Reklama

Niedziela Podlaska

Wizytacja w Hajnówce

Biskup Piotr Sawczuk 9 i 10 listopada wizytował parafię świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce. Była to jednocześnie ostatnia wizytacja w dekanacie hajnowskim.

Niedziela podlaska 50/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Hajnówka

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Podczas wizytacji wprowadzono relikwie bł. Rodziny Ulmów

Podczas wizytacji wprowadzono relikwie bł. Rodziny Ulmów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizytacyjne spotkania rozpoczęły się od Aresztu Śledczego. Jego dyrektor ppłk Roman Paszko powitał pasterza diecezji. Podczas nabożeństwa słowa Bożego w kaplicy jednostki, której patronuje bł. Honorat Koźmiński, biskup pozdrowił przybyłych aresztantów oraz funkcjonariuszy służby więziennej. W serca osadzonych wlewał nadzieję i zachęcał, aby ten czas zaowocował głęboką refleksją prowadzącą do przemiany życia. Funkcjonariuszom podziękował za ich ofiarną pracę na rzecz drugiego człowieka.

Kolejnym punktem było spotkanie w Szkole Podstawowej w Orzeszkowie. Po powitaniu przez dyrektor Ewę Gierasimiuk dzieci i młodzież zaprezentowały część artystyczną o tematyce patriotycznej nawiązującej do dnia 11 listopada. Biskup udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W progach Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Hajnówce biskupa powitała dyrektor Alina Pietraszek, przedstawiciele uczniów oraz Rady Rodziców. Również tutaj przygotowana część artystyczna miała charakter patriotyczny.

Kolejną palcówką oświatową było II Liceum Ogólnokształcące z dodatkową nauką języka białoruskiego. W imieniu dyrekcji szkoły biskupa powitał nauczyciel Jan Karczewski. Podczas spotkania z uczniami wyznania katolickiego przedstawicielka młodzieży opowiedziała o działalności szkoły i osiągnięciach uczniów.

Pod prezbiterium kościoła parafialnego mieści się sala poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Tam biskup spotkał się z Radą Parafialną, a także z przedstawicielami wspólnot, które działają na terenie parafii.

Pierwszy dzień zakończył się Mszą św., którą poprzedził uroczysty ingres do kościoła parafialnego. Po właściwym obrzędzie wprowadzenia oraz powitaniu pasterza diecezji, miejscowy proboszcz ks. kan. Zygmunt Bronicki zaprezentował sprawozdanie z działalności parafii.

Na zakończenie brązowym medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej zostały odznaczone osoby zasłużone dla hajnowskiej parafii. W dowód uznania biskup wyróżnił Halinę Marzec oraz s. Leticję – Mariannę Chełstowską.

Reklama

Drugi dzień wizytacji miał swój początek w jednostce wojskowej w Nieznanym Borze. Dowódcy jednostki oraz jej kapelan ks. ppor. Bartosz Margański opowiadali o wyzwaniach, jakie obecnie stoją przed obrońcami granic Polski.

Biskupa gościło również Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce. Wraz z delegacją uczniów dostojnego gościa powitał nauczyciel Maciej Nowotniak. Biskup umocnił zebranych swoim słowem i pasterskim błogosławieństwem.

W planie wizytacji znalazło się również Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Jarosław Kot – prezes Zarządu oraz Marcin Kuptel – członek Zarządu poprosili biskupa o udzielenia pasterskiego błogosławieństwa.

Biskup miał również okazję odwiedzić Nadleśnictwo w Hajnówce. Nadleśniczy Mariusz Agiejczyk zaprezentował działalność pracy leśników.

Od 2021 r. parafia organizuje pochówek dzieci utraconych. Podczas wizyty w kaplicy cmentarnej biskup przewodniczył specjalnemu nabożeństwu, podczas którego dokonał pochówku piętnaściorga nienarodzonych dzieci. Modlitwa obejmowała nie tylko zmarłe dzieci, ale również ich rodziców. Po złożeniu trumienki do grobu, modlono się również w intencji wszystkich zmarłych parafian.

Eucharystia kończąca wizytację stała się okazją do uroczystego wprowadzenia do świątyni relikwii bł. Rodziny Ulmów. Są one darem ks. Mieczysława Rusina – proboszcza parafii archikatedralnej w Przemyślu. Relikwie wraz z obrazem przedstawiającym błogosławioną Rodzinę wniosła rodzina proboszcza zamieszkująca na terenie hajnowskiej parafii.

Na zakończenie Mszy św. słowa wdzięczności wyraził miejscowy proboszcz oraz przedstawiciele parafian. Z tej racji, że była to ostatnia wizytacja w dekanacie hajnowskim, jego dziekan ks. prał. Zbigniew Niemyjski również podziękował biskupowi za odwiedziny wszystkich parafii dekanatu.

2023-12-05 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkanocne spotkanie z WOT

Niedziela podlaska 17/2023, str. I

[ TEMATY ]

Hajnówka

Archiwum WOT Hajnówka

Na zaproszenie dowódcy jednostki przybył bp Piotr Sawczuk

Na zaproszenie dowódcy jednostki przybył bp Piotr Sawczuk

Spośród różnych grup organizujących spotkania wielkanocne szczególny charakter mają zawsze te dotyczące służb, które co dzień zajmują się zapewnianiem bezpieczeństwa.

W sztabie 14 batalionu piechoty lekkiej 1 Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Hajnówce, 13 kwietnia odbyło się takie spotkanie, które z racji zróżnicowania wyznaniowego żołnierzy na katolików i prawosławnych wypadło w oktawie świątecznej, w przypadku Kościoła katolickiego, i bezpośrednio przed paschą w Cerkwii prawosławnej. Tradycja spotkań świątecznych jest podtrzymywana przez kapelanów obu wyznań: ks. ppor. Rafała Pokrywińskiego (kapelan katolicki) i ks. ppor. Pawła Filinowicza (kapelan prawosławny).

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję