatechumenatu, Wspólnoty św. Józefa i Odnowy w Duchu Świętym.

Jak podkreślił bp Grzegorz Kaszak, rodzina oparta na trwałym małżeństwie kobiety i mężczyzny stanowi wielkie dobro dla osób ją tworzących, dla Kościoła i całego społeczeństwa. – Nasz wielki rodak, św. Jan Paweł II, wielokrotnie powtarzał, że rodzina jest prawdziwym sanktuarium życia, miejscem, w którym życie, dar Boga, może w sposób właściwy być przyjęte i chronione i może się rozwijać zgodnie z wymogami prawdziwego ludzkiego wzrostu. Niestety, żyjemy w czasach, w których wartość małżeństwa i rodziny jest poddawana w wątpliwość, a niezastąpiona rola rodziców w powołaniu dzieci do życia i ich wychowaniu bywa kwestionowana – zaznaczył pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Reklama

Na potwierdzenie słów papieża został zorganizowany Sosnowiecki Marsz Życia. – Podczas marszu, jak sądzę, dość wyraźnie przypomnieliśmy o wartości, jaką jest rodzina oparta na trwałym małżeństwie, czyli wspólnocie życia i miłości kobiety i mężczyzny. Stąd hasło marszu: „Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata!”. Przygotowując marsz chcieliśmy dać świadectwo o pięknie życia małżeńskiego i rodzinnego według Bożego zamysłu oraz potwierdzić przekonanie o godności każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, bo ten głos jest często zagłuszany we współczesnym świecie – podkreślił ks. Grzegorz Koss.

Anna i Jacek z Sosnowca wzięli udział w marszu z trójką dzieci. – Bierzemy udział w marszu, bo bliskie są nam wartości promujące rodzinę, bliski jest nam Kościół. Oboje z mężem dorastaliśmy we wspólnotach religijnych, tam się poznaliśmy. Jesteśmy małżeństwem z 23-letnim stażem. Mamy troje wspaniałych dzieci i to wszystko zawdzięczamy Panu Bogu – powiedziała Anna.

Fotoreportaż z marszu na s. 8

2022-09-27 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nienawiścią nie obronimy chrześcijańskich wartości

[ TEMATY ]

bp Józef Guzdek

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

„Nienawiścią nie obronimy naszych chrześcijańskich wartości. Nie obronimy małżeństwa i rodziny, a przecież nie możemy tej obrony zaniechać. Brońmy je więc nade wszystko przykładem własnego życia” - mówił w archikatedrze białostockiej abp Józef Guzdek podczas Mszy św. w intencji rodzin, która poprzedziła białostocki Marsz dla Życia i Rodziny.

Metropolita białostocki, nawiązując w homilii do apelu, jaki skierował w ubiegłą niedzielę do wiernych archidiecezji, przypomniał, że „małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny”, a stając w obronie chrześcijańskiej nauki o rodzinie „należy unikać konfrontacji, przemocy słownej i użycia siły”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję