Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wspomnienie kapłana

Z dalekiego Wodzisława Śląskiego nadeszła smutna wiadomość. 7 sierpnia zmarł ks. prał. Michał Goniak.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Adam Łazar

Bp Marian Buczek podczas modlitwy przy grobie ś.p. ks. Michała Goniaka

Bp Marian Buczek podczas modlitwy przy grobie ś.p. ks. Michała Goniaka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapłan z naszej diecezji, który przez 30 lat był proboszczem w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach. Mszy św. żałobnej w kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Wodzisławie Śląskim 11 sierpnia przewodniczył proboszcz, ks. prał. Bogusław Płonka. On też wygłosił pożegnalną homilię i zajął się transportem doczesnych szczątków ks. M. Goniaka do Oleszyc, gdzie 12 sierpnia odbyły się uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiego ks. dr. hab. Marusza Leszczyńskiego, który celebrował Eucharystię i wygłosił homilię. Przypomniał w niej, niektóre fakty z życiorysu Zmarłego.

U źródeł życia i powołania

Reklama

Ks. Michał Goniak urodził się 27 września 1937 r. w Opace, w parafii św. Stanisława BM w Lubaczowie. Szkołę podstawową ukończył w Opace, a w latach 1951-55 uczęszczał do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie. Po zdaniu matury podjął decyzję wstąpienia do Seminarium Duchownego. WSD Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie znalazło schronienie w Kalwarii Zebrzydowskiej. Komuniści je zlikwidowali w 1952 r. Abp Eugeniusz Baziak, metropolita lwowski, postarał się o to, by przyszli kapłani kształcili się w seminariach innych diecezji w kraju. Michał Goniak skierowany został do Seminarium Duchownego Diecezji Gorzowskiej w w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 maja 1961 r. z rąk biskupa ordynariusza Wilhelma Pluty w katedrze gorzowskiej. Powrócił do swojej archidiecezji. Jako wikariusz podjął pracę duszpasterską w Tarnoszynie, a następnie od 1964 r. w Cieszanowie. Dekretem Kurii Arcybiskupiej w Lubaczowie z 4 września 1966 r. wydzielono z parafii Cieszanów samodzielną ekspozyturę w Starym Lublińcu, a kierowanie nią powierzono ks. Michałowi Goniakowi. Za parafialny kościół Przemienianie Pańskiego przyjęto cerkiew wzniesioną w latach 1926-27 według projektu architekta Lwa Łownyckiego. Po wysiedleniu Ukraińców opuszczona niszczała. Proboszczem nowej parafii został ks. Michał Goniak. Nim zajął się remontem i malowaniem świątyni, przygotował młodzież na powitanie Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, który 22 października 1966 r. z Warszawy do Lubaczowa podążał na uroczystości milenijne. Prymas Polski w „Zapiskach milenijnych” zapisał: „W Lublińcu zatrzymaliśmy się na kilka minut, założono tu niedawno filię parafialną w stojącej bezużytecznie pięknej cerkwi. Gromadka dzieci i młodzieży zawzięcie śpiewała, rzucając – zwyczajem tutejszym – kwiaty na głowę. Oczekiwał tu ks. infułat Jan Nowicki, wikariusz kapitulny archidiecezji lwowskiej”. Ks. Goniak był dumny z tego wydarzenia i nie raz wspominał je w prowadzonych rozmowach. Proboszcz nie tylko dokonał remontu świątyni, nie naruszając jej zabytkowego charakteru, ale zlecił artyście Julianowi Jończykowi z Krakowa wkomponowanie ciekawej polichromii Drogi Krzyżowej oraz przy wejściu do świątyni św. Maksymiliana M. Kolbego i papieża Jana XXIII.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budowniczy kaplic

Ks. Michał Goniak w 1978 r. został proboszczem w parafii Narodzenia NMP w Oleszycach. Dzięki ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu ks. Michała, w pejzaż gminy Oleszyce wpisane zostały nowo zbudowane kościoły w Futorach, Zabiałej, Zalesiu, zaadaptowano opuszczoną cerkiew w Borchowie na kościół filialny. Świątynia parafialna zmieniła całkowicie swój wygląd, stała się skarbnicą prawdziwych dzieł sztuki. Zdobi ją polichromia znanych krakowskich malarzy – Eugeniusza Muchy i Juliana Jończyka. W okna wmontowane został witraże cenionego w świecie witrażysty Jerzego Skąpskiego. Na placu przykościelnym ks. Michał Goniak postawił pomniki: Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, św. Jana Pawła II (dzieło prof. Gustawa Zemły) i św. Jana Nepomucena. Poprawiły się znacznie warunki mieszkaniowe pracujących w parafii kapłanów i sióstr zakonnych, poprzez wybudowanie nowej plebani i budynku katechetycznego. Gdy zapadła decyzja, że Lubaczów będzie na trasie IV Pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny w 1991 r., abp Marian Jaworski budowę ołtarza i sektorów powierzył doświadczonemu budowniczemu ks. Michałowi Goniakowi. Dzięki jego staraniu kościół w Oleszycach w setną rocznicę konsekracji został wzbogacony relikwiami św. abp. Józefa Bilczewskiego przekazanymi przez kard. Mariana Jaworskiego, metropolitę lwowskiego.

Pasterska wdzięczność

Reklama

Podczas Dnia Kapłańskiego 14 czerwca 2008 r. ordynariusz, bp Wacław Depo powiedział: „Bardzo dziękuję Czcigodnemu Księdzu za wieloletnią pracę duszpasterską na różnych placówkach w Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie i Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej jako wikariusz i proboszcz. Szczególnie dziękuje za zmysł duszpasterski i pracę administracyjno-budowlaną, której wspaniałymi śladami są kaplice, kościoły filialne i budynki parafialne w parafiach: Stary Lubliniec i Oleszyce. Trzydzieści lat pracy kapłańskiej w parafii Oleszyce zaowocowało także wieloma powołaniami kapłańskimi i zakonnymi. Proszę, aby Ksiądz Kanonik na miarę swoich sił dalej wspierał nasz Kościół diecezjalny darami umysłu i serca”. 6 października 2008 r. ks. Michał Goniak przeszedł na emeryturę i zamieszkał w budynku parafialnym oleszyckiej parafii. Przez pewien czas posługiwał duszpastersko na Ukrainie w Archidiecezji Lwowskiej, jako proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Żydaczowie.

Świadectwo zmarłego duszpasterza

Bp Mariusz Leszczyński w homilii przypomniał tytuły i funkcje jakie pełnił ks. Goniak w naszej diecezji. Był: Referentem Duszpasterstwa Kobiet, Diecezjalnym Duszpasterzem Rolników, Kanonikiem Honorowym Kapituły Metropolitarnej z siedzibą w Lubaczowie, członkiem Komisji ds. Wyższego Seminarium Duchownego, Diecezjalnym Konserwatorem Zabytków Sztuki Kościelnej, Kanonikiem Gremialnym Kapituły Konkatedralnej w Lubaczowie. W 2011 r. otrzymał papieski tytuł Kapelana Honorowego Ojca Świętego czyli prałata. Pod koniec Mszy św. słowa pożegnania wypowiedzieli przedstawiciele Rady Duszpastersko-Ekonomicznej, Legionu Maryi, parafii w Starym Lublińcu, rodziny. – Ks. prał. Michał Goniak ostatnie 13 lat życia, z własnego wyboru, spędził na terenie parafii w Włodzisławie Śląskim, a ostatnie lata w Domu Opieki Społecznej w Gorzycach. Gdy dowiedziałem się, że na parafii jest ksiądz, poprosiłem na rozmowę, zaprosiłem na posiłek, miał u nas do dyspozycji mały pokoik, choć miał mieszkanie poza plebanią. Stał się naszym domownikiem. Był rozmowny, dzielił się doświadczeniem, które miał w sobie. Chętnie się go słuchało, bo miał coś do powiedzenia. W kościele przestrzegał starych zasad: na pół godziny przed Mszą św. konfesjonał, przy którym czekało wielu wiernych do spowiedzi, Eucharystia, po niej dziękczynienie, zawsze z różańcem w ręku. Gdy zapytałem panią dyrektor Ośrodka Pomocy jak się sprawuje ks. kan. Michał, odpowiedziała: „Jest ozdobą naszego domu” – powiedział proboszcz z Wodzisława, ks. prał. Bogusław Płonka.

Podziękowania wszystkim za udział w pogrzebie i pomoc w jego organizacji przekazali dziekan cieszanowski ks. dr Stanisław Solilak i proboszcz oleszycki ks. Artur Schodziński. Dalszym uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Marian Buczek, senior Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej. Poprowadził kondukt żałobny na cmentarz komunalny, gdzie przy grobie śp. ks. Michała Goniaka odmówił ostatnie modlitwy.

2023-09-05 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielawa. Pogrzeb ks. Karola Tyrchy. Tylko wiara jest naszą ostoją

[ TEMATY ]

Bielawa

pogrzeb kapłana

ks. Karol Tyrcha

ks. Mirosław Benedyk

Urna z prochami zmarłego kapłana stanęła obok portretu i świeżych kwiatów

Urna z prochami zmarłego kapłana stanęła obok portretu i świeżych kwiatów

Kilkudziesięciu księży, siostry zakonne, rodzina, przyjaciele i bliscy, zgromadzili się 25 kwietnia br. w kościele Wniebowzięcia NMP w Bielawie, aby pożegnać śp. ks. Karola Tyrchę, pracującego duszpastersko w Austrii.

Jeszcze przed liturgią głos zabrał gospodarz bielawskiej wspólnoty ks. prał. Stanisław Chomiak. - Gromadzimy się w kościele parafialnym na Mszy świętej pogrzebowej, którą sprawujemy w intencji tragicznie zmarłego ks. Karola Tyrchy. To tu, w tym kościele otrzymał sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego i od dziecka służył przy ołtarzu jako ministrant. Wreszcie w tym kościele 13 lat temu sprawował swoją Mszę świętą prymicyjną. Dziś towarzyszymy mu naszą modlitwą, prosząc, by dobry Bóg odpuścił mu grzechy, które popełnił z ludzkiej ułomności, okazał mu swoje miłosierdzie i przyjął do chwały zbawionych - mówił witając przewodniczącego żałobnej liturgii bp Piotra Wawrzynka z Legnicy, przybyłych z różnych stron kapłanów, rodzinę i wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: zaufać temu spojrzeniu miłości

2025-04-18 21:01

[ TEMATY ]

Watykan

Droga Krzyżowa

papież Franciszek

PAP/MASSIMO PERCOSSI

Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości - napisał Ojciec Święty w rozważaniach, które dziś zostaną odczytane przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

Franciszek we wstępie wskazał, że droga Zbawiciela „nas kosztuje”. W świecie, który wszystko kalkuluje, bezinteresowność ma wysoką cenę. „W darze, natomiast, wszystko rozkwita na nowo: miasto podzielone na różne ugrupowania i rozdarte konfliktami zmierza ku pojednaniu; wypalona religijność odkrywa na nowo płodność Bożych obietnic; nawet serce z kamienia może przemienić się w serce z ciała” - napisał Papież.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz z osiedla: warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejsza w Wielkanocy

2025-04-19 07:54

[ TEMATY ]

Wielkanoc

archiwum prywatne

ks. Rafał Główczyński

ks. Rafał Główczyński

Warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejszym elementem Wielkanocy. Od święcenia pokarmów ważniejsze jest uczestnictwo w Triduum Paschalnym, szczera spowiedź i przyjęcie Jezusa w Eucharystii - powiedział PAP ks. Rafał Główczyński, prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla.

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Tego dnia wierni przychodzą do kościołów ze święconkami w koszykach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję