Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 9/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PONTYFIKAT
Papież wyklucza emeryturę

„Słuchajcie, to prawda, że napisałem swoją rezygnację 2 miesiące po wyborze i przekazałem ten list kard. Bertone. Nie wiem, gdzie ten list się znajduje. Zrobiłem to na wypadek, gdybym miał jakiś problem zdrowotny, który uniemożliwiałby mi sprawowanie posługi i gdybym nie był w pełni świadomy, aby móc złożyć rezygnację. Nie oznacza to jednak wcale, że rezygnacja papieży powinna stać się, powiedzmy, «modą», czymś normalnym. Benedykt miał odwagę to uczynić, bo nie czuł się na siłach, żeby ją dalej kontynuować ze względu na stan zdrowia. Na razie nie jest to w moim programie. Uważam, że posługa papieża jest ad vitam (aż do śmierci – przyp. KAI). Nie widzę powodu, dla którego miałoby tak nie być”. Tak powiedział papież współbraciom z Towarzystwa Jezusowego w Demokratycznej Republice Konga, podczas niedawnej pielgrzymki. Franciszek po raz pierwszy tak kategorycznie wypowiedział się w tej kwestii. We wcześniejszych wypowiedziach nie wykluczał rezygnacji z powodów zdrowotnych. Mówił nawet, że w takiej sytuacji nie wracałby do Argentyny. Pozostałby w Rzymie i np. służył w konfesjonale. Mówiono także o pracach nad statutem papieża seniora, które wstrzymywano w czasie życia Benedykta XVI, żeby nie zmieniać statutu, który on sam określił. Te słowa świadczą, że temat jest zamknięty, a papież chciał uciąć wszystkie spekulacje.

ROSYJSKA NAPAŚĆ
1. rocznica wojny

Reklama

W Kościele, szczególnie w Polsce, wspominano 1. rocznicę napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Specjalny apel wystosował m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Prosi w nim, żeby o Ukrainie ciągle pamiętać. W modlitwie, a także w czynie (26 lutego odbyła się specjalna zbiórka w polskich kościołach), bo Ukraińcy nadal potrzebują i jeszcze długo będą potrzebować pomocy. „Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy” – napisał abp Gądecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA
Morderstwo biskupa

David G. O’Connell, 69-letni biskup pomocniczy Los Angeles, został znaleziony martwy w domu przy jednej z ulic w Hacienda Heights (Los Angeles), gdzie mieszkał. Śmierć nastąpiła w wyniku ran postrzałowych w górną część tułowia. Najprawdopodobniej doszło do morderstwa, choć policja określa zdarzenie jako podejrzane i nie podaje więcej szczegółów. Sąsiedzi nic nie słyszeli, a ewentualni świadkowie zostali poproszeni o kontakt z policją. Niewiele więcej o okolicznościach zdarzenia możemy się dowiedzieć z komunikatu abp. José H. Gómeza. Biskup O’Connell był bardzo lubiany, znany był przede wszystkim z działań na rzecz imigrantów i najbiedniejszych członków wspólnoty.

DYKASTERIA
Nowi członkowie

Papież Franciszek mianował kard. Kazimierza Nycza, abp. Stanisława Budzika i bp. Mariana Florczyka członkami Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. W gronie konsultorów tej dykasterii znalazł się ponownie ks. prof. Antoni Żurek z Wydziału Teologicznego w Tarnowie. Do najważniejszych zadań dykasterii, zgodnie z podziałem kompetencji, które w konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium ustalił Franciszek, należą: promocja kultury, ożywianie duszpasterskie, wzbogacanie dziedzictwa kulturowego oraz opracowywanie podstawowych zasad kształcenia w odniesieniu do szkół, instytutów studiów wyższych katolickich i kościelnych.

WATYKAN
Orędzie na Wielki Post

Reklama

O tym, że synodalność jest drogą Kościoła w trzecim tysiącleciu jego istnienia, przekonuje papież w orędziu na Wielki Post 2023. Franciszek zachęca, aby nie bać się tej drogi, bo to, „co czeka nas na końcu, to niewątpliwie coś wspaniałego i zaskakującego, co pomoże nam lepiej zrozumieć wolę Boga i naszą misję w służbie Jego królestwa”. Mobilizuje do osadzonego w tradycji „poszukiwania nowych dróg”, ale i przestrzega przed pokusami stagnacji i improwizowanego eksperymentowania. Przypomina, że synodalność nie skończy się na jesieni tego roku wraz z zakończeniem synodu, bo później przyjdzie czas na budowanie „synodalności w zwyczajnym życiu naszych wspólnot”.

SYRIA
Potrzebują pomocy

Reklama

Przykro jest słuchać wołań o pomoc z Syrii, które nie są w stanie przebić się do światowej opinii publicznej. Z dominujących przekazów wynika, że trzęsienie ziemi najbardziej dotknęło Turcję, i to tam płynie większość światowej pomocy. Dane przekazywane przez agencje mówią o kilkudziesięciu tysiącach ofiar w Turcji i „tylko” kilku tysiącach ofiar syryjskich. Alarmująca rozbieżność między liczbą ofiar śmiertelnych w Turcji i Syrii pokazuje przede wszystkim, że ta druga nie ma środków, by przeszukiwać gruzowiska, a całe obszary dotknięte kataklizmem są odcięte od świata i pozbawione pomocy. Na dramatyzm sytuacji w Syrii nakłada się kilka czynników: wojna, która trwa tam od 12 lat; milionowa rzesza wewnętrznych przesiedleńców, którzy przebywali na terenach objętych trzęsieniem; tereny te są odcięte od świata z powodu wyrządzonych szkód oraz kontrolowane przez rebeliantów, a ponadto Syria jest objęta międzynarodowymi sankcjami, które – w przeciwieństwie np. do Rosji, gdzie obejmują wybrane jednostki – dotykają cały naród. „Czym innym są sankcje nałożone na polityków, przedsiębiorców i inne znaczące osoby, co widzieliśmy w przypadku Rosji, a czym innym obejmowanie nimi całego narodu, któremu odmawia się prawa dostępu do podstawowych środków potrzebnych do życia. Ważne jest, że złagodzono sankcje ograniczające dostarczanie pomocy humanitarnej – powiedział Paulo Beccegato z włoskiej Caritas. Syryjczycy, którzy widzą rzekę pomocy płynącą do Turcji i porównują ją ze strumyczkiem docierającym do nich, czują się ofiarami drugiej kategorii.

KOMUNIKAT
Nie dla masonerii

Potępienie masonerii przez Kościół nadal obowiązuje. Katolicy, którzy należą do loży, są w stanie grzechu ciężkiego i nie mogą przystępować do Komunii św. Od tej reguły nie są przewidziane żadne wyjątki – przypomniał w specjalnym komunikacie abp Bruno Forte (na zdjęciu), czołowy włoski teolog i metropolita Chieti-Vasto. Opinia abp. Forte – z racji tego, że zasiadał w wielu ważnych gremiach, m.in. był członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej – po prostu się liczy. Do zabrania głosu skłoniło go coraz odważniejsze rozpychanie się masonów we Włoszech, a kroplą, która przepełniła czarę, była zorganizowana przez lożę na terenie jego diecezji konferencja pod prowokacyjnym tytułem: „Św. Franciszek: mistycyzm czy ezoteryzm”. Negatywna ocena Kościoła wobec stowarzyszeń masońskich pozostaje niezmienna, ponieważ ich zasady zawsze były uważane za niemożliwe do pogodzenia z doktryną Kościoła – podkreślił metropolita Chieti-Vasto.

BEATYFIKACJA
Poznaliśmy datę

10 września w Markowej odbędzie się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, w tym jednego nienarodzonego. Tę datę wybrał Watykan spośród propozycji przedstawionych przez archidiecezję przemyską. Rodzina Ulmów została bestialsko zamordowana 24 marca 1944 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów. Podczas uroczystości beatyfikacyjnej przedstawicielem Ojca Świętego będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. To bodaj najważniejsze planowane wydarzenie w Kościele w Polsce w 2023 r. i jedna z najważniejszych beatyfikacji, o ile można je hierarchizować, w ostatnich dekadach.

STATYSTYKA
Uciekają się do Boga

Coraz więcej Ukraińców wierzy w Boga. O ile w 2021 r. za wierzących uznawało się 67,8% Ukraińców, to w 2022 r. – już 74,1%. Dane te zostały zaprezentowane podczas dyskusji panelowej „Wojna i Kościół. Sytuacja kościelna i religijna na Ukrainie w 2022 r.”, zorganizowanej przez Centrum im. Razumkowa we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Ukrainie. Są to wyniki ogólnokrajowego badania przeprowadzonego przez dział socjologiczny Centrum im. Razumkowa w listopadzie 2022 r. Już raz zaobserwowano taką sytuację. W 2014 r. wiarę deklarowało 76% naszych sąsiadów. Tak się składa, że to w tamtym roku tak naprawdę zaczęła się wojna z Rosją.

2023-02-21 13:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 34/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

„Kościół przyjął tę ustawę z dużą otwartością. Podejmuje ona bowiem temat ochrony dzieci w sposób szeroki i całościowy, jako program ogólnospołeczny, który dotyczy wszystkich przestrzeni przebywania dzieci oraz osób, które z nimi pracują” – napisał przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda w specjalnym komunikacie, odnosząc się do tzw. ustawy Kamilka. Metropolita gdański poinformował o stanie przygotowań do implementacji nowego prawa, które kompleksowo ma chronić dzieci we wszystkich instytucjach i miejscach, w których przebywają: „Standardy ochrony są więc już przyjęte i stopniowo wdrażane. Regulacje te określają sposób rozumienia i planowania pracy duszpasterskiej, dobór i szkolenie pracowników, a także jasno określają kodeks właściwych zachowań, procedury podejmowania interwencji, wybór osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie standardów, w duchu troski o osoby skrzywdzone oraz wszystkie inne wymagane procedury”. Już od kilku miesięcy ze wszystkich diecezji w Polsce napływały informacje o przeprowadzonych szkoleniach wśród duchowieństwa i świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo parafialne. Szkolenia te są związane z ochroną dzieci i rozpoznawaniem zagrożeń, co jest wymagane przez nowe prawo. Przeszkolono tysiące osób. Wiele z tych zasad Kościół wprowadził już znacznie wcześniej – był praktycznie jedyną instytucją, która tak szeroko i kompleksowo zajęła się ochroną dzieci. Pora teraz na inne instytucje, aby wdrożyły te programy, bo przypadki krzywd dzieci znajdziemy nie tylko w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla telefonów komórkowych

2025-05-05 22:26

[ TEMATY ]

konklawe

Agata Kowalska

„7 maja od godziny 15. 00 wszystkie urządzenia przekazujące sygnał telekomunikacyjny dla telefonów komórkowych, znajdujące się na terytorium Państwa Watykańskiego, z wyjątkiem obszaru Castel Gandolfo, zostaną wyłączone” - poinformował Gubernatorat Państwa Watykańskiego.

W rozporządzeniu powołano się na przepisy prawne i bezpieczeństwa dotyczące wyborów Papieża. „Sygnał zostanie przywrócony po ogłoszeniu wyboru Ojca Świętego, wygłoszonym z centralnej loggii Bazyliki św. Piotra w Watykanie, z największą szybkością, na jaką pozwalają technologie operatorów komórkowych” - czytamy w e-mailu wysłanym do wszystkich pracowników Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję