Reklama

Niedziela Świdnicka

Tajemnice katedralnych podziemi

Od wieków mury świdnickiej katedry kryją w sobie tajemnice, które teraz, krok po kroku, wychodzą na światło dzienne.

Niedziela świdnicka 43/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Świdnica

Ks. Sławomir Augustynowicz

Prof. Jacek Szczurowski przy trumnie ze szczątkami płk. Georga von Schlicka

Prof. Jacek Szczurowski przy trumnie ze szczątkami płk. Georga von Schlicka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnie tygodnie prac archeologicznych w podziemiach tej imponującej budowli przyniosły kolejne zdumiewające odkrycia, które stanowią nie tylko sensację historyczną, ale także prawdziwe wyzwanie dla naukowców.

Ludzkie szczątki

W sierpniu tego roku robotnicy pracujący w podziemiach barokowej części świdnickiej katedry, przypadkowo przebili ścianę, ujawniając dotąd nieznane pomieszczenie – zamurowaną kryptę, w której spoczywał zachowany w doskonałym stanie cynowy sarkofag z XVII wieku. Znajdowały się w nim szczątki Georga von Schlicka (1608-40), austriackiego dowódcy z okresu wojny trzydziestoletniej, który brał udział w walkach przeciw protestantom. Cennym znaleziskiem była również metalowa kasetka, znajdująca się na sarkofagu, która tradycyjnie mogła zawierać serce zmarłego lub jego odznaczenia, choć w chwili odkrycia była pusta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednak tajemnice krypty nie kończą się na pochówku hrabiego. Badania prowadzone przez prof. Jacka Szczurowskiego, antropologa, ujawniły szczątki co najmniej 38 osób, w tym trojga dzieci. Wiedza, jaką naukowcy mogą zdobyć dzięki tym odkryciom, jest nieoceniona. Po zbadaniu kości możliwe będzie uzyskanie informacji dotyczących stanu zdrowia, wieku czy przyczyn śmierci osób tam pochowanych. – Dowiemy się, na co liczymy, czegoś więcej o ówczesnym społeczeństwie Świdnicy – podkreślił profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Reklama

Jak relacjonuje historyk Sobiesław Nowotny, prace badawcze dotyczące tego fascynującego odkrycia są na tyle różnorodne, że mogą dostarczyć odpowiedzi na wiele pytań. Dlaczego na przykład krypta była zamurowana? Dlaczego podniesiono posadzkę krypty, czy istnieje kolejne, dotąd nieodkryte, pomieszczenie?

Odkrycia te mogą rzucić światło na historię nie tylko budowli, ale samego miasta i jego mieszkańców. Już teraz zdobienia sarkofagu i inskrypcje na nim zawarte stanowią bogate źródło wiedzy i inspiracji dla historyków i archeologów. Dodatkowo obecność korytarza, prawdopodobnie tunelu prowadzącego do krypty od zewnątrz, stanowi interesujący element, który, być może kiedyś, zostanie dokładniej zbadany i wyjaśniony.

Kontynuacja prac

Tajemnicze krypty i ich zawartość to świadectwa przeszłości, które stopniowo są odkrywane i analizowane przez dzisiejszych badaczy. Co więcej, mogą też skłonić do refleksji nad naszą własną historią, życiem naszych przodków i zmieniającym się z biegiem wieków społeczeństwie, w którym żyli.

Nie ulega wątpliwości, że prace badawcze dotyczące tego znaleziska będą kontynuowane, a kolejne odkrycia będą równie fascynujące, co dotychczasowe. Naukowcy i historycy z pewnością będą dalej zgłębiać tajemnice, które kryją podziemia, dostarczając kolejnych informacji na temat naszej przeszłości. – Spodziewaliśmy się, że podziemia świdnickiej katedry skrywają wiele tajemnic i skarbów, wśród których dziś jedna perła została odkryta – powiedział ks. kan. Józef Siemasz, dyrektor gospodarczy Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Dodajmy, że prace remontowe związane z odtworzeniem podziemnej krypty w kościele katedralnym dofinansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 0,5 mln zł.

2023-10-17 13:38

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Pożegnali inicjatora Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

kongres małżeństw

Sławomir Kaptur

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. i ostatnie pożegnanie odbyło się w kaplicy na cmentarzu parafii katedralnej przy al. Brzozowej

Msza św. i ostatnie pożegnanie odbyło się w kaplicy na cmentarzu parafii katedralnej przy al. Brzozowej

Po miesiącach walki z nowotworem zmarł Sławomir Kaptur, społecznik i działacz na rzecz świdnickich Kraszowic. Znany również z wielu inicjatyw na rzecz rodziny.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Marek Mendyk, który 14 września przypomniał sylwetkę Sławomira Kaptura podkreślając jego zasługi.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne. Proszę, aby się z nich wycofał

- To niedopuszczalne, najczystsze kłamstwo - tak abp Józef Kupny skomentował dla KAI słowa Grzegorza Brauna, który we wczorajszym wywiadzie w Radiu Wnet stwierdził, że "komory gazowe w Auschwitz to fake". - Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna - powiedział metropolita wrocławski. Zaapelował też do polityka, aby wycofał się ze swoich słów.

- Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna. Zakwestionował on ludobójstwo dokonywane przez Niemców w komorach gazowych w obozie Auschwitz na Żydach oraz innych narodach. Słowa polskiego polityka są nie tylko niedopuszczalne. To najczystsze kłamstwo, które nie przystoi nikomu, a szczególnie nie powinno pojawiać się w opinii publicznej z ust polityka, reprezentującego nasz kraj na arenie międzynarodowej - mówi abp Kupny.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Papież Leon XIV

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Pierwszy post w social mediach Leon XIV zamieścił już w piątym dniu pontyfikatu. Było to przesłanie pokoju: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi!”, wypowiedziane z Loggii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra tuż po wyborze. Od tej pory papieskie wpisy (na X) opatrzone zdjęciami lub filmikami (na Instagramie) pojawiają się codziennie, niekiedy po kilka jednego dnia. Wprawdzie obecność Stolicy Apostolskiej na platformach takich jak X (dawniej Twitter) oraz Instagram była zapoczątkowana za pontyfikatu Benedykta XVI, a później kontynuowana przez papieża Franciszka, to jednak Leon XIV zdobył – zaledwie po dwóch miesiącach pontyfikatu! - rekordową, większą niż jego poprzednicy, liczbę obserwujących: na Instagramie jest to 12,6 mln, a na platformie X ponad 53 mln.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję