Reklama

Niedziela Podlaska

Jesteście Bożym Teraz

W Lizbonie zakończyły się Światowe Dni Młodzieży. Podczas Mszy św. zamykającej wydarzenie papież Franciszek ogłosił, że następne odbędą się w Seulu, w Korei Południowej w 2027 r.

Niedziela podlaska 34/2023, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Ks. Piotr Jarosiewicz

Torre de Belem, Lizbona - zwiedzanie

Torre de Belem, Lizbona - zwiedzanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 25 lipca do 7 sierpnia grupa 50 młodych osób wraz z ks. Piotrem Jarosiewiczem – koordynatorem ŚDM Drohiczyn oraz ks. Rafałem Oleksiukiem brała udział w Światowych Dniach Młodzieży w Portugalii.

Pierwsze dni w Portugalii

Pierwszy tydzień przeżywali oni na tzw. dniach w diecezji. Młodzież mieszkała u urodzin w miejscowościach Canedo i Vergada pod Porto. Podczas pobytu w Portugalii, uczestnicy mieli możliwość zwiedzania miast, poznawania kultury, smakowania jedzenia, sposobu życia Portugalczyków, ale także nawiązywania znajomości i budowania przyjaźni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi uczyli Portugalczyków naszych narodowych tańców, w kuchni przyrządzali polskie potrawy oraz dzielili się doświadczeniem wiary. Nawiedzili największe w Portugalii sanktuarium w Fatimie, uczestniczyli w Eucharystii, Drodze Krzyżowej oraz Modlitwie Różańcowej.

1 sierpnia grupa przyjechała do Lizbony na tzw. wydarzenia centralne z udziałem papieża Franciszka. W „Polskiej Lizbonie” mogli uczestniczyć we wspólnych Eucharystiach, konferencjach, koncertach i spotkaniach. Korzystali z możliwości spowiedzi, zwiedzania i poznawania bogactwa kulturowego, historycznego i duchowego Lizbony. Inauguracją polskiej sceny były występy artystów: Cukra, Arkadio, Tau i Full Power Spirit podczas koncertu „Rób to, co kochasz”. Na zakończenie odbyła się „Rozmowa z ciekawym człowiekiem”, podczas której Ambasador ŚDM – Tau, opowiedział historię swojego nawrócenia i przemiany życia.

Kolejnego dnia uczestnicy ŚDM zostali zaproszeni do uczestnictwa w koncercie z modlitwą o pokój. Przewodniczył jej chór Jednego Serca, Jednego Ducha. Znamienici artyści związani ze środowiskiem Muza Dei – Centrum Nowej Kultury poprowadzili nas w niezwykłym widowisku! Piękna oprawa muzyczna i odczytywane przez aktorów teksty chwalące Matkę Jezusa, poruszyły zebranych na tyle, że oklaskom nie było końca.

Przyjazd papieża

Niewątpliwie przyjazd papieża Franciszka do parku Edwarda VII w stolicy Portugalii był niezwykłym przeżyciem dla młodych, którzy zgromadzili się na uroczystości powitalnej. Mimo zmęczenia, przywitali oni Franciszka z ogromną radością i entuzjazmem.

Reklama

Na „Polskiej Lizbonie” młodzi łączyli się modlitewnie z Ojcem Świętym. Liczne grupy z Polski zgromadziły się na Stadionie 1 Maja, aby wspólnie przeżywać Drogę Krzyżową podczas transmisji online. Droga Krzyżowa odbywała się w tym czasie w Parku Edwarda VII w Lizbonie, gdzie zgromadziło się około 800 tysięcy osób.

Zwieńczeniem projektu „Polska Lizbona” był koncert uwielbienia Każdy wschód Słońca Ciebie zapowiada – Strefa Chwały w Lizbonie!.

Czuwanie modlitewne

Kulminacją ŚDM był moment czuwania modlitewnego z Ojcem Świętym. Piątego dnia ŚDM, Campo da Graça wypełniło się młodymi pielgrzymami. Spotkanie zostało podzielone na dwie główne części: pierwszą, bardziej performatywną, przygotowującą do drugiej, poświęconej adoracji Najświętszego Sakramentu. Czuwanie prowadził chór oraz orkiestra ŚDM Lizbona 2023. Grupa składająca się z 210 śpiewaków i 100 muzyków ze wszystkich diecezji Portugalii pod dyrekcją dyrygenta Joany Carneiro.

W swoim przemówieniu Franciszek wyraził słowa nadziei i refleksji. Zaproponował, abyśmy pomyśleli o tych, którzy przynieśli nam radość, o tych, którzy są korzeniami naszej radości: „Nie chodzi o dawanie radości ulotnej, chwili, ale raczej o radość, która się zakorzeni”.

Na zakończenie swojego przemówienia papież zachęcał do pójścia za Jezusem i kochania go całym sercem: „W życiu jest tylko jedna rzecz za darmo: Jezus-miłość. Więc z tym darem, który mamy, Jezus-miłość i z wolą chodzenia, idźmy, idźmy z nadzieją”.

Następnie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Pielgrzymi trwali w ciszy na modlitwie. Na koniec papież Franciszek pobłogosławił tłum wiernych z całego świata, a chór i orkiestra wykonały Magnificat Johna Ruttera.

Reklama

Następnego i ostatniego dnia ŚDM, tuż po godzinie 8, Franciszek dotarł do miejsca, w którym nocowali pielgrzymi, aby odprawić Mszę św. rozesłania. Podczas homilii papież podkreślił, że: „Jaśniejemy, gdy przyjmując Jezusa, uczymy się kochać tak, jak On kochał. Kochać jak Jezus – to czyni nas świetlistymi, sprawia, że czynimy akty miłości”.

Świadectwa uczestników

– Urzekła mnie różnorodność Kościoła, a mimo wszystko jeden, wspólny cel – Asia.

– ŚDM w Lizbonie to był cudowny czas. Urzekła mnie Droga Krzyżowa z papieżem Franciszkiem, ludzie których spotykaliśmy na każdym kroku , wspólne śpiewy w autobusach, tańce na ulicach. Dobroć ludzi którzy nas przyjęli do swoich rodzin, poświęcili nam swój czas, zatroszczyli się o nas jak o swoje dzieci. Zyskaliśmy nową rodzinę i nowych przyjaciół, którzy zostaną – Basia.

– ŚDM to czas, w którym przez dwa tygodnie poznawaliśmy się nawzajem. Poznaliśmy nową kulturę, pełnych życia i radości ludzi, którzy sprawili, że ten wyjazd był doskonały. Każda chwila spędzona z nimi zostanie nam w pamięci na zawsze. Najbardziej urzekło mnie to, gdy papież powiedział nam, żebyśmy się nie lękali i robili wszytko to, co nam mówi Bóg. Cały ten wyjazd będę wspominać do końca życia. Mam nadzieje, że uda mi się pojechać w 2027 r. na ŚDM do Korei Południowej – Wiktoria.

– Urzekła mnie liczba młodych ludzi w kościele, szczególnie na „Polskiej Lizbonie” – Ania.

– Na ŚDM zaskoczyła mnie otwartość rodzin, u których się zatrzymaliśmy, a słowa papieża Franciszka urzekły mnie swoją uniwersalnością i przekazem – Oliwia.

– Otwartość ludzi i rodzinna atmosfera na ŚDM pokazała, że Kościół jest naprawdę Kościołem powszechnym, w którym jest miejsce dla każdego człowieka – Daniela.

– Poruszyła mnie życzliwość portugalskich rodzin. Ogromna cierpliwość, ciepłe przyjęcie do własnych mieszkań, w których mogliśmy czuć się jak w własnych domach. Stworzyli miejsce za którym będziemy tęsknić – Karol.

Reklama

– Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że setki tysięcy młodych ludzi potrafiło doskonale bawić się i tańczyć śpiewając, że „Jezus żyje” i że są „młodzieżą papieża”– ks. Rafał.

– Największe wrażenie zrobiło na mnie to, jak ludzie traktują się z życzliwością i rozdają swoją miłość wokół – Amelia.

– Największe wrażenie na ŚDM 2023 zrobiła na mnie otwartość rodzin goszczących, którzy ugościli nas na najwyższym według mnie poziomie, jakim mogli. Druga rzecz to atmosfera, jaka była. Było czuć bliskość Chrystusa pośród nas. Setki, tysiące młodych ludzi, którzy szli po Lizbonie śpiewając i modląc się razem z papieżem to było coś pięknego. Takie chwile zostaną ze mną na zawsze – Dawid.

– Urzekły mnie wspaniałe serca portugalskich rodzin, które przyjęły nas do swoich domów jak własne dzieci i przepiękny Kościół, który stworzyli młodzi ludzie w Lizbonie – Ewelina.

2023-08-14 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z młodzieżą i dla młodzieży

Niedziela wrocławska 24/2023, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Małgorzata Cichoń/Archiwum Niedzieli

Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Zanim jednak młodzi wyruszą do Portugalii, czeka ich oficjalne rozesłanie, które odbędzie się 24 czerwca.

Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się po zakończeniu ŚDM w Panamie. Najintensywniejszy czas to ubiegły rok, który upłynął na inauguracji kolejnych punktów przygotowań wielu spotkań, modlitwy, integracji. Wszystko po to, aby młodzi ludzie mogli się lepiej poznać, a przez to stworzyć prawdziwą przyjacielską atmosferę. To także dobra okazja do wspólnego dzielenia się wiarą i radością z bycia katolikiem.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję