Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ocalić od zapomnienia

– Łzy w oczach tych, którzy odnajdują na zdjęciach swoich bliskich, radość przywołanych wspomnień to znak, że takie miejsce jest potrzebne dla nas i przyszłych pokoleń – mówi ks. Krzysztof Bujak, proboszcz w Rogoźniku.

Niedziela sosnowiecka 26/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Rogoźnik

TZ

Izba pamięci poświęcona historii parafii i ks. kan. Włodzimierzowi Torbusowi

Izba pamięci poświęcona historii parafii i ks. kan. Włodzimierzowi Torbusowi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii św. Jadwigi Śląskiej w Rogoźniku pamiętają o swoich duszpasterzach. Z inicjatywy proboszcza ks. Krzysztofa Bujaka powstała izba pamięci o historii wspólnoty, budowie kościoła i ks. kan. Włodzimierzu Torbusie.

Niemi świadkowie

– Pomysł na utworzenie tego miejsca zrodził się w moim sercu, gdy porządkowaliśmy pomieszczenia znajdujące się pod kościołem. To był magazyn różnych rzeczy, to nie mogło być wyrzucone i zapomniane. Po śmierci proboszcza i budowniczego kościoła ks. Włodzimierza Torbusa zrodziła się myśl, by „ocalić od zapomnienia” tego szczególnego kapłana, który jako duszpasterz wpisał się we wspólnotę swoją pracą i sercem. Dziś, gdy przychodzą tu dzieci, czy osoby napływające do parafii i osiedlające się w niej mogą przeczytać o historii i zobaczyć, m.in. na fotografiach, jak budowano wspólnotę i świątynię, gdzie dziś mogą przychodzić i przyjmować sakramenty święte i słuchać słowa Bożego – wspomina ks. Krzysztof Bujak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Cieszy mnie to, że widzę, z jakim zaangażowaniem oglądane są zgromadzone tu eksponaty – świadkowie życia tej parafii i kapłana, który dla nich i dla Boga pracował. Ci niemi świadkowie tamtych czasów jak dzwony, tabernakulum, naczynia liturgiczne z dawnej kaplicy przywołują wiarę tych, którzy je fundowali dla chwały Bożej i dla ludzi. W sali można oglądać archiwalne fotografie z budowy kościoła i najważniejszych wydarzeń z nim związanych. Łzy w oczach tych, którzy odnajdują na zdjęciach swoich bliskich, radość przywołanych wspomnień to znak, że takie miejsce jest potrzebne dla nas i przyszłych pokoleń. Ważna jest osoba ks. kan. Włodzimierza Torbusa, jego życie wpisane w historię parafii. Osobiste pamiątki, przyznane mu najwyższe odznaczenia, książki z biblioteki i fotografie z tamtych czasów są świadectwami wiary, które nie tylko pobudzają do miłości Boga, ale przypominają, że pamięć historyczna jest bardzo ważna i potrzebna, bo świadczy o naszej tożsamości – dopowiada ks. Bujak.

Budowniczy i duszpasterz

Izba poświęcona duszpasterzom, a w sposób szczególny ks. kan. Włodzimierzowi Torbusowi przypomina jego życie i działalność. Ten związany z Rogoźnikiem kapłan urodził się 16 kwietnia 1936 r. w Markowicach. Był drugim dzieckiem z trójki synów państwa Antoniny i Franciszka Torbusów. Po zdaniu matury przez dwa lata pracował w Nadleśnictwie Lasów Państwowych. W 1954 r. podjął decyzję o wstąpieniu do częstochowskiego seminarium z siedzibą w Krakowie. Sakrament święceń kapłańskich przyjął 29 czerwca 1959 r. z rąk bp. Zdzisława Golińskiego. Zapytany, co lub kto miał największy wpływ na wybór kapłaństwa, odpowiadał: „Rodzice – ich przykład życia i świadectwo wiary oraz kapłani wywodzący się z rodzinnej parafii: ks. Froch – misjonarz w Zambii i ks. Marian Musialik”.

Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii w Czarnożyłach, następnie do Przyrowa. Kolejnymi były parafie: w Konopiskach, św. Józefa w Częstochowie i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. 29 czerwca 1981 r. objął kanonicznie parafię św. Jadwigi Śląskiej w Rogoźniku. Po ogromnej pracy materialnej przy budowie kościoła i plebanii oraz trwającej 30 lat pracy duchowej, 1 lipca 2011 r. zamieszkał w Domu św. Józefa w Będzinie. Po długiej chorobie zmarł 7 marca 2020 r. w 84. roku życia i 61. roku kapłaństwa.

2023-06-20 14:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób ewakuowanych z nabożeństwa

2025-07-13 20:25

[ TEMATY ]

burza

Adobe.Stock

W wyniku gwałtownych burz, które w niedzielę po południu przeszły nad Małopolską, uszkodzony został m.in. dach kościoła św. Jakuba w Brzesku, skąd ewakuowano blisko 500 osób uczestniczących w nabożeństwie. W sumie straż interweniowała w regionie 70 razy, głównie z powodu gałęzi blokujących drogi.

Rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Hubert Ciepły poinformował, że w związku z burzami w regionie strażacy interweniowali 70 razy. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w powiecie brzeskim. Dotyczyły one przede wszystkim udrażniania przepustów, usuwania zalegających na drogach i chodnikach połamanych gałęzi.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Marii Magdaleny

[ TEMATY ]

nowenna

św. Maria Magdalena

źródło: wikipedia.org

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed świętem św. Marii Magdaleny.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy byłam na Mszy, płakałam"

2025-07-13 20:01

[ TEMATY ]

świadectwo

de.wikipedia.org

Nadja Auermann (2007)

Nadja Auermann (2007)

„Kiedy byłam na Mszy, płakałam” - opowiada była top modelka Nadja Auermann. Wraz ze swymi rodaczkami z Niemiec: Claudią Schiffer i Heidi Klum była jedną z gwiazd wybiegów mody w latach 90. XX wieku. W wieku 49 lat przyjęła chrzest w Kościele katolickim. W wywiadzie dla niemieckiej edycji magazynu „Vogue” opowiedziała o swym nawróceniu.

Auerman dorastała w Berlinie Zachodnim w rodzinie odrzucającej religię. „Ale zawsze wierzyłam w Boga. Dla mnie piękno miało w sobie coś boskiego. To wyraz miłości” - mówi posiadaczka najdłuższych nóg (1,12 metra), wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję