Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 8 września w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. w przeddzień rocznicy poświęcenia katedralnej świątyni.
Należymy do Kościoła
Reklama
Proboszcz katedry ks. Mariusz Kołodziej nawiązał w homilii do fragmentu Ewangelii św. Mateusza, w której św. Piotr wyznaje wiarę w Jezusa Chrystusa jako prawdziwego Mesjasza. To wyznanie prowadzi do objawienia przez Chrystusa zamysłu ustanowienia Kościoła i wielkiej w nim jego roli jako opoki i szafarza kluczy Królestwa Niebieskiego. – W tym Kościele obecny jest Bóg, ten Kościół jest pośrednikiem zbawienia, jest w nim Miłosierdzie Boże i sam jest znakiem łaski Bożej dostępnej dla każdego. Nawet jeśli czasem ten znak jest zaciemniany przez grzech i ludzką słabość. Do tego Kościoła wszyscy przez chrzest święty należymy. Swoistym obrazem tej wspólnoty Kościoła – w którym Bóg jest na pierwszym miejscu – jest również gromadząca nas dziś na modlitwie gorzowska katedra – Matka Kościołów diecezji – mówił ks. Kołodziej. – Dziś, gdy otaczamy ołtarz Pański katedralnej świątyni pozwalając, by przenikały nas promienie Bożej łaski we wspólnocie szczególnych dla diecezji osób, myślimy też o wszystkich bliskich nam świątyniach, w których otrzymaliśmy chrzest, w których na co dzień doświadczamy tajemnicy Bożego Miłosierdzia, posilamy się chlebem dającym życie, w których wsłuchujemy się w głos Boga. O które też na co dzień dbamy, zdając sobie sprawę z tego, że – jak przez wieki kolejne pokolenia – tak my dziś jesteśmy tylko czasowymi gospodarzami tej przestrzeni. Przestrzeni, która i dla nas stała się wyjątkową, i o którą, jak oni, troszczymy się, by mogła służyć kolejnym pokoleniom – dodał kapłan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jesteśmy potrzebni
Po zakończonej Mszy św. pasterz diecezji wręczył 21 osobom odznaczenia diecezjalne „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”, wyrażając przy tym wdzięczność za pełnioną przez lata posługę na rzecz Kościoła lokalnego. – Ta świątynia jest dzisiaj piękna, bo zostało do niej przyniesione piękno waszego życia, piękno waszej służby. Jesteśmy dzisiaj tutaj i to nie jest dzieło przypadku, ale dar Bożej miłości – powiedział bp Tadeusz Lityński. Jedną z wyróżnionych była Barbara Polus z parafii Miłosierdzia Bożego w Żarach. Jest ona współzałożycielką jedynego w województwie lubuskim harcerstwa katolickiego – oddziału Skautów Europy oraz współorganizatorką Marszu dla Życia i Rodziny w Żarach. – Bardzo się cieszę, że tacy „zwykli” ludzie są dostrzegani przez duszpasterzy, którzy doceniają pracę i zaangażowanie. Oczywiście jest nas mnóstwo i o wiele więcej, a ja jestem tutaj tylko przedstawicielką naszej parafii. Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc, modlitwę i pamięć – powiedziała Barbara Polus, która aktywnie angażuje się w życie parafii. Dlaczego to robi? – To bardzo ważne, żeby odkrywać swoje człowieczeństwo, dawać miłość drugiemu człowiekowi, pokazywać, że wszyscy jesteśmy potrzebni, kochani i chciani; pokazywać nadzieję i to, jak życie jest piękne – dodała odznaczona.
Teresa Grzywaczewska przez 30 lat pracowała w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych Oddział w Gorzowie Wlkp., które od lat zapewnia ochronę majątku kościelnego diecezji, jak również duchownym i osobom współpracującym z duchowieństwem. – Jestem bardzo wdzięczna za wyróżnienie, to dla mnie ogromna niespodzianka. Od 27 lat współpracowałam zarówno z diecezją, jak i archidiecezją. Ubezpieczaliśmy wszystkie kościoły, w tym również katedrę, której po pożarze staraliśmy się pomóc i na ile się dało, wspierać. Udało się, jak widać i jestem przeszczęśliwa, że jest tak piękna i wierni mogą z niej korzystać – powiedziała pani Teresa.