Reklama

Niedziela Sandomierska

Zatroskani o przyszłość

W Sandomierzu o przyszłości sadownictwa w związku z wprowadzeniem „Zielonego Ładu” rozmawiali sadownicy, samorządowcy i naukowcy.

Niedziela sandomierska 45/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Europejski Zielony Ład

Grażyna Szlęzak/Radio Kielce

Na konferencji obecni byli przedstawiciele wielu środowisk

Na konferencji obecni byli przedstawiciele wielu środowisk

Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie „Agroekton”. Jego prezes dr Mirosław Korzeniowski mówił, że „Zielony Ład” nakłada na rolników i sadowników nowe zadanie, oprócz produkowania żywności, także dbanie o środowisko naturalne. – Oznacza to korzyści dla konsumentów, którzy będą mieć dostęp do zdrowej i bezpiecznej żywności. Gospodarstwa, wdrażające proekologiczne rozwiązania, będą mogły liczyć na wyższe dopłaty do hektara. Taki system obowiązywać będzie np. przy stosowaniu biologicznych środków ochrony roślin. Dzięki dotacjom, jest szansa, że więcej gospodarstw rolnych będzie przechodzić na te systemy – mówił dr Mirosław Korzeniowski. Uczestnicy konferencji dyskutowali o szansach, ale też obawach, które związane są z wprowadzeniem europejskiego „Zielonego Ładu”. Ta nowa strategia Komisji Europejskiej zakłada m.in. ograniczenie stosowania środków ochrony roślin, lista dopuszczonych preparatów będzie uszczuplona. Priorytetem będzie zoptymalizowanie stosowania tych środków. – Mam obawy związane z „Zielonym Ładem”, dlatego staram się zdobywać jak najwięcej wiedzy na temat tej strategii. Dyrektywa może spowodować zmniejszenie ilości gospodarstw sadowniczych, bo producenci przestraszą się procedur. Uszczuplenie areału może mieć pozytywne znaczenie, ponieważ skończy się problem z nadprodukcją owoców, a nacisk położony zostanie na jakość owoców – mówił Krzysztof Gasparski, sadownik z gminy Klimontów. Nastroje wśród sadowników starał się uspokajać Jacek Toś, dyrektor oddziału regionalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Kielcach. Jego zdaniem nie uciekniemy od ochrony klimatu, ponieważ widzimy skutki zmian. – Sadownicy powinni poradzić sobie z „Zielonym Ładem”, ponieważ część z nich i tak ma już kilkuletnie doświadczenia w ograniczaniu stosowania środków ochrony roślin. Ten rok, wymusił dodatkowe działania, ze względu na wysoką cenę tych preparatów. „Zielony Ład”, to szansa na rozwój rozdrobnionych gospodarstw, ponieważ jednym z priorytetów będzie zasada: „z pola na stół”, a więc sprzedaż płodów rolnych z pominięciem pośredników – mówił Jacek Toś.

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Neutralność klimatyczna

Światowy rozwój gospodarczy byłby niemożliwy bez dostaw łatwej do wytworzenia, taniej energii. Każdy kraj produkował ją z zasobów, którymi dysponował. Dla wielu państw, w tym także Polski, głównym źródłem energii był węgiel.

Pojęcia takie jak: „środowisko”, „przyroda” czy „klimat” już dawno przestały funkcjonować jedynie w słownikach nauk przyrodniczych, a weszły na trwałe do prawa międzynarodowego, przepisów gospodarczych, a nawet strategii bezpieczeństwa, zarówno państw, jak i organizacji międzynarodowych, w szczególności Unii Europejskiej, której Polska jest członkiem. Stały się one nie tylko punktem wyjścia, ale wręcz ortodoksyjną cenzurą, której muszą sprostać już chyba wszystkie działy gospodarki. W elitach politycznych wytworzył się swego rodzaju nowy kanon poprawności, w myśl którego choćby lekko krytyczne mówienie o „zielonym ładzie” może zostać uznane za zachowanie co najmniej niestosowne.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję