Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pomnik Pamięci

17 września przypada kolejna rocznica napaści Sowietów na Polskę. Jest Światowym Dniem Sybiraka.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2022, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Sybiraka

Adam Łazar

Warta harcerzy i strzelców przy pomniku

Warta harcerzy i strzelców przy pomniku

W Oleszycach na Rynku odsłonięto i poświęcono Pomnik Ofiar II Wojny Światowej. Uroczystość ta poprzedzona została modlitwą w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Eucharystię sprawował i homilię wygłosił wikariusz parafii ks. Tomasz Rybiński. W modlitwie poświęcenia prosił Boga za tych, „którzy stali się ofiarami ucisku, przemocy i złości i oddali życie w obronie ludzkiej godności oraz wolności Ojczyzny. Obdarz ich nagrodą nieśmiertelności i chwały. Błogosław nam, którzy wspominamy ich imiona...”. Na pomniku widnieje napis: „Pamięci mieszkańcom miasta i gminy Oleszyce poległym i pomordowanym w latach 1939-1947 przez Niemców, Sowietów i nacjonalistów ukraińskich, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, deportowanych na Sybir i do Kazachstanu oraz przymusowo przesiedlonych z pasa przygranicznego. Wieczna im pamięć. Burmistrz i Mieszkańcy Miasta i Gminy Oleszyce oraz Stowarzyszenie Czas na Pomoc A.D. 2022”.

Inicjatorem wzniesienia pomnika było Stowarzyszenie Czas na Pomoc, poparte przez burmistrza miasta i gminy Oleszyce. Stowarzyszenie zostało powołane 14 kwietnia 2010 r. i ma na celu wspomaganie zdolnej młodzieży, znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej, integrację społeczności lokalnej i poszanowanie dziedzictwa kulturowego.

– Nasza obecność na tej uroczystości jest wyrazem szacunku i pamięci dla poległych i pomordowanych w latach 1939-1947. Z każdym rokiem ubywa żywych świadków narodowej historii. Jest to ostatni moment, by oddać im hołd i zapewnić o trwałej pamięci – powiedział prezes Stowarzyszenia Czas na Pomoc, Mariusz Czereba. – Bez pamięci trudno sobie wyobrazić silny naród. Dlatego wszelkie inicjatywy, które zmierzają do odbudowy pamięci, są niezwykle cenne. Niech od dziś to będzie miejsce, w którym będziemy spotykać się podczas uroczystości państwowych i miejskich, oddawać cześć i wyrażać wdzięczność wszystkim, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Pomnik, przy którym stoimy, wyraża szacunek i wdzięczność dla tych, którzy zginęli oraz zostali przesiedleni, dla których zsyłka, deportacja była ostatnią drogą do Boga. Dla tych, których sercem rządził patriotyzm i dobro Ojczyzny – mówił burmistrz Oleszyc, Andrzej Gryniewicz. Przypomniał myśl jednego z ojców niepodległości marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem, staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmującym dane terytorium”. Podziękował wszystkim, którzy przywracają pamięć i dbają, byśmy nie zatracili się jako wspólnota.

Starosta lubaczowski, Zenon Swatek, powiedział, że w Oleszycach nie było takiego miejsca, by spotkać się podczas uroczystości. Teraz będzie. Pogratulował wszystkim, dzięki którym pomnik powstał. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury otwarto wystawę pt. Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939-1941, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Część artystyczną przygotowali uczniowie szkoły podstawowej w Zalesiu. Tomasz Róg, historyk z Cieszanowa, wygłosił prelekcję, popartą prezentacją archiwalnych zdjęć, na temat: Losy mieszkańców gminy Oleszyce w latach 1939-1947. Świętowanie zakończyło się występem zespołu wokalno-teatralnego z Przemyśla pt. Smak wolności oraz poczęstunkiem przygotowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Duży wkład pracy w powstanie pomnika i organizację uroczystości włożyła Maria Lechowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Czas na Pomoc.

2022-09-27 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Sybiraka w Wieluniu

[ TEMATY ]

Wieluń

Światowy Dzień Sybiraka

Zofia Białas

17 września, w 81. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, w kościele Ojców Franciszkanów w Wieluniu odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Sybiraka. Jej mottem były słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie!”.

Uroczyste obchody rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych na placu przed kościołem. Przybyły chorągwie powiatu wieluńskiego, gminy Wieluń, Koła Związku Sybiraków w Wieluniu i II LO im. Janusza Korczaka. Sztandary zostały uroczyście wprowadzone do kościoła, gdzie była sprawowana Msza św. w intencji zmarłych i zamordowanych na zesłaniu Polaków oraz tych, którzy przeżyli. Podczas Liturgii śpiewał zespół wokalny II LO pod kierunkiem Jakuba Jurdzińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Dzisiaj wielu biskupów czyni dobro bez rozgłosu

2022-12-05 09:10

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Przyjemnie jest otrzymywać prezenty i przyjemnie jest je dawać, zwłaszcza wtedy, gdy obdarowany jest wyraźnie szczerze zadowolony. Od najdawniejszych czasów ludzie obdarowują się, by wyrazić swoje poddaństwo/zależność lub jako wyraz życzliwości. W chrześcijaństwie zwyczaj obdarowywania się prezentami w grudniu – 6 grudnia – lub też i w wigilię Bożego Narodzenia – pod choinkę, rozpowszechnił się głównie za sprawą św. Mikołaja, biskupa Miry, żyjącego w IV wielu po Chrystusie.

Biskup ten otaczał wielką troską ubogich i wszelkich potrzebujących. By uniknąć rozgłosu, pomocy tej udzielał pod osłoną nocy, pozostając nieraz anonimowym dobroczyńcą. Obchodzenie jego święta już od IV wielu stało się okazją do naśladowania jego dobroczynności. Ale to nie tylko dawni biskupi takimi byli. Zmarły w 1968 roku dziś Sługa Boży, biskup siedlecki Ignacy Świrski mógł w testamencie napisać: „W spadku po mnie nikt nie dostanie nic”. Rzeczywiście. Wszystko, co miał, rozdawał ubogim, a to, co mu było potrzebne do zarządzania diecezją, uważał za własność diecezji. Kiedy klerycy zapytali go kiedyś, czy to prawda, że książę kardynał Adam Stefan Sapieha, arcybiskup metropolita krakowski, miał bardzo niewiele, odpowiedział: „Niewiele? On nic nie miał!”.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję