Reklama

Niedziela Kielecka

Jubileuszowa mobilizacja

Parafia Balice wkroczyła w solenny dla niej okres – przygotowań do jubileuszu stulecia, rozłożony na miesiące, który zostanie zakończony uroczystością dziękczynną 7 maja 2023 r. Będzie jej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Niedziela kielecka 43/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

T.D.

Nasi parafianie wykonali kopię słynnego tryptyku balickiego – mówi ks. prob. Stanisław Idziak

Nasi parafianie wykonali kopię słynnego tryptyku balickiego – mówi ks. prob. Stanisław Idziak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość ma być zwieńczeniem tego, czym aktualnie żyjemy, co robimy i tym, co wypracowano w przeszłości. Chcemy zaprosić parafian, którzy stąd pochodzą, bo jubileusz to radość nas wszystkich – mówi ks. Stanisław Idziak, proboszcz parafii od 2017 r.

Jak najlepiej się przygotować?

Rozmowy, konsultacje, modlitwa w intencji jubileuszu – Proboszcz i jego współpracownicy w ten sposób realizują stworzoną wspólnie wizję przygotowań obchodów stulecia parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczęto już 25 czerwca, od pielgrzymki autokarowej do Ludźmierza i na Krzeptówki z udziałem 58 osób. Lipcowy wyjazd na projekcję filmu „Nakręcony tata” miał także służyć integracji parafii, natomiast udział grupy parafian w pierwszym etapie Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę – modlitwie w intencji obchodów stu lat parafii.

– 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia NMP, w które od 5 lat gromadzimy się na Apelu Jasnogórskim, rozpoczęliśmy 9-miesięczną nowennę przygotowawczą, ze spotkaniami modlitewnymi raz w miesiącu – informuje Ksiądz Proboszcz. Ponieważ centralne obchody jubileuszowe zaplanowano na 7 maja, stąd kolejny siódmy dzień każdego miesiąca został wybrany na modlitewne spotkanie przygotowawcze. Obejmuje ono: część Różańca oraz Mszę św. zakończoną Apelem Jasnogórskim. Za każde ze spotkań cyklu odpowiada organizacyjnie jedna z wiosek parafii, której mieszkańcy są włączeni w liturgię, w przygotowanie czy nawet w dekorację kościoła. Każda z 8 parafialnych wiosek odpowiada za jedno z 8 zaplanowanych spotkań w kościele. – Ten czas przygotowań do jubileuszu poczytuję sobie za wielką łaskę i ogromne wyzwanie duchowe dla nas wszystkich. Chciałbym naturalnie wszystkich moich parafian zaangażować, dziękuję Bogu za tych, którzy są, którzy się włączają, którzy mogą swoim przykładem pociągnąć innych – tłumaczy Proboszcz.

Dodatkowy element integracyjny i przygotowawczy stanowią pielgrzymki: wrześniowa do Szczepanowa (która wiąże się z postacią patrona parafii św. Stanisława BM) i do Zabawy, aby poznać postać młodziutkiej męczenniczki za wiarę – bł. Karoliny Kózkówny, a także do Częstochowy, z nocnym czuwaniem. Na pielgrzymkach jest komplet uczestników, są strażacy ze sztandarem, kobiety w regionalnych strojach, wszystko po to, aby podkreślić rangę pielgrzymowania w intencji jubileuszu. Szczególnie wyjazd do Szczepanowa stanowił „swoisty nasz nalot na strony rodzinne patrona”, jak mówi ks. Proboszcz.

Reklama

Samą uroczystość jubileuszową poprzedzą misje. Już czeka drewno przygotowane na krzyż misyjny.

Nie tylko duchem

Każdy jubileusz to także określone zabiegi materialne, poprawiające stan kościoła i jego otoczenia, upiększające to wszystko, co zewnętrznie łączy się z dziedzictwem wiary.

W setną rocznicą parafii zaplanowano poświęcenie przez bp. Jana Piotrowskiego nowego ołtarza w kościele. Marmurowy ołtarz wraz z amboną został zakupiony w 2020 r. Tadeusz Wach jest lektorem, nieraz stawał przy nowej ambonce; mówi, że to zaszczyt i zobowiązanie być tak blisko ołtarza. Nowe ławki w prezbiterium, konfesjonał, odnowiona wieczna lampka i w perspektywie – odnowiony żyrandol w kościele – to najważniejsze inicjatywy liftingowe balickiej świątyni, szykującej się na swoje święto. Przy plebanii wre praca – jest nowy dach, nowe schody, powstał parking przy kościele. Duże finansowe przedsięwzięcie to założenie fotowoltaiki.

Sercem śpiewają

Tak o swoich parafianach mówi ks. Stanisław Idziak. Chodzi o to, że w parafii nie ma organisty. – Pomimo braku organisty, nasi wierni włączają się w śpiew i jest to naprawdę piękny śpiew. A to opinia wielu gości, a nawet organistów, którzy bywają w naszym kościele – tłumaczy Proboszcz. Tyleż serca, co w śpiew, wierni wkładają w dekoracje, jak np. pani Aneta, pochodząca z tej parafii, bywająca tu regularnie w domu rodzinnym, która z pasją i dużym znawstwem dba o kwiatowe dekoracje, szczególnie obfite i bogate jesienią. Jest w parafii grupa pań, jak podkreśla Ksiądz Proboszcz, która kreuje niezwykłe dekoracje kościoła na Boże Narodzenie, Wielkanoc czy na MB Zielnej.

Reklama

A wszystkie te sprawy w parafii biorą pod uwagę w swych intencjach róże Żywego Różańca, wśród których jest jedna męska, założona w 2018 r. w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wierni chętnie uczestniczą w nabożeństwie do MB Nieustającej Pomocy, w pierwszych piątkach miesiąca z kultem Bożego Miłosierdzia oraz w nabożeństwach pierwszych niedziel miesiąca ku czci patrona św. Stanisława BiM, z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i Litanią ku jego czci.

Kościół starszy niż parafia

Sam kościół jest znacznie starszy niż stuletnia parafia, na którą składa się obecnie 8 wsi położonych w trzech gminach: Gnojno, Chmielnik, Busko-Zdrój. Parafia liczy ok. 1500 osób i ma charakter społeczności rolniczej, z przewagą ludzi starszych.

Balice są wsią bardzo starą, liczącą ponad 800 lat, co znajduje odzwierciedlenie w źródłach. Monografista ks. Jan Wiśniewski nazywa je „wioską starożytną”, należącą do parafii Janina już od czasów Jana Długosza. Sama parafia jest dużo młodsza niż Balice, utworzona została w 1923 r. z macierzystych parafii w Janinie i Gnojnie, erygował ją bp Augustyn Łosiński. Świątynia była dwukrotnie: w 1931 r. i 1933 r. niszczona przez pożary. W 1935 r. bp Łosiński konsekrował kościół św. Stanisława BM. Świątynia powstała w wyniku przebudowy pałacu dworskiego, wzniesionego przez hr. Lubienieckiego w XIX w. O pałacowym rodowodzie świadczy choćby brama na plac kościelny. Na tworzących ją kolumnach zamiast figur świętych są greckie amfory. Sama świątynia ma klasycystyczne mury od południa ozdobione pilastrami, a od północy półkolistym ryzalitem. Gdyby nie smukła wieża, można byłoby pomyśleć, że to nie kościół.

Reklama

Jak podaje ks. J. Wiśniewski w „Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Stopnickiem” (1929 r.), „jeden z Lubienieckich, spokrewniony z Sobieskimi, otrzymał za żoną w posagu obraz Koronowania NMP malowany na desce, kształt mający tryptyka”. Według tradycji obraz ten miał służyć do modlitwy podczas wyprawy wiedeńskiej. Prawdopodobnie dla tego wizerunku Maryi w klasycystycznym pałacu zbudowano kaplicę. Odbywały się w niej nabożeństwa, ponieważ we wsi nie było wówczas kościoła.

Sam tryptyk wykonany został ok. 1500 r. w krakowskiej szkole malarstwa przez nieznanego obecnie autora. Obraz przedstawia w środkowej części koronację Matki Boskiej, a na skrzydłach patronów Polski: św. Wojciecha i św. Stanisława. W późniejszym czasie obraz ten w posagu otrzymała jedna z córek Lubienieckich – Helena, która wyszła za mąż za Karola Tańskiego, dziedzica dworu w Łagiewnikach k. Chmielnika. W łagiewnickim dworze także urządzono dla niego specjalną kaplicę i odprawiano przy nim Msze św. W r. 1945 obraz ten wstawiony został do kościoła parafialnego w Chmielniku, gdzie pozostawał do 1953 r. Wówczas to Tańscy podarowali go kieleckiej katedrze.

11 listopada 2020 r. w kościele w Balicach odbyła się uroczystość odsłonięcia kopii obrazu – tryptyku balickiego, wykonanego przez grupę parafian.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod osłoną Ducha Świętego

Niedziela częstochowska 23/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/ Niedziela

Ks. Michał Jaskuła, proboszcz parafii

Ks. Michał Jaskuła, proboszcz parafii

U starszych zdobywam mądrość, bo oni skończyli szkołę, która się nazywa życie – mówi ks. Michał Jaskuła, młody proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego w Lindowie.

Parafia liczy formalnie ok. tysiąca wiernych. Praktykujących, według szacunków proboszcza jest ok. 37%. Ksiądz Jaskuła jest tutaj od trzech lat.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 15:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna - z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych. Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

- Maturzyści są uśmiechnięci, ale myślę, że i stres też jest, stąd pielgrzymka na Jasna Górę może być czasem wyciszenia, nabrania ufności i nadziei - zauważył ks. Łukasz Wieczorek, diecezjalny duszpasterz młodzieży arch. katowickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję