Reklama

Dzieła pw. Pięciu Braci Męczenników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PARAFIA PW. PIERWSZYCH MĘCZENNIKÓW POLSKI W GORZOWIE WLKP.

Parafia powstała z podziału parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego i parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wlkp. Opieką duszpasterską objętych jest około 18 tys. wiernych zamieszkujących Osiedle Górczyn II. Parafię erygował 26 sierpnia 1989 r. bp Józef Michalik. Budowę kościoła parafialnego rozpoczęto 1993 r. Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły podstawowe. Przy parafii działają: Odnowa w Duchu Świętym, Neokatechumenat, Ruch Światło-Życie, Żywy Różaniec, Służba Liturgiczna Ołtarza, Służba Papieska, Margaretki, Przyjaciele Pradyża, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Na terenie parafii działa Hospicjum im. św. Kamila i Centrum Pomocy Rodzinie Jana Pawła II. Od początku erygowania parafii proboszczem jest ks. kan. Władysław Pawlik.

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski
ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7
66-400 Gorzów Wlkp.
tel. (0-95) 722-91-53

PARAFIA PW. PIERWSZYCH MĘCZENNIKÓW POLSKI W MIĘDZYRZECZU

Reklama

Budowy diecezjalnego sanktuarium pw. Pierwszych Męczenników Polski podjęło się Zgromadzenie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, popularnie nazywanego pallotynami. Kościół budowany jest na placu położonym w centrum największego osiedla parafii przy drodze na Sulęcin. Inż. Krystyna Zaręba-Kijak zaprojektowała świątynię na planie serca z elementami stylu romańskiego, aby symbolem męczeństwa podkreślić znaczenie sanktuarium świętych Braci, którzy zginęli w obronie wiary. Świątynia ma mieć 800 m2 powierzchni. Msza św. w niedzielę i dni powszednie sprawowana jest w budującym się kościele. Obecnie w parafii, która liczy około 5 tys. wiernych, pracuje trzech księży. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Władysław Nadybał SAC, obecnie proboszczem jest ks. Andrzej Delik SAC. Od samego początku istnienia parafii starano się stworzyć tu dobre warunki duchowego rozwoju. Mimo braku pomieszczeń w parafii działa wiele wspólnot: KSM, Ruch Światło-Życie, wspólnota misyjna dla dzieci, Biała Armia, Żywy Różaniec, Służba Liturgiczna Ołtarza, dziecięca grupa teatralna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski
ul. Zachodnia 2
66-300 Międzyrzecz
tel. (0-95) 742-05-75

STOWARZYSZENIE POMOCY BLIŹNIEMU IM. BRATA KRYSTYNA

Stowarzyszenie powstało w 1992 r. przy parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. z inicjatywy ks. kan. Władysława Pawlika (nazywało się wówczas Górczyńskim Stowarzyszeniem). Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia jest Augustyn Wiernicki. Jest to organizacja osób świeckich, którzy pragną charytatywnie pomagać bliźnim. Celem stowarzyszenia jest udzielanie pomocy materialnej i wsparcia duchowego najbardziej potrzebującym wśród bezdomnych, dotkniętych tragediami losowymi ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Obecnie stowarzyszenie prowadzi dwie stołówki, przy ul. Armii Ludowej i przy ul. Chodkiewicza, które łącznie żywią każdego dnia około 400 osób. W stowarzyszeniu pracuje około 100 wolontariuszy. Struktury stowarzyszenia obejmują ponadto biuro zarządzające wolontariatem, ośrodek kolonijny o charakterze sportowo-rekreacyjnym w Długim koło Strzelec Krajeńskich oraz ogromne, jak na gorzowskie warunki, Gorzowskie Charytatywne Centrum Pomocy Człowiekowi im. Jana Pawła II.

Gorzowskie Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu
im. Brata Krystyna
ul. Słoneczna 63
66-400 Gorzów Wlkp.
tel. (0-95) 725-05-76

STOWARZYSZENIE OPIEKI PALIATYWNEJ IM. PIĘCIU BRACI MIĘDZYRZECKICH

Stowarzyszenie powstało w 1994 r. przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w szpitalu powiatowym w Międzyrzeczu i działa jako organ wspierający oddział, na którym może obecnie przebywać 27 pacjentów. Pracownicy oddziału są w większości członkami stowarzyszenia. Pierwszym prezesem stowarzyszenia do lutego 2003 r. była Ludwika Kaczmarczyk, obecnie prezesem jest Kazimierz Antonowicz. Od początku istnienia stowarzyszenia w jego działalność angażuje się dr Wojciech Strugała, naczelny lekarz szpitala. Opiekę duchową nad chorymi sprawuje ks. Marek Walczak. Ze stowarzyszeniem współpracuje wielu wolontariuszy, m.in. także młodzież z Liceum Ogólnokształcącego.
Stowarzyszenie powstało na wniosek osób, które uważały, że opieka paliatywna musi stać się integralną częścią polityki zdrowotnej państwa. Powinna ona zapewniać ciągłość opieki nad chorym w postępowaniu ambulatoryjnym, domowym i zakładach opieki stacjonarnej sprawowana przez wielodyscyplinarny zespół złożony z personelu medycznego i niemedycznego wspieranego informacyjnie i finansowo przez stowarzyszenie. Stowarzyszenie przyjęło jako swoje zadanie: wspieranie działań umożliwiających zdobywanie wiedzy i umiejętności zawodowych w zakresie opieki paliatywnej, pomoc w organizacji zespołu opieki domowej dla chorych w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej, zorganizowanie wypożyczalni sprzętu do opieki domowej na bazie lecznictwa ambulatoryjnego oraz szkolenie osób zakwalifikowanych jako wolontariuszy.

Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej
im. św. Pięciu Braci Międzyrzeckich
ul. Konstytucji 3 Maja 35, 66-300 Międzyrzecz
tel. (0-95) 742-82-35 (Oddział Opiekuńczo-Leczniczy)
Konto: PKO SA I o/Międzyrzecz 11001122-51901-2101-111-0

SZPITAL POWIATOWY, DZIAŁAJĄCY W RAMACH SAMODZIELNEGO PUBLICZNEGO ZESPOŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ W MIĘDZYRZECZU

13 czerwca szpitalowi powiatowemu z woli pracowników SP ZOZ, przy akceptacji Rady Społecznej SP ZOZ, Rady Powiatu, Rady Miasta i Gminy Międzyrzecz zostanie nadane imię Pięciu Braci Międzyrzeckich. Od 1989 r. dyrektorem SP ZOZ jest Leszek Kołodziejczak.
Szpital w Międzyrzeczu został wybudowany w latach 1904-1908. W latach 1975-1985 był modernizowany i rozbudowywany. Aktualnie funkcjonuje w nim siedem oddziałów: internistyczno-kardiologiczny, chirurgiczny z pododdziałami urologicznym i ortopedycznym, dziecięcy, położniczo-ginekologiczno-noworodkowy, anestezjologii i intensywnej terapii, rehabilitacyjny i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Szpital, w którym jest 181 łóżek, zabezpiecza potrzeby zdrowotne większości pacjentów powiatu międzyrzeckiego. Rocznie leczonych jest tutaj około 7 tys. pacjentów. Placówka prowadzi pomoc doraźną i ratownictwo medyczne (na wyposażeniu szpitala są 4 karetki), 18 pracowni specjalistycznych, jak i pracownie diagnostyczne. Personel medyczny szpitala stanowi około 40 lekarzy, w tym 80% z nich posiada drugi stopień specjalizacji, wraz z 135 pielęgniarkami i 14 położnymi. Według ankiet przeprowadzanych co dwa lata 96% pacjentów jest zadowolonych z przeprowadzonych tu usług.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
ul. Konstytucji 3 Maja 35
66-300 Międzyrzecz
tel./fax (0-95) 742-82-55
Konto: PKO SA Oddz. Międzyrzecz
11001122-589-2101-111-0

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaskinia Słowa (V Niedziela Wielkiego Postu)

2025-04-05 09:00

[ TEMATY ]

Ewangelia komentarz

Jaskinia Słowa

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Ks. Maciej Jaszczołt
Autor rozważań ks. Maciej Jaszczołt to kapłan archidiecezji warszawskiej, biblista, wikariusz archikatedry św Jana Chrzciciela w Warszawie, doświadczony przewodnik po Ziemi Świętej. Prowadzi spotkania biblijne, rekolekcje, wykłady.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07

[ TEMATY ]

sanktuarium Otyń

Wielkopostne czuwanie kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję