Reklama

Niedziela Sandomierska

Kryminalne zagadki

W tarnobrzeskim muzeum giną cenne zabytki, o ich odnalezienie proszone są dzieci i młodzież. To nie film kryminalny, ale nowa gra edukacyjna pozwalająca poznać miasto, i to co jest w nim najcenniejsze.

Niedziela sandomierska 46/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wizualizacja kuchni pałacowej

Wizualizacja kuchni pałacowej

Wybór tematyki gry jest chyba dla tarnobrzeżan oczywisty. Obchodzimy w naszym mieście Rok Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich, ponadto w ubiegłym roku Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega stało się właścicielem słynnej Kolekcji Dzikowskiej. Stąd pomysł, by zainteresować dzieci i młodzież tym bezcennym dziedzictwem zgromadzonym w zamku i zachęcić do odwiedzenia go, by naocznie mogli zobaczyć dzieła sztuki mistrzów europejskich, polskich, cenne zabytki, ale także same wnętrza zamkowe, oraz by docenili ich wartość i znaczenie dla polskiej kultury – mówiła Anna Żarów, wicedyrektor do spraw Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Włamanie i kradzież cennych obiektów ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega to początek fascynującej gry edukacyjnej „Śladami Kolekcji Dzikowskiej” przygotowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu. Odważni, młodzi detektywi mają szansę na świetną przygodę, zabawę, a przede wszystkim na poznanie historii i dziedzictwa Dzikowa oraz Tarnobrzega. – Uczestnicy nie tylko zapoznają się z historią rodu Tarnowskich, Kolekcji Dzikowskiej, ale również z innymi ciekawostkami np.: mniej znane przyprawy i warzywa, które gościły w kuchni dworskiej. Zabawa w detektywów ma formę gry miejskiej, ale umieszczonej w przestrzeni biblioteki, w której zaaranżowane zostały: buduar hrabiny z warsztatem malarstwa miniaturowego, park dzikowski, krypta, kuchnia dworska. Zadaniem uczestników jest odnalezienie przedmiotów i odpowiedź na pytania związane z Kolekcją Dzikowską i Dzikowem. Dla ułatwienia w sali konferencyjnej można znaleźć podpowiedzi naprowadzające na właściwy trop, umieszczone na tablicach informacyjnych oraz w krótkim filmiku – informowała wicedyrektor biblioteki.

Osoby indywidualne oraz klasy szkolne, które już zdecydowały się na udział w grze, zgodnie podkreślały, że doskonale się bawiły, a zadania do rozwiązania wzbudzały prawdziwą ekscytację. Duże wrażenie na wszystkich robi aranżacja, która dowodzi zdolności i wyobraźni pracowników biblioteki, którzy przez parę miesięcy wyszukiwali, gromadzili, odnawiali, szyli, adaptowali całe wyposażenie wnętrz wykorzystywanych w grze. Grupy uczestniczące w grze zapisywane są na specjalnej tablicy, na której również dopisywane są punkty. – Można zatem sprawdzić jak wypadło się na tle innych grających – dodała Anna Żarów. Dla najmłodszych przygotowane zadania są zbyt trudne, ale pracownicy biblioteki pomyśleli i o nich. Zorganizowano również szereg zabaw i warsztatów plastycznych, nawiązujących bezpośrednio do Kolekcji Dzikowskiej oraz jej założycieli – Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich. Gra została zrealizowana dzięki dofinansowaniu w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – „Wspólnie dla dziedzictwa”.

Reklama

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w zabawie w detektywów mogą to zrobić po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 15 822 22 77 (wew. 23, 26); 15 821 13 91 lub osobiście.

Gra będzie udostępniona do końca grudnia br.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejne inwestycje w mieście

Niedziela sandomierska 7/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

inwestycja

Tarnobrzeg

UM Tarnobrzeg

Prezydent Dariusz Bożek przedstawił plany modernizacji ulic

Prezydent Dariusz Bożek przedstawił plany modernizacji ulic

Na konferencji prasowej Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega przedstawił przedsięwzięcia, które mają być realizowane w mieście.

Wszystkie nowe inwestycje powstające w Tarnobrzegu będą dofinansowane z pierwszego i drugiego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Lokalnych. W ubiegłym roku miasto otrzymało ponad 35 mln zł i była to najwyższa kwota z pozyskanych przez samorządy. – Złożony przez nas projekt dotyczył remontu lub przebudowy 14 dróg na terenie miasta. Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania przetargu na przeprowadzenie inwestycji, który zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Modernizacji tych ulic mieszkańcy bardzo wyczekiwali. Są one podzielone na dwie grupy – drogi powiatowe i gminne. W pierwszej są ulice: Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego, Zwierzyniecka, Moniuszki, Dąbrowskiej, Skłodowskiej-Curie i Bema, w drugiej zaś: Chemiczna, Siarkopolowa, Mechaniczna, Marczaka, Konfederacji Dzikowskiej, Tarnowskiego i Kochanowskiego. Są to głównie ulice znajdujące się w mieście, prócz trzech ulokowanych w strefie ekonomicznej, których modernizacja jest istotna z uwagi na pozyskiwanie nowych inwestorów i ułatwienia w dojeździe dla firm już działających – poinformował Dariusz Bożek, prezydent miasta. Każda z wymienionych przez włodarza miasta dróg wymagała od wielu lat remontu oraz biegnących przy nich chodników. Na przeprowadzenie inwestycji samorząd ma dwa lata. Jak zapewnił prezydent, ulice wymagające najpilniejszych napraw, będą remontowane jako pierwsze. Jednocześnie z góry przeprosił za utrudnienia, jakie wystąpią w związku z prowadzonymi pracami. Jak zapewniała Barbara Trzeciak, naczelnik Wydziału Techniczno – Inwestycyjnego i Drogowego Urzędu Miasta, wykonawca ma z miastem uzgodnić czasową organizację ruchu w mieście. – W przetargu wpiszemy warunek obligujący wykonawców uzgadniania z nami czasowej organizacji ruchu, by realizacja zadań nie powodowała blokady miasta, czyli np. remont ulic Kochanowskiego i Moniuszki nie nakładał się na siebie, podobnie jak w przypadku Kazimierza Wielkiego, Kwiatkowskiego i Zwierzynieckiej – mówiła Barbara Trzeciak. Na zorganizowanej konferencji prasowej prezydent miasta zapewniał także, że miasto jest na ostatnim etapie przygotowania kolejnych trzech projektów, opiewających na kwoty do 5, 30 i 65 mln zł, które zostaną złożone w drugim naborze Polskiego Ładu. Czas na przygotowanie i złożenie upływa 15 lutego br. Zgodnie z zapisami przyjętymi przez rząd warunkiem ubiegania się o najwyższe dofinansowanie jest złożenie mniejszego projektu, w przypadku Tarnobrzega będzie on dotyczył pierwszego etapu budowy obiektów lekkoatletycznych i paraolimpijskich przy ul. Zwierzynieckiej. Dotacje na pozostałe dwa wnioski, o ile samorząd je otrzyma, zostaną przeznaczone na remont kolejnych dróg. Jak podkreślił Dariusz Bożek potrzeby i oczekiwania mieszkańców w tym zakresie są duże. – Jeżeli uda się nam pozyskać duże środki, pozwalające na modernizację pozostałych ulic, to miasto będzie pod względem infrastruktury drogowej zabezpieczone na długi czas – powiedział Dariusz Bożek.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję