Reklama

Niedziela Podlaska

W trosce o powołania

W ramach duszpasterstwa powołań moderatorzy oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie podejmują różne inicjatywy pomagające młodym ludziom umacniać wiarę i weryfikować swoje powołanie.

Niedziela podlaska 51/2022, str. IV

[ TEMATY ]

powołanie

Zdjęcia: Archiwum WSD

Istotną częścią spotkania jest katecheza

Istotną częścią spotkania jest katecheza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 5, 1-11) znajdujemy opowiadanie o powołaniu pierwszych uczniów przez Pana Jezusa. Uczniowie nawiązują z Nim rozmowę, która odmienia całe ich życie.

Pismo Święte o powołaniu

Rozumiemy z przekazu Ewangelisty, że Szymon, Jakub i Jan zwrócili uwagę na to, co robił i mówił Pan Jezus. Szymon nie tylko pomógł mu zorganizować dobre warunki, w których mógł przemawiać do tłumów, ale sam także zaciekawił się tym, co Pan Jezus miał do powiedzenia takiemu mnóstwu ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To wszystko wydarzyło się w łodzi rybackiej należącej do Szymona. Odpowiedź na powołanie, które jest darem Pana Boga, który ma nam pomóc w drodze do zbawienia, jest zawsze naszym osobistym wyborem. Św. Łukasz jasno opisuje, co wybrał Szymon, dotąd rybak: „Gdy tylko przybili do brzegu, zostawili wszystko i poszli z Jezusem”.

Pan Jezus powołuje nas do kapłaństwa, małżeństwa lub do życia samotnego wiedząc, co dla każdego z nas jest najlepsze, byśmy przeżyli nasze życie, dzień po dniu przyjmując dar zbawienia z rąk Jezusa. Szymon nie odszedł od niego smutny, zachowując swój majątek, jak bogaty młodzieniec, lecz pozostał z Jezusem i poznał, czym jest miłość Boża realizująca to, co jest dobre dla zbawienia ludzi. Gdy dojrzał, powiedział: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”.

Odpowiedzialność Kościoła

Reklama

Trwając na modlitwie o powołania, wielu ludzi wierzących odpowiedzialnie ofiarowuje Jezusowi i Maryi swoje cierpienia i trud codziennej pracy, prosząc o nowe powołania oraz wspiera materialnie wyższe seminaria duchowne według wezwania Bożego z Ewangelii św. Łukasza: „Potem Pan wybrał siedemdziesięciu uczniów i wysłał ich po dwóch do miast i wiosek, które zamierzał odwiedzić. – Żniwo jest wielkie – mówił im – a tak mało pracujących! Proście więc gospodarza, aby posłał więcej pracowników na żniwa” (Łk 10, 2). Jest to modlitwa wspólna w pierwsze czwartki miesiąca przed Najświętszym Sakramentem oraz w inne wybrane dni w ciągu roku, gdy różne wspólnoty modlą się o nowe powołania i za kapłanów. Wspólnota alumnów i przełożonych Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, wszystkim osobom rozumiejącym potrzebę takiego wspierania dzieła powołań, wyraża swoją wdzięczność za osoby modlące się za kapłanów, alumnów i o nowe powołania.

Seminaryjne Wieczory Wiary

Duszpasterstwo powołań i sami alumni wraz z przełożonymi, oprócz modlitwy, wychodzą naprzeciw tym, którzy pragną zweryfikować swoje powołanie do kapłaństwa. Dlatego w WSD w Drohiczynie każdego miesiąca odbywają się Seminaryjne Wieczory Wiary dla młodzieży męskiej. Przyjeżdża na nie zwykle duża grupa mężczyzn, aby wysłuchać krótkiej konferencji urozmaiconej elementami pracy w grupach, uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi św., spotkać się w gronie rówieśników, by zawrzeć nowe znajomości i porozmawiać z alumnami przy herbacie.

W bieżącym roku realizowany jest program „Słuchanie nauki Pana Jezusa” napisany w drohiczyńskim seminarium. Spotkania w 2023 r. zaplanowane są na: 12 stycznia – „Czym dla uczniów Pana Jezusa jest rodzina?”, 9 lutego – „Czym dla uczniów Pana Jezusa są rzeczy materialne?”, 9 marca – „Po co Pan Jezus powołał swoich uczniów?”, 27 kwietnia – „Jakie są zasady życia wspólnoty uczniów Pana Jezusa?”, 18 maja – „Dlaczego uczniowie Pana Jezusa muszą mierzyć się z cierpieniem?”. Majowe spotkanie zwykle połączone jest z ogniskiem, na którym razem ze wspólnotą KSM z całej diecezji, młodzież wspólnie bawi się i w miłej atmosferze wymienia się spostrzeżeniami z minionego roku duszpasterskiego.

Odwiedziny alumnów w parafiach

Reklama

Alumni raz w miesiącu odwiedzają parafie, by pomodlić się z wiernymi, którzy czekają na ich przyszłą posługę. Jest to także okazja do rozmowy a także do powierzenia ważnych intencji, z którymi alumni codziennie klękają do modlitwy w seminaryjnej kaplicy.

Odwiedziny parafian w ich kościołach to przede wszystkim wspólna Msza św. i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem, względnie nabożeństwo okresowe. Jest to prawdziwy Kościół, gdzie ludzie trwają wokół Chrystusa, który jest w centrum życia ich wspólnoty. Dlatego podczas wizyty alumnów nie może nigdy zabraknąć celebrowania głównej tajemnicy naszego zbawienia – Najświętszej Ofiary Mszy św.

Po skończonej modlitwie alumni i ich przełożeni, zwykle w salce parafialnej, dzielą się z wiernymi, głównie z młodzieżą, świadectwem swojego powołania, odpowiadają na pytania parafian dotyczące życia w seminarium, proszą też wiernych o wsparcie duchowe dzieła powołań. Alumni nie kryją przed wiernymi trudności, z jakimi spotykają się na drodze własnego powołania. Jednak odkrycie, że to, co dobre wymaga poświęcenia, przynosi owoce i umacnia na drodze do zbawienia czy to w powołaniu kapłańskim, małżeńskim, czy też do życia w samotności.

Rekolekcje powołaniowe

Reklama

Raz w roku, w dniach 27-29 grudnia, w WSD w Drohiczynie organizowane są rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej ze szkół średnich i młodzieży pomaturalnej. Zwykle zgłasza się duża grupa osób chcących przyjrzeć się własnemu powołaniu. Jest to czas, podczas którego młodzi ludzie mają okazję do rozpoznania, czy Pan Jezus chce prowadzić ich w powołaniu kapłańskim czy małżeńskim. Udział w rekolekcjach nie zobowiązuje młodych mężczyzn do niczego poza dbaniem o otrzymany na chrzcie św. od Pana Jezusa dar odkupienia i staranie się o zbawienie wieczne.

Rekolekcje w seminarium to czas wspólnej modlitwy, okazja do przeżycia dobrej spowiedzi św., rozważania na temat powołania. Jest to też spotkanie w gronie rówieśników, doświadczenie wspólnoty Kościoła i rozeznanie w jakim stanie Kościół naprawdę się znajduje – bez otoczki jaką tworzą nieprzychylne przekazy medialne.

W rekolekcjach mogą wziąć udział mężczyźni, którzy ukończyli już szkołę podstawową. Konieczne jest też zapisanie się na rekolekcje do dnia 20 grudnia przez formularz internetowy dostępny na stronie www.wsddrohiczyn.pl. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny. Uczestnicy mają zapewnione zakwaterowanie i pełne wyżywienie w seminarium od kolacji 27 grudnia do obiadu 29 grudnia. Podczas pobytu, opiekę duchową nad uczestnikami rekolekcji pełnią przełożeni seminarium.

Powołania kapłańskie budzą się w sercach i umysłach młodych mężczyzn od czasu, gdy nad jeziorem Genezaret po raz pierwszy Pan Jezus skierował do rybaka Szymona wezwanie: „Pójdź za Mną”. Także i od nas dzisiaj zależy, czy powołania te będą mogły zostać przyjęte i czy rozwiną się na chwałę Bożą i dla zbawienia ludzi w Kościele.

2022-12-13 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powołania kapłańskie troską wszystkich wierzących

Od ponad 50 lat różne wspólnoty kościelne, rozsiane po całym świecie, łączą się duchowo każdego roku w IV Niedzielę Wielkanocną, Niedzielę Dobrego Pasterza, aby prosić Boga o dar świętych powołań i zachęcać do wspólnej refleksji nad pilną potrzebą odpowiedzi na Boże wezwanie. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek, zwyczajem poprzednich lat, opublikował specjalne Orędzie na 56. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, które jest pewnym echem zakończonego w jesieni 2019 r. Synodu Biskupów „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. W tę refleksję i modlitwę pragnie wpisać się także Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie

W pierwszym rzędzie rodzi się wdzięczność za dar kapłanów każdego dnia posługujących z oddaniem, wiernością i miłością Ludowi Bożemu w wielorakich przestrzeniach życia Kościoła, tj.: parafie, szkoły, szpitale, więzienia, uczelnie, misje i wiele innych. Dziękujemy Bogu za młodych ludzi, którzy usłyszawszy głos powołania przygotowują się do kapłaństwa w Seminarium Duchownym w Rzeszowie. Wszyscy oni są widzialnym znakiem wierności Pana, który obiecał: „Dam wam pasterzy według mego serca” („Pastores dabo vobis”).
CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.
CZYTAJ DALEJ

Dachau: w sobotę polsko-niemieckie obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego

2025-04-24 16:51

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Dachau

80. rocznica

Archiwum Archidiecezjalne

W sobotę, 26 kwietnia na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau odbędą się centralne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę jego wyzwolenia. Ich głównym elementem będzie Msza św. sprawowana na terenie obozu, której przewodniczyć będą abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i bp Michael Gerber, biskup Fuldy, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. W tym dniu zaplanowana jest też pielgrzymka polskich katolików do Dachau , której organizatorem jest Polska Misja Katolicka w Niemczech.

Obóz koncentracyjny Dachau był jednym z pierwszych obozów hitlerowskich i jako jedyny istniał przez cały 12-letni okres panowania reżimu. Założony 22 marca 1933 roku w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach miasta Dachau nieopodal Monachium był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym dla izolowania politycznych przeciwników reżimu, duchownych i Żydów. Miał służyć jako wzór dla kolejnych obozów oraz jako „szkoła przemocy”. W ciągu 12 lat jego istnienia w Dachau i obozach „filialnych” więziono ok. 250 tys. ludzi z 40 krajów okupowanych przez Niemcy. Zamordowanych zostało 148 802 więźniów, w tym około 28 tys. Polaków i 13 tys. Żydów. Obóz wyzwoliły wojska amerykańskie 29 kwietnia 1945 roku. Dnia wyzwolenia doczekało około 33 tys. z nich, w tym prawie 15 tys. Polaków (była to najliczniejsza grupa narodowościowa).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję