Reklama

Aspekty

To miejsce ma być domem

Przy klasztorze we Wschowie powstaje Franciszkański Ośrodek Reintegracji OIKOS, ukierowany na pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom. Jest on dedykowany osobom świeckim z lokalnej społeczności Powiatu Wschowskiego oraz duchownym: księżom i osobom konsekrowanym z całej Polski.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 39/2023, str. I

[ TEMATY ]

Wschowa

Karolina Krasowska

Z ofertą chcemy wystartować w styczniu przyszłego roku – mówi o. dr Bernard Marciniak

Z ofertą chcemy wystartować w styczniu przyszłego roku – mówi o. dr Bernard Marciniak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysł na powstanie ośrodka narodził się dwutorowo. Pierwszy z motywów był osobisty: mam kolegę księdza, który zachorował na alkoholizm. To człowiek o nieprawdopodobnym talencie psychologicznym, duszpasterskim. Po ukończeniu terapii poprosił mnie, byśmy razem odwiedzili ośrodek, w którym ją odbywał. Zobaczyłem to miejsce, poznałem ludzi i to pozostało w mojej głowie – opowiada o. dr Bernard Marciniak OFM. Drugi motyw ma związek z utworzeniem parafii we Wschowie i budynkiem, który na jego prośbę, jako prowincjała zakonu, biskup diecezjalny przywrócił w posiadanie franciszkanów. Znajomość problemu, jakim jest uzależnienie, stała się inspiracją do utworzenia przy sanktuarium Matki Bożej Franciszkańskiego Ośrodka Reintegracji OIKOS, ukierowanego na pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom. – Sanktuarium to nie tylko pobożność, ale również formacja oraz posługa charytatywna. Konkretnie chodzi o uzależnienia towarzyszące alkoholizmowi bądź w ogóle samodzielnie występujące – dodaje.

Balansując „nad przepaścią”

Z pomocy stacjonarnej ośrodka będą mogły skorzystać osoby tzw. wysoko funkcjonujące. – Termin ten oznacza osobę, która uświadamia sobie, że jest alkoholikiem albo ma takie obawy, ale jeszcze funkcjonuje społecznie i zawodowo, jednak niebezpiecznie spożywa alkohol, balansując „nad przepaścią”. Takie osoby chcielibyśmy przyjąć na terapię – wyjaśnia franciszkanin. – W tym celu część pomieszczeń na poddaszu klasztoru zostanie zaadaptowanych na hostel. Natomiast na pozostałych dwóch piętrach budynku głównego, który obecnie jest remontowany, będą się odbywały terapie indywidualne i grupowe dla zainteresowanych. W planach mamy też utworzenie poradni zdrowia psychicznego oraz poradni psychologicznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, poradni leczenia uzależnień od alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz oddziału dziennego leczenia uzależnień – dodaje. Ośrodek w formie stacjonarnej (pobyty 4-tygodniowe) jest przewidziany na 20 osób, a z jego pomocy będzie mógł skorzystać każdy. – Z ofertą chcemy ruszyć w styczniu przyszłego roku. Chcielibyśmy zacząć przyjmować ludzi na kilkutygodniowe pobyty, jak i do przychodni, żeby mógł przyjść każdy, kto będzie potrzebował pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej – podkreśla o. Marciniak. Zależy nam również na prowadzeniu profilaktyki, uwrażliwianiu szczególnie podatnych na uzależnienia i na edukacji.

Włączać do społeczeństwa

Projekt wspiera Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Ambasadorem sprawy jest związana ze Wschową radna sejmiku województwa lubuskiego Małgorzata Gośniowska-Kola, a także poseł Marek Ast i minister Elżbieta Rafalska. Mocno inwestuje też Prowincja św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Poznaniu, bez której wsparcia dzieło byłoby niemożliwe. Jak narodziła się nazwa tego miejsca? – Oikos z greckiego znaczy dom. Nazwa nie jest przypadkowa i, co ważne, nie ma charakteru znamionującego społecznie. To miejsce ma być domem dla ludzi, którzy z różnych powodów stali się „bezdomni” społecznie. Do tej koncepcji nawiązuje również łaciński termin reintegracja – w terapii będziemy starali się ponownie włączać do społeczeństwa tych, którzy tę więź z nim, jak również z samym sobą, utracili. Wiara, jak najbardziej, może być w tym pomocna, jednak nie będziemy wspólnotą stricte ewangelizacyjną. Będziemy starali się tutaj żyć Ewangelią na co dzień – kończy o. dr Bernard Marciniak. Więcej na temat ośrodka na stronie”: www.oikos.franciszkanie.net.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-09-19 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa nocą we Wschowie

W nocy z 6 na 7 października odbyła się we Wschowie Ekstremalna Droga Różańcowa. Jej inicjatorem było Stowarzyszenie Katolicka Wschowa. Pątnicy przebyli dystans około 25 kilometrów, odmawiając cztery części Różańca.

Modlili się o wierność Polski woli Pana Boga. Jednym z pomysłodawców inicjatywy był Maciej Aleksandrowicz. W tym roku Ekstremalna Droga Różańcowa odbyła się po raz drugi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: nasze liturgie są niekiedy zbyt afrykańskie, a mało chrześcijańskie

2023-12-05 16:05

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Kard. Sarah

Episkopat News

Nasze liturgie są często zbyt banalne i zbyt hałaśliwe, za bardzo afrykańskie i za mało chrześcijańskie - powiedział kard. Robert Sarah podczas sympozjum o liturgii, które odbywa się w Senegalu w Afryce. Pochodzący z sąsiedniej Gwinei purpurat przez ponad 6 lat z nominacji papieża Franciszka pełnił urząd prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podczas odprawionej w Dakarze Mszy św. podkreślił on, że to przede wszystkim na Zachodzie jesteśmy świadkami rozkładu wartości wynikających z wiary, a także samej pobożności i liturgii. Skrytykował on jednak również chybione formy inkulturacji, kiedy usiłuje się wprowadzić do celebracji elementy afrykańskich czy azjatyckich tradycji wypaczające sprawowane przez nas misterium paschalne. „Kładziemy tak duży akcent na te elementy kulturowe, że obrzędy trwają niekiedy po sześć godzin” - mówił kard. Sarah.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie w pudełku po butach

2023-12-06 16:00

Archiwum Fundacji Antoni

Br. Rafał Gorzołka, prezes Fundacji Antoni

Br. Rafał Gorzołka, prezes Fundacji Antoni

Fundacja Antoni po raz kolejny organizuje akcję polegającą na przygotowaniu prezentu świątecznego mieszczącego się w pudełku po butach. Adresatami akcji są podopieczni fundacji: osoby bezdomne, bezrobotne, starsze i rodziny wielodzietne, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej.

– Pomysł zrodził się dzięki moim znajomym z Londynu, którzy początkowo wspomagali misje, wysyłając paczki pomocowe do Afryki, ale ze względu na procedury i koszty odpraw oraz transportu, które okazały się dużo większe niż wartość tych paczek, zmienili system pomocy. Zrodził się wówczas pomysł, znany już w Anglii, by organizować paczuszki świąteczne w pudełku po butach. I tak 15 lat temu akcja rozpoczęła się w Londynie wśród Polonii, w kilku polskich kościołach – opowiada br Rafał Gorzołka, franciszkanin, prezes Fundacji Antoni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję