Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Rok w kalejdoskopie

Wiele wydarzeń mijającego roku, w tym konferencje naukowe, fora dyskusyjne, pielgrzymki do Bambergu i inne, wprost lub pośrednio związane były z ważnym, nie tylko dla archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jubileuszem, Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 53/2023, str. IV

[ TEMATY ]

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

Adam Szewczyk

Szczeciński Marsz dla Życia z młodzieżą

Szczeciński Marsz dla Życia z młodzieżą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed wielkim jubileuszem

Rok 2023 był czasem przygotowań do nadchodzącego w 2024 r. jubileuszu 900-lecia Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu. To drugi, po Najświętszej Maryi Pannie, Matce Kościoła, patron archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Urodził się ok. 1061 r. W młodości był kapelanem na dworze księcia Władysława Hermana. Gdy wrócił do Niemiec został kanclerzem cesarza Henryka IV, a później biskupem Bambergu. W roku 1124 na prośbę Bolesława Krzywoustego przybył na Pomorze i doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa przez Pomorzan. Zmarł 30 czerwca 1139 r. w Bambergu.

22 kwietnia 2023 r. miała miejsce archidiecezjalna pielgrzymka do grobu św. Ottona – Apostoła Pomorza. W pielgrzymce wzięło udział 150 osób z różnych parafii. Całości przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga wraz z bp. Henrykiem Wejmanem. Ważną część pielgrzymki stanowiła procesja modlitewna z katedry bamberskiej na wzgórze św. Michała, gdzie w tamtejszym kościele znajduje się grób św. Ottona. Z powodu remontu świątyni nabożeństwo odbyło się na zewnętrznym tarasie z panoramą Bambergu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O młodzieży i z młodzieżą

Reklama

W mijającym roku dużo uwagi poświęcono młodzieży, a oni sami udowodnili, że nie jest im obojętna religijna aktywność. W aulach, salach wykładowych i w parafiach dyskutowano nad sprawami młodych, niejednokrotnie z samą młodzieżą, a w ciągu roku nie brakowało okazji, by podziwiać zaangażowanie młodych w wiele inicjatyw związanych z demonstrowaniem przywiązania do Boga oraz bezinteresowną służbą na rzecz potrzebujących – ubogich, chorych, bezdomnych, samotnych. To także pomoc i udział w realizacji tak znanych przedsięwzięć jak Orszak Trzech Króli, Marsz dla Życia czy Archidiecezjalne Dni Młodych, a w międzynarodowym wydaniu uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży, które w 2023 r. odbyły się w Portugalii.

Młodzi chętnie dzielili się swoim doświadczeniem wiary. Poruszające świadectwa przeżywania bliskości Boga we wspólnocie z innymi wybrzmiewały wielokrotnie, m.in. podczas Archidiecezjalnego Forum Pastoralnego w październiku w Sanktuarium MB Fatimskiej na os. Słonecznym. Właśnie tam uwagę przykuwały świadectwa młodych. Było o przeżyciach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w Portugalii. Wybrzmiał przekaz podsumowujący Archidiecezjalne Dni Młodych 2023 w Wolinie. Pojawiły się świadectwa codzienności młodych w życiu Kościoła, ukazujące jak łakną wspólnoty, przestrzeni do bycia razem, wspólnej modlitwy, okazji do wymiany myśli, dzielenia się radościami, zmartwieniami.

Papieskie nauki aktualne

Reklama

Wierni archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej po raz kolejny okazali szacunek i duchowe przywiązanie do nauczania największego z Polaków, papieża św. Jana Pawła II. Dziś żyjemy w czasach, gdzie autorytety moralne wielu postępowym środowiskom przeszkadzają, ich nauki i apele wywołują nerwowe lub agresywne wręcz reakcje. W Niedzielę Palmową mijającego roku w Szczecinie, podobnie jak w wielu miastach w Polsce, odbył się Marsz Papieski, stanowiący demonstrację przywiązania Polaków do Jana Pawła II, który nie tylko jako papież, ale już wcześniej podczas swojej posługi, rozpalał serca rodaków w siermiężnej rzeczywistości socrealizmu, wlewając w nie nadzieję, wzmocnioną głęboką wiarą w Jezusa Chrystusa. Organizatorem marszu był ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, a także serce i mózg szczecińskiego Marszu dla Życia. To na jego apel uczestnicy marszu przybyli ze zniczami i wizerunkami świętego Rodaka. Przygotowano też kilkudziesięciometrowy transparent z napisem: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.

Przywiązanie do papieskiego nauczania oraz ufność w jego ponadczasową, przenikniętą prawdą, uniwersalną Bożą mądrość sprawia, że wiele parafialnych wspólnot zabiega o pozyskanie relikwii świętego Polaka, by móc poprzez oddawanie im czci z większą jeszcze gorliwością zanosić modlitwy przed Boży tron. Wzruszającym i radośnie przeżywanym wydarzeniem tego typu było na przykład wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do niewielkiego kościoła w Pacholętach, filialnej świątyni parafii św. Judy Tadeusza w Lubiczu. Starsi mieszkańcy tej miejscowości mają za sobą bolesne i tragiczne doświadczenia wojenne, także związane z Rzezią Wołyńską. Ich rodziny przybyły w te strony tworząc nową rzeczywistość powojennych lat.

Pod płaszczem Maryi

Reklama

Główny patronat Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła nad archidiecezją szczecińsko-kamieńską to nie tylko tytularna formuła, to dla kapłanów oraz wiernych przede wszystkim ogromny zaszczyt, ale zarazem odpowiedzialność za lokalny Kościół, na wzór matczynej troski, jaką Maryja, Matka Kościoła, sprawuje wobec wszystkich. W strukturze archidiecezji nie brakuje wspólnot Najświętszej Maryi Panny. W parafiach pod Jej wezwaniem rozsianych po całej archidiecezji są i sanktuaria maryjne, domy modlitw jak i ośrodki rekolekcyjne – znane, jak np. szczecińskie Sanktuarium MB Fatimskiej na os. Słonecznym czy Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym, oba w Szczecinie, ale też mniej jeszcze poznane, jak chociażby sanktuarium w Resku, w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie tego roku w sposób uroczysty obchodzono rocznicę koronacji wizerunku Maryi w obrazie MB Niepokalanie Poczętej (MB Jagodnej).

Edukacja na wysokim poziomie

Wspomnieć o wszystkich wydarzeniach mijającego roku na łamach gazety się nie da. Nie sposób jednak pominąć informacji, że w ramach archidiecezji od wielu już lat z powodzeniem funkcjonuje Centrum Edukacyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, w którego skład wchodzą renomowane nie tylko w samym Szczecinie, ale również w województwie i kraju szkoły katolickie – KLO im. św. M.M. Kolbego, KSP im. Świętej Rodziny, KSP im. św. Jana Pawła II, Publiczna KSP im. św. Stanisława Kostki, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. św. Brata Alberta, Katolickie Przedszkole „Wojtuś” – to w Szczecinie, Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Pobierowie, a także szkoły salezjańskie – Liceum im. św. Józefa, Szkoła Podstawowa, Branżowa Szkoła Zawodowa I st. w Szczecinie oraz placówki salezjańskie w Dębnie: Ognisko Wychowawcze „Nasz Dom” Salezjanie Księdza Bosko, Niepubliczne Przedszkole im. św. Jana Bosko, Szkoła Specjalna oraz Salezjańska Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Nasz Dom”.

Poziom nauczania w tych placówkach oceniany jest wysoko przez Kuratorium Oświaty. Weryfikują go także wysokie notowania ogólnopolskich rankingów szkół, w których zajmują one wysokie, a nawet czołowe lokaty w województwie i kraju.

Na szczególną uwagę zasługuje również przyznanie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki kategorii A Wydziałowi Teologicznemu Uniwersytetu Szczecińskiego w dyscyplinie „nauki teologiczne”, co dla Wydziału stanowi wyróżnienie i motywację do dalszych akademickich starań na tak wysokim poziomie, by w przyszłości uzyskać najwyższe uznanie Polskiej Komisji Akredytacyjnej w postaci noty A+.

2023-12-22 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak zjednoczenia z Chrystusem

Niedziela szczecińsko-kamieńska 40/2024, str. I

[ TEMATY ]

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

Archiwum parafii

Ks. prob. Adam Polanowski święci krzyż

Ks. prob. Adam Polanowski święci krzyż

Przy kościele parafialnym Chrystusa Króla w Jesionowie został poświęcony krzyż.

Wydarzenie to zbiegło się z liturgicznym świętem Podwyższenia Krzyża Świętego oraz 85. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję