Reklama

Niedziela Łódzka

Okrągły jubileusz

Dobry Pasterz i owce razem tworzą Kościół Chrystusowy. Tak jest i w naszej małej, drewnianej parafii na Kozinach – podkreśla ks. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz.

Niedziela łódzka 46/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Piotr Drzewiecki

Uroczystości komunijne we wspólnocie parafialnej

Uroczystości komunijne we wspólnocie parafialnej

Nieco oddalony od ruchliwej al. Włókniarzy i torów kolejowych łączących stacje Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec stoi drewniany kościół, mający za patrona Najświętszego Zbawiciela.

Z historii parafii

Parafia na Kozinach została erygowana 17 września 1932 r. przez bp. Wincentego Tymienieckiego. Organizację nowej wspólnoty parafialnej kilka lat wcześniej ordynariusz łódzki powierzył ks. Stanisławowi Wilkowi. Kościół trzynawowy wybudowano w latach 1931-32 z drewnianych bali modrzewiowych i oszalowano z zewnątrz sosnowymi deskami. Po II wojnie światowej na froncie kościoła, nad kruchtą, dobudowano kaplicę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie odbywały się nabożeństwa maryjne w letnim okresie. Poświęcenia kościoła dokonał bp Wincenty Tymieniecki 25 września 1932 r. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Najświętszego Zbawiciela. Kościół posiada cztery ołtarze boczne – Matki Bożej Częstochowskiej, św. Franciszka, Świętej Rodziny oraz ołtarz świętych i błogosławionych biskupów polskich. Pierwszy proboszcz parafii ks. Stanisław Wilk i pierwszy wikariusz ks. Edmund Kozanecki zginęli w obozie w Dachau, o czym przypomina mosiężna tablica znajdująca się pod chórem. Na 80-lecie parafii została odnowiona srebrna, XVII--wieczna piękna monstrancja, będąca największym zabytkiem parafii. Na ścianie przed prezbiterium znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego oraz św. Michała Archanioła, a na słupach nawy głównej – obrazy św. Jana Pawła II, św. Siostry Faustyny, św. Alberta Chmielowskiego, św. Maksymiliana Marii Kolbego i bł. Karoliny Kózkówny. Już wkrótce dołączy do nich obraz ks. Jerzego Popiełuszki. Pierwsze obrazy zaczął malować ks. prał. Bolesław Kowalczyk, poprzedni proboszcz. Blisko prezbiterium znajduje się także figura Matki Bożej Brzemiennej. Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej została odnowiona w 2010 r. z okazji peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W kaplicy znajduje się także zasuwany obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przy którym w każdą środę odbywa się nabożeństwo. Przed świątynią mieści się figura Matki Bożej oraz krzyż misyjny.

Reklama

Kaplica biskupów polskich

Relikwie arcybiskupa Halicza uroczyście wprowadził do parafii bp Edward Kawa w 2019 r. – Moja przygoda z bł. Jakubem rozpoczęła się w 2016 r. od odwiedzin ks. Mikołaja Leskiva w Czerwonogradzie na Ukrainie. Jego kolega pochwalił się, że niedawno w katedrze lwowskiej odnaleziono skrzynie, w której znajdowały się szaty grobowe Jakuba Strzemię. Szaty odrestaurowano i wystawiono na widok publiczny w Haliczu. Było to moje pierwsze spotkanie z biskupem halicko-lwowskim. Rok później uczestniczyłem w Haliczu w odpuście ku czci Jakuba Strzemię. Stwierdziłem, że skoro biskup tak bardzo chce byśmy się spotykali, zapragnąłem mieć relikwie u siebie. Po załatwieniu niezbędnych formalności i przygotowaniu relikwiarza w kształcie mitry, udało się, że na wiosnę 2019 r. relikwie bł. Jakuba zagościły na stałe u nas – opowiada ks. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz. Od tej pory każdego roku we wspomnienie bł. Jakuba (21 października) odbywa się Msza św. połączona z obrzędem błogosławieństwa mitrą biskupa halickiego, patrona „od bólu głowy”. Rok temu abp Grzegorz Ryś poświęcił obraz przedstawiający błogosławionego. Parafia posiada także relikwie św. Józefa Bilczewskiego, które w 2020 r. wprowadził abp Mieczysław Mokrzycki oraz relikwie św. Stanisława, biskupa i męczennika, które podarował i zainstalował w 2021 r. abp Marek Jędraszewski.

Z życia parafii

Parafia liczy 9 tys. mieszkańców. Według ostatniego spisu, na Msze św. uczęszcza niespełna 9% mieszkańców, jednak dużym atutem jest fakt, że ponad połowa (52%) z nich przystępuje regularnie do Komunii św. Najliczniejszą grupą jest Odnowa Życia w Duchu Świętym – Wspólnota Zawierzenie, licząca ponad 100 członków. Co tydzień odbywają spotkania formacyjno--modlitewne, animują coniedzielną Mszę św., a w trzeci czwartek miesiąca Mszę św. o uzdrowienie. Uczestniczą także aktywnie w życiu diecezjalnym. W parafii działają cztery Żywe Róże. Jedną z nich tworzą rodzice modlący się za swoje dzieci. Istnieje także Franciszkański Zakon Świecki, regularnie odbywający swoje spotkania. Działają dwa kręgi Domowego Kościoła. Parafia organizuje także wieczory poezji i muzyczne. W pierwszą sobotę miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji emerytów i rencistów, po której odmawiane jest nabożeństwo do Niepokalanego Serca Pana Jezusa oraz cząstka Różańca.

Reklama

Proboszcz ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz we wrześniu br. obchodził 15-lecie objęcia parafii. Swoją funkcję pełni od 2007 r. W codziennej pracy duszpasterskiej wspierają go ks. Tomasz Antczak, ks. Waldemar Bena i ks. Rafał Dąbrowski. – Nie ma parafii bez wiernych. To ci, do których Jezus posyła kapłanów z nakazem: „Idźcie i głoście”, wsłuchują się w głos pasterza, podążają za nim, aby wspólnie kroczyć w kierunku zbawienia. Dobry Pasterz i owce razem tworzą Kościół Chrystusowy. Także w naszej małej, drewnianej parafii na Kozinach – mówi ks. Grzegorz Klimkiewicz. Z parafii pochodzi czterech kapłanów: ks. Sławomir Sosnowski, rektor WSD w Łodzi, ks. Grzegorz Matynia, ks. Karol Kowalik i kl. Carlos Zaldiba, Kubańczyk, który od czasu ŚDM w Krakowie, mieszkał na terenie parafii.

Niezwykłe 90-lecie

W tym roku parafia obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia, który został połączony z odpustem parafialnym. – Nasz odpust jest związany z Bazyliką św. Jana na Lateranie w Rzymie, gdyż jest to bazylika Najświętszego Zbawiciela i św. Janów – Chrzciciela i Ewangelisty. Łączymy się wtedy duchowo z Matką Kościołów. Z tej okazji, 13 listopada, do parafii przybywa metropolita łódzki. Odprawi jubileuszową Mszę św., powierzając Bogu parafian, kapłanów, członków grup parafialnych, a także pomodli się za zmarłych. Spotkanie z metropolitą będzie także okazją do poświęcenia odnowionej chrzcielnicy, która pochodzi z pierwszych lat istnienia parafii. Została ona pieczołowicie odrestaurowana i od tej pory służyć będzie podczas udzielania sakramentu chrztu najmłodszym parafianom. Po Mszy św. odbędzie się koncert Chłopięcego Chóru Kameralnego „Chcemy Śpiewać”, który wykona utwory patriotyczne, z racji na bliskie święto odzyskania niepodległości – zapowiada proboszcz.

2022-11-07 17:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas łaski

Niedziela kielecka 28/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

T.D.

Kije, Eucharystia dziękczynna za 900 lat

Kije, Eucharystia dziękczynna za 900 lat

27 czerwca, w odpust ku czci patronów Świętych Apostołów Piotra i Pawła, parafia Kije świętowała jubileusz 900 lat istnienia.

Uroczysta celebra odbywała się pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, przy bardzo licznym udziale wiernych, w asyście pocztów sztandarowych, z tematycznymi dekoracjami i wystawami w tle, przybliżającymi szacowne 9 wieków.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję