Reklama

Pelplin

Drużyna o. Arkadiusza

Pochodzą z różnych miejscowości. Wspólnie się modlą, a ich aktywność sportowa i charytatywna zasługuje na uznanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urokliwa wioska Orlik, położona na trasie z Gdańska do Chojnic na malowniczych Kaszubach, pięknie wkomponowuje się w pejzaż kaszubski i jest miejscem wyjątkowych wydarzeń. To wszystko za sprawą ministrantów, którzy posługują przy ołtarzu w kaplicy zakonnej klasztoru Sióstr Franciszkanek w Orliku, a także ich rodziców oraz duszpasterza – o. Arkadiusza Czaję, franciszkanina. Hasłem duszpasterstwa Liturgicznej Służby Ołtarza jest: „Przez modlitwę, sport i sztukę do Chrystusa”, dlatego tak bardzo ważny i mocny akcent, obok wspólnej modlitwy, kładzie się na rozwój sportowy i artystyczny dzieci oraz młodzieży, a przy okazji angażuje się całe rodziny.

Wsparcie

Reklama

Warto podkreślić, że artyści – nawet ci światowej sławy – chętnie przyjeżdżają do Orlika, by włączyć się w organizowane przez duszpasterza oraz ministrantów dzieła dobroczynne. Są to artyści cyrkowi, aktorzy oraz piosenkarze m.in.: Halina Frąckowiak, Krystyna Giżowska, Andrzej Rybiński, Jan Wojdak czy też Kacper Rybiński. Przyjeżdżają także aktor teatralny i telewizyjny Paweł Burczyk z rodziną oraz mistrzowie iluzji: Stanisław Czaja „Oriano” oraz Joanna i Paweł Czajowie „Duo Paulo” z rodzinami. Goszczą również znane zespoły ludowe, schole i chóry, wśród nich ceniona dyrygentka Honorata Siergun z chórem „Oremus” z Miłakowa na Mazurach. Zespół ten zdobył uznanie w środowisku artystycznym. Dyrygentka jest również autorką tekstów pieśni wykonywanych przez znanych piosenkarzy, m.in. Andrzeja Rybińskiego, który skomponował muzykę do kolędy Wielka Miłość Ukryta. Pomysł napisania i skomponowania utworu powstał właśnie w Orliku, gdy artysta przebywał w klasztorze Sióstr Franciszkanek na zaproszenie o. Arkadiusza. Piosenkarz wykonuje go w czasie swoich koncertów. Utwór ten często jest też emitowany przez rozgłośnie radiowe w okresie Bożego Narodzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłan, zakonnik i artysta

W ciągu ostatnich 3 lat w wydarzeniach religijno-artystycznych organizowanych przez Orlik uczestniczyło kilkaset artystów różnej profesji z całej Polski. Na podkreślenie zasługuje organizowanie przez duszpasterza, ministrantów i ich rodziców ogólnopolskich festiwali kolęd w Brusach, na które przyjeżdżają znani polscy dyrygenci z chórami i scholami. Festiwale co roku prowadzą aktor Paweł Burczyk oraz iluzjonista Paweł Czaja. Warto wspomnieć o głównym inicjatorze tych działań, którym jest o. Arkadiusz Czaja – obecnie pełni funkcję kapelana klasztoru Sióstr Franciszkanek w Orliku. Był on artystą polskiej sceny i aren cyrkowych, przez wiele lat – przed wstąpieniem do Zakonu Franciszkanów był prestidigitatorem (iluzjonistą). Występował na scenach całej Europy z gwiazdami polskiej estrady. Obecnie jest kapłanem i zakonnikiem. Pełni także różne funkcje duszpasterskie, tj.: przewodniczącego Konferencji Asystentów Narodowych, Prowincjalnych i Regionalnych Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce, sędziego sądu kościelnego, a także wykładowcy prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i w Wyższym Seminarium Duchownym we Wronkach. Zajmuje się również sprawami beatyfikacji i kanonizacji sióstr Zgromadzenia Świętej Katarzyny w Polsce. Jedną z jego posług duszpasterskich jest organizowanie imprez charytatywnych, do których włącza dzieci i młodzież oraz ich rodziców.

Wywołać uśmiech

Reklama

Od momentu przyjęcia święceń kapłańskich (już od ponad 20 lat) o. Arkadiusz organizuje w domach opieki społecznej i w hospicjach spotkania dla dzieci i osób dorosłych, na które zaprasza artystów aren cyrkowych i scen polskich oraz sportowców i aktorów. Podkreśla, że celem tych spotkań jest pomoc osobom chorym i znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej przezwyciężać chorobę i trudności. Warto dodać, że przez kilka miesięcy franciszkanin jako wolontariusz pełnił posługę kapłańską wśród osób chorych na COVID-19, a posługiwał aż do ich wyzdrowienia. Obok posługi kapłańskiej wykonywał codzienne obowiązki opieki nad nimi.

Na sukces trzeba zapracować

Reklama

Ojciec Arkadiusz organizował religijno-artystyczne wydarzenia wraz z ministrantami i ich rodzicami w różnych miejscach, gdzie pełnił posługę duszpasterza, a obecnie czyni to w Orliku. Co roku przygotowywane są festyny, bale, koncerty i turnieje sportowe o charakterze charytatywnym, a także pielgrzymki śladami świętych w Polsce i w Europie. Ponadto rokrocznie odbywa się akcja: „Paczka świąteczna dla osób chorych i samotnych”. Od 2019 r. organizowana jest cykliczna inicjatywa „Odblask dla każdego – bezpieczna droga”. Przy tej okazji rozdawane są elementy i paski odblaskowe, by zwiększyć bezpieczeństwo osób poruszających się na drodze. Zachęca się także do ich ciągłego noszenia, dając zarazem własny przykład używania ich przez cały rok. Do tej inicjatywy zapraszani są artyści, którzy chętnie się do niej włączają. W ramach obchodów Święta Niepodległości 11 listopada i w Święta Flagi Polskiej 2 maja organizowana jest akcja pt.: „Biało-czerwona”. Od 4 lat po Mszach św. we wspomniane dni rozdaje się wszystkim chorągiewki i flagi. Z kolei w uroczystość św. Franciszka z Asyżu, która przypada 4 października, Liturgiczna Służba Ołtarza z duszpasterzem zainicjowała nową akcję pt. „Słodki upominek z klasztoru franciszkańskiego”: przygotowują w małych słoiczkach miód i umieszczają na wieczku obrazek ze św. Franciszkiem wraz z etykietą o rodzaju miodu. Inicjatywa ta ma na celu zebranie funduszy na dalszy rozwój sportowy ministrantów, dzieci i młodzieży, by mogli uczestniczyć w turniejach piłkarskich, a także w zawodach ogólnopolskich.

Ministranci z Orlika mają na swoim koncie wiele sukcesów sportowych. Ich osiągnięcia docenił także Polski Związek Piłki Nożnej, który przez ówczesnego prezesa Zbigniewa Bońka przekazał im stroje piłkarskie oraz rzeczy potrzebne do trenowania gry w piłkę nożną. W ostatnio rozegranych zawodach dekanalnych w diecezji pelplińskiej zajęli oni w kategorii najmłodszych ministrantów trzecie miejsce, a w kategorii lektorów – drugie. Wszystkie akcje mają walory edukacyjne, a zarazem uczą młode pokolenie kreatywności.

Aktywność charytatywna

Warto zaznaczyć, że część zebranych funduszy ministranci zawsze przekazują na cele charytatywne, wspomagając osoby chore, a ostatnio przekazali je na pomoc dla Ukrainy. Jako jedni z pierwszych w Polsce zorganizowali koncert artystyczny dla Ukrainy pt. „Sercem z Ukrainą”. Zaprosili na niego, obok mieszkańców, również rodziny z Ukrainy przebywające w Polsce. Frekwencja była imponująca – przybyło ok. 600 osób, nawet z odległych miejscowości. Zebrane w czasie imprezy pieniądze przekazane zostały za pośrednictwem Caritas Polska na pomoc ukraińskim rodzinom. W koncercie wzięły udział sławy polskiej estrady, wystąpiły chóry i schole, a z Krakowa przybył dobroczynnie lider zespołu Wawele Jan Wojdak. Program artystyczny zaprezentowały także dzieci z Ukrainy. Koncert uświetnił pokazami sztuczek znany i ceniony artysta iluzji „Oriano”.

Zaprzyjaźnionym artystom, którzy wspomagają charytatywną działalność ministrantów, również zostały przekazane słoiczki z miodem.

2022-11-29 13:33

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najpobożniejsza dziewczyna w parafii - bł. Karolina Kózkówna

2025-04-14 21:04

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kózkówna

Mat.prasowy

Bł. Karolina Kózkówna

Bł. Karolina Kózkówna

Zgłębiając publikowane teksty kaznodziejskie o bł. Karolinie Kózce, można dojść do stwierdzenia, że niejednokrotnie głosiciele starali się w swoich kazaniach znaleźć klucz albo klucze w postaci słów, określeń, wyrażeń, które stawały się zwornikami w przybliżaniu postaci błogosławionej, jej życia i drogi do świętości. Niewątpliwie takimi słowami, wyrażeniami-kluczami opisującymi bł. Karolinę Kózkę są wielorakie tytuły, jakie ją charakteryzują.

Co znamienne, wiele z nich funkcjonowało już za życia bł. Karoliny w świadomości jej współczesnych. Tytuły te bardziej odżyły w świadomości wiernych i zostały przekazane do współczesnych czasów jako „świadkowie” osobowości i świętości bł. Karoliny Kózki. W publikowanych kazaniach bardzo często pojawiają się odniesienia do świadków życia bł. Karoliny Kózki, którzy niejako na co dzień mieli możliwość obserwacji jej dążenia do świętości. Na tej kanwie pojawiły się bardzo szybko określenia – wyrażenia, jak: „Gwiazda ludu”, „prawdziwy anioł”, „najpobożniejsza dziewczyna w parafii”, „pierwsza dusza do nieba”, które były odzwierciedleniem jej dobroci, pobożności, uczynności, dobrego serca i otwartości na innych. To przekonanie o świętości bł. Karoliny Kózki wyrażone tytułami z czasów jej współczesnych także znajduje wyraz w przepowiadaniu kaznodziejskim.
CZYTAJ DALEJ

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji Mszy Świętych

2025-04-13 13:38

[ TEMATY ]

Watykan

dekret

dyscyplina intencji

Mszy Święte

BP KEP

Dykasteria ds. Duchowieństwa wydała dekret ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Dekret został zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka, w dniu 13 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Palmową. Papież nakazał ogłoszenie dekretu i ustalił, że wchodzi on w życie w dniu 20 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Dekret podpisał kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.

Publikujemy robocze tłumaczenie fragmentu zawierającego przepisy zawarte w Dekrecie Dykasterii ds. Duchowieństwa ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Oficjalne tłumaczenie całego dekretu zostanie wkrótce opublikowane w polskim wydaniu L’Osservatore Romano:
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Stolicy Apostolskiej w sprawie Reformy Papieskiej Akademii Kościelnej

Komunikat Stolicy Apostolskiej - Reforma Papieskiej Akademii Kościelnej: utworzono akademicki Instytut Studiów Nauk Dyplomatycznych.

Ojciec Święty, poprzez Chirograf Posługa Piotrowa, z dnia 25 marca 2025 r., zaktualizował program kształcenia Papieskiej Akademii Kościelnej, instytucji, która od 1701 r. przygotowuje dyplomatów Stolicy Apostolskiej. Zgodnie z koncepcją reformy, promowaną przez Papieża Franciszka w odniesieniu do kościelnych instytucji akademickich, jak to zostało określone w Konstytucji Apostolskiej Veritatis gaudium, Papieska Akademia Kościelna została przekształcona w Instytut wyższych studiów akademickich w dziedzinie Nauk Dyplomatycznych. Decyzja ta jest częścią szerszej wizji aktualizacji i kwalifikacji studiów kościelnych według międzynarodowych standardów właściwych dla szkolnictwa wyższego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję