Reklama

Niedziela Łódzka

Miłość, która wychodzi na spotkanie

Najważniejsze dla naszych podopiecznych są zwyczajna obecność, czas i uwaga, które możemy im poświęcić oraz osobiste zaangażowanie – podkreślają organizatorzy.

Niedziela łódzka 46/2022, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Ubogich

Tomasz Kopytowski

Obecność metropolity łódzkiego jest ważnym świadectwem

Obecność metropolity łódzkiego jest ważnym świadectwem

W XXXIII niedzielę zwykłą przypada VI Światowy Dzień Ubogich, organizowany pod hasłem: „Chrystus dla was stał się ubogim”. Jak co roku, łódzkie organizacje pomocowe spotykają się na Placu katedralnym w Łodzi, by spędzić czas z osobami w potrzebie. To ważne, by ci, którzy wystawiani są często przez świat na jego margines, odczuli ten rodzaj miłości, która nie chce niczego dla siebie, ale wychodzi na spotkanie. Łódzkie obchody Dnia Ubogich skupiają się na konkretnym obszarze pomocy. Tegoroczna inicjatywa poświęcona jest profilaktyce zdrowia psychicznego.

Spotkanie tradycyjnie już rozpoczyna Eucharystia w łódzkiej archikatedrze pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia z udziałem podopiecznych i przedstawicieli organizacji, które na co dzień pomagają ubogim. Po zakończonej liturgii przy katedrze powstaje miasteczko: szczepieniobus ze szczepionkami przeciw COVID-19 oraz namioty medyczne, w których lekarze Ulicznej Misji Medycznej badają osoby potrzebujące wsparcia. Na Placu katedralnym pojawią się również specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, pracownicy socjalni, prawnicy, doradcy zawodowi, terapeuci uzależnień, streetworkerzy, pomoc duchowa. – Najważniejsze dla naszych podopiecznych są zwyczajna obecność, czas i uwaga, które możemy im poświęcić oraz osobiste zaangażowanie –podkreślają zgodnie organizatorzy spotkania. To odpowiedź na apel papieża Franciszka, który w orędziu na VI Światowy Dzień Ubogich pisze: „Wobec ubogich nie uprawia się retoryki, ale zakasuje się rękawy i realizuje się wiarę poprzez bezpośrednie zaangażowanie, które nie może być scedowane na innych”.

Na Placu katedralnym nie zabraknie ciepłego posiłku oraz ciepłej odzieży. Cotygodniowa Zupa na Pietrynie to jeden z owoców Światowych Dni Ubogich w Łodzi. Ciepła odzież i koce przekazane zostały w ramach zbiórki w szkołach i parafiach z terenu archidiecezji łódzkiej, pod hasłem „Ogrzej ciepłem”.

Reklama

Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas przekażą obecnym na placu wykonane własnoręcznie różańce. Dostępny też będzie zaktualizowany „Przewodnik po Łodzi: Gdzie zjeść, spać, umyć się...”, zawierający najpotrzebniejsze adresy miejsc, w których można zjeść, umyć się, przespać, znaleźć pomoc prawną, medyczną czy duchową. Przewodnik trafi do łódzkich parafii, ale będzie go można otrzymać również w różnych placówkach pomocowych w Łodzi.

Do wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej trafiły też „Tytki charytatywne” – specjalne papierowe torby, które wierni wypełniają darami dla ubogich – artykułami spożywczymi i chemicznymi. Następnie, zostaną dostarczone do osób potrzebujących pomocy. Część artykułów wykorzystana będzie do przygotowania paczek i posiłków dla podopiecznych Parafialnych Zespołów Caritas i podopiecznych łódzkiej Caritas.

VI Światowy Dzień Ubogich w archidiecezji łódzkiej to wspólne działanie Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Zupy na Pietrynie, Ulicznej Misji Medycznej, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Fundacji Sarepta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego oraz Wydziału Zdrowia Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed VI Światowym Dniem Ubogich – wciąż ok. 1, 5 mln. osób w Polsce żyje poniżej minimum egzystencji

[ TEMATY ]

ubodzy

Światowy Dzień Ubogich

Karol Porwich

Choć w ostatnich latach odsetek osób ubogich w Polsce spada, nadal jest ich bardzo wielu. Aż 15 mln. osób żyje w sferze niedostatku, a poniżej minimum egzystencji – półtora miliona. Wciąż grupą, która w największym stopniu doświadcza skrajnego ubóstwa są dzieci i młodzież. W niedzielę 13 listopada obchodzić będziemy VI Światowy Dzień Ubogich, ogłoszony przez papieża Franciszka pod hasłem „Chrystus dla was stał się ubogim” (2 Kor 8, 9).

W Polsce wciąż są ludzie żyjący poniżej minimum egzystencji. Minimum to, szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, wyznacza granicę ubóstwa skrajnego. Skrajne ubóstwo utrudnia już przeżycie i zagraża psychofizycznemu rozwojowi człowieka. Doświadcza go co 25 osoba żyjąca w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowieństwo

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Już na wstępie Franciszek zaznaczył, że osoby duchowne są powołane do służenia ludowi jako świadkowie Bożej miłości. Bóg jest bowiem Bogiem współczucia i zapewnia, że nigdy nie pozostawia nas samymi, że zawsze jest u naszego boku, jako ostoja i siła w trudnościach. „Jesteście powołani, by wspierać pielgrzymowanie wspólnoty i towarzyszyć jej w wierze na spotkanie Tego, który już idzie obok nas” – podkreślił papież. Dodał, że są też oni powołani do dzielenia się z innymi radością wyzwalającego spotkania z Jezusem. „Jest to misja bycia znakiem obecności Chrystusa, Jego bezwarunkowej miłości, przebaczenia, poprzez które chce nas pojednać między sobą, współczucia, w którym pragnie zatroszczyć się o ubogich. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję