Reklama

Wiara

Co to znaczy ewangelizacja?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytanie czytelnika: Co to znaczy ewangelizacja?

Chrześcijanin ewangelizuje nie tylko wtedy, kiedy naucza o Jezusie, ale również, a raczej przede wszystkim wtedy, kiedy swoim życiem wskazuje drugiemu człowiekowi Jezusa. Dzielić się można bowiem czymś, co się samemu posiada. Chrześcijanin, który podejmuje się dzieła ewangelizacji, jest tym, który świadomie przyjął Jezusa do swojego życia i uznał Go za Pana wszystkiego. Świadkiem Zmartwychwstałego staje się ten, kto sam doświadczył żyjącego Chrystusa w swoim życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doświadczyć Chrystusa to przyjąć Jego miłość i żyć tą Chrystusową miłością. Przecież „Bóg jest miłością” (1 J 4, 8). Ta Miłość stworzyła człowieka na swój obraz i swoje podobieństwo. W każdym z nas jest obraz Bożej miłości, który zaciemniamy, zniekształcamy przez świadome i dobrowolne wykroczenie przeciwko Jego prawu, czyli przez grzech. Syn Boży przyszedł zatem do człowieka, by naprawić to, co zostało przez człowieka, z podszeptu kusiciela, zepsute. Jezus w swoim nauczaniu wskazywał na miłość jako na największe i najważniejsze przykazanie, jako na cnotę, która jest wypełnieniem wszystkich przykazań. Tą miłością był On sam, który umiłował do końca – oddał swoje życie. Tej miłości nie da się zabić, ona zwycięża, gdyż Ukrzyżowany zmartwychwstaje. Chrześcijanin, który doświadcza w swoim życiu Chrystusa Zmartwychwstałego, doświadcza właśnie tej miłości.

Ewangelizacja jest zatem dzieleniem się tym, co się samemu przyjęło. Jest dzieleniem się miłością, zwłaszcza przez dawanie świadectwa. O pierwszych wspólnotach chrześcijańskich Żydzi i poganie z zachwytem mówili: „Jak oni się miłują”. Przez dawanie takiego świadectwa ewangelizowały całe wspólnoty. Wierzący nie zatrzymywali chrześcijańskiej miłości dla siebie, lecz emanowali autentycznym jej doświadczeniem. To jest właśnie droga naszego powołania – wszystkich przyjmujących do swojego życia Chrystusa Zmartwychwstałego. To jest powołanie wspólnoty Kościoła na przestrzeni wszystkich wieków, również w naszych czasach, aby tę miłość Boga wciąż na nowo odkrywać, uwielbiać ją, przyjmować do swojego życia i w końcu nią żyć. Konkretem będą tutaj postawy, które w sposób wolny, jako świadkowie zmartwychwstania, przyjmujemy. Benedykt XVI w encyklice Deus caritas est napisał: „Chrześcijanin wie, kiedy jest czas sposobny do mówienia o Bogu, a kiedy jest słuszne zamilknąć i pozwolić mówić jedynie miłości. On wie, że Bóg jest miłością”(n. 31). Dziełem miłości jest pomoc drugiemu człowiekowi na jakiejkolwiek płaszczyźnie życia, są nim również: troska o dobro ludzkości i całego świata, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, troska o godne życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, dawanie przykładu godziwego życia przez świadectwo swojego życia, zatroskanie o piękne życie drugiego człowieka, o jego zbawienie. To wszystko stanowi świadectwo wiarygodności Kościoła i jest dawaniem drugiemu człowiekowi miłości – Chrystusa w uczynkach miłosierdzia. To jest właśnie ewangelizacja – dzieło miłości.

2023-09-05 14:52

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwulecie Archidiecezjalnego Centrum Nowej Ewangelizacji

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2013, str. 6

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Archiwum prywatne

Archidiecezjalne Centrum Nowej Ewangelizacji z siedzibą w Witkowie Drugim 20 października obchodziło dwulecie swego istnienia. Punktem kulminacyjnym uroczystości była Eucharystia sprawowana w miejscowym kościele o godz. 17, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. kan. dr Piotr Skiba, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa.

CZYTAJ DALEJ

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

[ TEMATY ]

homoseksualizm

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Śpiewaliśmy pieśni, czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego. Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie. Był z nami również ks. Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego - przekazał pastor Michał Jabłoński z warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

CZYTAJ DALEJ

Piknik dzielnicowy - czas integracji i zabawy

2024-05-20 14:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

festyn parafialny

Karol Porwich

To był rodzinny czas spędzony w miłej atmosferze - mówią uczestnicy festynu dzielnicowego, który odbył się 19 maja 2024r. na terenie parafii św. Kaspra del Bufalo Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie.

Wśród licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych znalazły się dmuchańce, malowanie twarzy, kurs nordic walking prowadzony przez instruktora tej dyscypliny sportu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję