Polacy i Amerykanie z kompletem zwycięstw

sport

Adrianna Zawadzka

W grupie B siatkarskiej elity Ligi Światowej po dwóch kolejkach spotkań mamy dwie drużyny – Polskę i USA, które zanotowały po komplecie czterech zwycięstw i dwie – Iran i Rosję, które na razie wyłącznie przegrywają. W tabeli grupy prowadzą jednak samotnie Amerykanie, bo nie stracili do tej pory jeszcze punktu, pokonując rywali wyłącznie 3:1 i 3:0, a to oznacza, że za każdą wygraną inkasował po 3 punkty. Nasz zespół dwukrotnie zwyciężał w stosunku 3:2, a za taki wynik wygrana drużyna otrzymuje 2 punkty, a przegrany – 1.

W nocy z soboty na niedzielę drużyna USA łatwo pokonała Rosję 3:0 (25:23, 25:21, 25:16). Polacy z kolei w sobotę wygrali w Częstochowie z Iranem 3:2. CZYTAJ TUTAJ: Biało-czerwoni pozostają niepokonani Dzięki takim wynikom Iran wyprzedził w tabeli Rosjan, ale dorobek obu zespołów jest bardzo mizerny, bo mają na koncie po zaledwie jednym punkcie. W kolejny weekend sytuacja w tabeli mocno się jednak zmieni, bo polscy siatkarze jadą na dwa mecze do Stanów Zjednoczonych, a Rosja będzie podejmować Iran.

Bardzo cieszymy się ze zwycięstwa, chociaż straciliśmy punkt. Straciliśmy punkt, ale zyskaliśmy coś innego - team spirit. To powinno procentować w następnych meczach. Teraz ruszamy na zagraniczne tournee, z którego chcielibyśmy przywieźć cztery zwycięstwa. Ale nie możemy zadeklarować, że tak się stanie —powiedział po sobotnim zwycięstwie nad Iranem kapitan naszej drużyny narodowej (zastępuje w tej roli kontuzjowanego Karola Kłosa) Michał Kubiak.

Graliśmy cztery razy, wygraliśmy cztery razy, ale wiemy, że teraz będzie trudniej, bo czekają nas długie i męczące podróże, a przeciwnicy to bardzo silne drużyny. Gramy dobrze i walczymy, ale teraz to będzie prawdziwy sprawdzian. Do USA pojedzie 14 zawodników, którzy w tej chwili byli w kadrze meczowej. Karol Kłos zostaje w Polsce, żeby dojść do pełni zdrowia — twierdzi trener reprezentacji Polski Stephane Antiga.

PolandMFA / Foter.com / CC BY-ND

Porażka z Ukrainą definitywnie zamknęła drogę polskim piłkarzom na mistrzostwa świata w 2014 r.

Mecz w Charkowie rozpoczął się od bardzo ostrej gry gospodarzy, którzy już po 8 minutach mieli na swoim koncie 2 żółte kartki. Polacy starali się atakować, w 39. minucie po technicznym strzale Soboty, ukraiński bramkarz końcami palców przeniósł piłkę nad poprzeczką. Gra naszych reprezentantów w pierwszej połowie dawała nadzieję na korzystny rezultat. W drugiej odsłonie mecz również był wyrównany. Jednak w 64. minucie Wojtkowiak nie sięgnął piłki po dośrodkowaniu i znajdujący się na czystej pozycji Jarmolenko spokojnie uderzył obok Boruca, nie dając mu żadnych szans na obronę. Polacy ruszyli do desperackich ataków, ale wynik nie zmienił się, mimo doskonałych okazji Roberta Lewandowskiego i wprowadzonego w 2. połowie Sławomira Peszki.
Naszym piłkarzom pozostał jeszcze wyjazdowy mecz z Anglią na zakończenie eliminacji, ale jego wynik nie poprawi już naszej sytuacji w grupie, a dla Waldemara Fornalika będzie to prawdpodobnie pożegnanie ze stanowiskiem selekcjonera reprezentacji.

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nakazane święta kościelne

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Polonia

ojczyzna

bp Piotr Turzyński

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

„Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa: solidarność i miłosierdzie” - napisał w słowie do Polonii i Polaków za granicą bp Piotr Turzyński. Podziękował środowiskom polonijnym za to, że są świadkami wiary w świecie oraz promują polską kulturę.