Reklama

Aspekty

Różne drogi, jedna niepodległość

W Zielonej Górze 11 listopada odbyły się uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

2023-11-14 13:55

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 47/2023, str. I

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karolina Krasowska

Z Zielonej Góry z Placu Bohaterów do siedziby muzeum w Drzonowie przejechał jubileuszowy X Rajd Rowerowa Niepodległa

Z Zielonej Góry z Placu Bohaterów do siedziby muzeum w Drzonowie przejechał jubileuszowy X Rajd Rowerowa Niepodległa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą „Pro Memoria” przy Areszcie Śledczym przez przedstawicieli władz miasta, wojewody lubuskiego oraz policji. Głównym punktem obchodów była Msza św. w intencji ojczyzny w konkatedrze pod przewodnictwem bp. Adriana Puta. Oficjalna część uroczystości odbyła się na Placu Matejki. Podczas uroczystości przedstawiono montaż słowno-muzyczny wykonany przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze.

Konkurs plastyczny

Rocznicę odzyskania niepodległości uczczono w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie. Z Zielonej Góry z Placu Bohaterów do siedziby muzeum w Drzonowie przejechał jubileuszowy X Rajd Rowerowa Niepodległa. W gablotach i na ścianach muzeum zawisły okazjonalne wystawy prezentujące ludzi, biorących udział w poprzednich edycjach rajdu, ich stroje i biało-czerwone emblematy. Był czas na wspólny śpiew hymnu, rekonstrukcje historyczne i wojskową grochówkę. Jednym z elementów obchodów w muzeum było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Drogi do niepodległości. – Konkurs organizujemy już od 9 lat. Jest on skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej. Konkurs rozwija wyobraźnię i talenty u młodych ludzi, zachęca do przedstawienia przez nich własnej wizji odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Jarosław Sobociński, kierownik Działu Lotnictwa w LMW. – Każdego roku napływa do nas mnóstwo prac z całego regionu – w tym było ich ponad 200 wykonanych w różnych technikach. Co ciekawe, udział w konkursie wzięły także dzieci z Ukrainy. Prace zostały podzielone na 3 grupy: klas 1-3 i 4-8 szkoły podstawowej oraz prace grupowe. Zostało nagrodzonych 39 dzieci. Przyznaliśmy 3 pierwsze miejsca, 5 drugich miejsc, 5 trzecich, 20 wyróżnień oraz jedną nagrodę specjalną – dodaje.

Trzy piękne szable i krzyż

Odzyskanie niepodległości bezpośrednio wiąże się z eksponatami, które można zobaczyć na stałej wystawie w muzeum zatytułowanej Żołnierz polski 1914 – 1945. – Szczególnie pierwsza gablota jest poświęcona okresowi wybijania się na niepodległość. Znajdują się tu eksponaty podzielone na formacje polskie, które walczyły u boku zaborców lub naszych sojuszników. Nasi rodacy różnymi drogami dążyli do niepodległości, dlatego na wystawie wspominamy o Legionach Piłsudskiego, powstaniach wielkopolskim i śląskich, formowanej we Francji Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera czy Korpusach Polskich w Rosji. Tę część historii ilustruje powiększony rysunek autorstwa grafika Zdzisława Czermińskiego, na którym widać marszałka Piłsudskiego z Piłsudczykami oraz zdjęcie żołnierza Wojska Polskiego z początku lat 20. XX w. – opowiada Błażej Mościpan. – Można zobaczyć broń białą, spośród której na uwagę zasługują trzy piękne szable wz. 1917 – pierwsze polskie szable po odzyskaniu niepodległości, broń długą palną oraz odznaczenia i drobniejsze militaria. Ważnym eksponatem, choć niewielkich rozmiarów, który tego dnia może nabrać symbolicznego wymiaru, jest Krzyż Niepodległości, ustanowiony w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, by uczcić wszystkich, którzy się do tego przyczynili. Wersja z mieczami była dla tych, którzy przyczynili się do tego w sposób zbrojny – kończy główny inwentaryzator zbiorów w LMW.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Prałata Grzegorza Grzybka

Pogrzeb śp. ks. Prałata Grzegorza Grzybka odbędzie się w środę 8 listopada 2023 r. w Zielonej Górze.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, której śp. ks. Prał. Grzegorz Grzybek był pierwszym proboszczem.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Jan Macha – śląski męczennik, bohater narodowy

20 listopada 2021 r. do grona błogosławionych Kościoła w Polsce dołączył ks. Jan Macha, zgilotynowany w grudniu 1942 roku. Młody, 28-letni kapłan napisał w pożegnalnym liście: „Nie rozpaczajcie! Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali”. – Cała ta fraza, niezwykle piękna, to dokument, który powinien wejść do świadomości Kościoła w Polsce i do naszej narodowej legendy – mówi dr Andrzej Grajewski.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Ks. Jan Macha został wyświęcony u progu wojny 25 czerwca 1939 r. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Pierwszą placówką, w której rozpoczął posługę jako wikary, była parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej, ale moment podjęcia pracy duszpasterskiej – najtrudniejszy z możliwych, czyli 1 września 1939 roku.

CZYTAJ DALEJ

Patron Dnia: Św. Mikołaj, patron drobnych gestów dobroci

2023-12-05 20:01

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Mirek Krajewski

Patron drobnych gestów dobroci i najbardziej „skomercjalizowany” święty – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego.

6 grudnia przypada wspomnienie św. Mikołaja, biskupa (ok. 270 - 06.12.350?). Urodził się w Patarze na terenie dzisiejszej Turcji, zmarł w Myrze (obecnie Demre, Turcja). Jego relikwie znajdują się w bazylice św. Mikołaja we włoskim Bari. Jest patronem żeglarzy, rybaków, kupców, pielgrzymów, dziewcząt pragnących wyjść za mąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję