Reklama

Gdańsk

Czy wiecie, ile...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...kilometrów przejdą pielgrzymi w kaszubskiej pielgrzymce na Jasna Górę?

Piesza Pielgrzymka Kaszubska po raz pierwszy wyruszyła ze Swarzewa 25 lipca 1982 r. Kaszubi chcieli uczcić 600-lecie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, dlatego postanowili przejść 600 km do tronu Królowej Polski. Organizacji tego przedsięwzięcia podjął się ks. Zygmunt Trella – proboszcz parafii św. Jakuba i św. Mikołaja w Mechowie k. Pucka. W kolejnych latach z pielgrzymki kaszubskiej wyodrębniły się kolejne grupy: gdańska, gdyńska, potem chojnicka, kościerska i kartuska. Pątnicy pielgrzymowali niestrudzenie przez lata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2000 r. dla uczczenia jubileuszu chrześcijaństwa Kaszubi rozpoczęli pielgrzymkę z Helu. Pielgrzymka kaszubska stała się tym samym najdłuższą pielgrzymką w Polsce, bo liczącą 640 km. W latach 2001-16 pielgrzymce przewodził ks. prof. Jan Perszon, miłośnik kultury kaszubskiej, a od 2017 r. tę funkcję pełni ks. Robert Jahns, proboszcz z Leźna.

Zmieniały się trasa, pokolenia pielgrzymów, niektóre zwyczaje, pogoda, ale niezmienna pozostała dyscyplina kaszubskich pielgrzymów. Pielgrzymka to przecież rekolekcje w drodze. Każdy dzień wspólnego wędrowania rozpoczyna Msza św., a następnie – zaraz po wyjściu – są modlitwy poranne, śpiew Godzinek, szkoła modlitwy, rozważania i rozmowy. W kolejnych etapach księża głoszą konferencje nawiązujące do hasła duszpasterskiego, które obowiązuje w danym roku. Odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy wtorek i piątek, Nowenna do Najświętszej Maryi Panny w każdą środę i sobotę i, oczywiście, codzienny Różaniec oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego. Wieczorem pielgrzymi gromadzą się wraz z gospodarzami na Apelu Jasnogórskim. Pielgrzymi mają własne pielgrzymkowe Radio Kaszebe, które odbiera od słuchaczy SMS-y z życzeniami i dedykacjami dla pielgrzymów. Na pielgrzymkowych chustach i koszulkach zawsze są motywy z kaszubskimi haftami. W tych rekolekcjach w drodze jest także czas na śpiew i muzykę, bo jak powiedział św. Augustyn: „Kto dobrze śpiewa – podwójnie się modli”.

W tym roku wyruszyli po raz 41., tradycyjnie 25 lipca o godz. 6 z kościoła Bożego Ciała na Helu, by po 19 dniach i przejściu 638 km wejść 12 sierpnia na Jasną Górę. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania i tematem rozważań oraz konferencji są słowa: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”, które są również hasłem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Szczególną intencją jest w tym roku modlitewna prośba o pokój na Ukrainie. / IC

2023-07-25 13:19

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Sobota - cisza i oczekiwanie

[ TEMATY ]

Wielka Sobota

Fot. Monika Książek

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca.

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.
CZYTAJ DALEJ

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Niewątpliwie fenomen uroku tego świętego przeżywa w dzisiejszych czasach swój renesans. Jego cześć nieznana we wczesnym średniowieczu, nabrała popularności w czasach najnowszych. To za sprawą mass mediów, które donoszą nam o rozlicznych cudach za jego wstawiennictwem. Oficjalnie św. Ekspedyt męczennik, którego wspomnienie obchodzimy 19 kwietnia jest patronem żeglarzy, handlowców, spraw pilnych, studentów i egzaminatorów. Pamięć o postaci świętego jest żywa w krajach romańskich, a od połowy XIX w., ogarnęła Niemcy i dotarła do Polski. Dziś wiemy już nie tylko o jego niezwykłej popularności wśród studentów, ale także wśród prawników, adwokatów i czekających na pilne rozwiązanie trudnych spraw. Pierwsi złożyli swe świadectwo Włosi, którzy w rozlicznych publikacjach i na łamach internetu polecają go całemu światu. Choć doznaje szczególnej czci w Rzymie, to jednak i polska historia wskazuje na fakty zawierzania św. Ekspedytowi prócz tych najbardziej osobistych, także spraw społecznych całego kraju. Nazywano go w Polsce także św. Wierzynem, jakby chciano zaznaczyć, iż jest patronem niezwykle wiarygodnym. W dobie dzisiejszych trudności bytowych, przypomnienie o nim, wydaje się być jednym z zadań apostolskich.
CZYTAJ DALEJ

Wielkanoc to cząstka wieczności – mówił ks. Jan Twardowski

2025-04-19 13:07

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Milena Kindziuk

Red

Nie umiem / być srebrnym aniołem / ni gorejącym krzakiem / tyle Zmartwychwstań już przeszło / a serce mam byle jakie. / Tyle procesji z dzwonami / tyle już alleluja / a moja świętość dziurawa / na ćwiartce włoska się buja – pisał ksiądz poeta Jan Twardowski w wierszu pt. „Wielkanocny pacierz”. Gdy zapytałam go kiedyś, na czym według niego polega zmartwychwstanie Chrystusa, odpowiedział: „na tym, że Chrystus, który umarł, żyje!”.

Była to dla niego „prawda porażająca”. Bo przecież Pan Jezus po zmartwychwstaniu był niby ten sam, ale już zupełnie inny. Nawet Apostołowie nie mogli Go poznać. Wskrzeszona dziewczynka czy Łazarz z Ewangelii pozostali tacy sami. Po wskrzeszeniu - wrócili do normalnego życia, kiedyś potem znów poumierali. Natomiast Pan Jezus po zmartwychwstaniu był zupełnie inny – tłumaczył ks. Twardowski, dodając że właśnie dlatego w Komunii świętej przyjmujemy Zmartwychwstałego Pana Jezusa, a więc przemienionego przez śmierć i zmartwychwstanie. Ktoś, kto przechodzi przez śmierć, już jest inny – to bardzo ważna prawda wiary”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję