W czasie Mszy św. – odprawionej 20 października w bazylice katedralnej – bp Jan Piotrowski wezwał alumnów i kleryków do poszukiwania i przyjmowania prawdy, jako największej wartości we współczesnym świecie zalanym fake newsami.
– Prawda, którą pozwala nam poznać Objawienie, nie jest wyłącznie dojrzałym owocem ani najważniejszym osiągnięciem myśli wypracowanej przez rozum. Jawi się raczej jako bezinteresowny dar, pobudza do myślenia, domaga się, aby przyjąć ją jako wyraz miłości – powiedział, wskazując na encyklikę Jana Pawła II „Fides et ratio.”
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Życie podporządkował miłości i prawdzie
Wskazywał na patrona dnia św. Jana Kantego – jako przewodnika na drodze poszukiwania prawdy i wzrastania w świętości. Wspominał jego pracę intelektualną, ale niestrudzoną służbę ubogim oraz zaniedbanym moralnie. – Nasz święty całe swoje pracowite życie podporządkował Bogu, a przede wszystkim miłości i prawdzie, które były jego codziennymi drogami życia – podkreślał.
Sesja inauguracyjna odbyła się w auli WSD. Rozpoczął ją śpiew „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu seminaryjnego chóru pod dyrekcją ks. Michała Olejarczyka. Władze kieleckich uczelni wyższych, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, gości, kapłanów, kleryków przywitał rektor WSD ks. dr hab. Paweł Tambor, który podsumował miniony rok studiów.
Reklama
– W procesie seminaryjnej ewaluacji to Pan Bóg jest Sędzią, ale wcześniej Mistrzem, Przyjacielem, Racją, Tym, który, jak się okazuje, dostarcza największej motywacji – wyjaśniał. – A jednak dla mnie, przełożonego, dużą przyjemnością jest widzieć bardzo realny wzrost wiary naszych alumnów – powiedział, dodając, że jest z nich dumny z wielu powodów. – To wielka przygoda i dar Opatrzności móc przyglądać się waszej drodze – mówił.
Wyprowadzić z zagubienia
Dziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka w swoim wystąpieniu mówił o wyzwaniach, stojących dziś przed teologią. – Uświadomić człowiekowi jego relację z Bogiem – to palące zadanie teologii XXI wieku, by człowieka współczesnego wyprowadzić z zagubienia, w jakie sam w swojej pysze popadł, i doprowadzić go do zbawienia, które ofiarowane jest w Jezusie Chrystusie – tłumaczył.
Wykład inauguracyjny pt. „Idea i teologia ojczyzny w tekstach Mszału Pawła VI” wygłosił ks. prof. dr hab. Andrzej Żądło.
Nowi studenci teologii
Formacja w seminarium trwa 6 lat. Kieleccy alumni są jednocześnie studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i po ukończeniu studiów otrzymują tytuł magistrów teologii KUL. W seminarium kształci się 25 alumnów. Studenci pierwszego roku to: Olaf Rabiej oraz Grzegorz Pacierz z parafii Ducha Świętego w Kielcach, Michał Ciszek z parafii św. Faustyny w Kłucku, Jakub Stela z parafii św. Józefa Oblubieńca w Krakowie i Artur Dzwonek z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie – otrzymali indeksy z rąk dziekana Wydziału Teologii.