Reklama

Niedziela Legnicka

Dla rozpalenia ducha ewangelizacyjnego

20 stycznia w legnickim Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbyło się jedno ze spotkań formacyjnych, które dla przedstawicieli rad parafialnych z rejonów legnickiego i lubińsko-polkowickiego prowadził bp Piotr Wawrzynek.

Niedziela legnicka 5/2024, str. IV

[ TEMATY ]

ewangelizacja

ks. Łukasz Langenfeld

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Legnicy przybyło ok. 130 osób. Spotkanie prowadził ks. Piotr Kot, wikariusz biskupi ds. ewangelizacji i formacji chrześcijańskiej, a zarazem dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. Rozpoczęło się ono wysłuchaniem słowa Bożego, medytacją, modlitwą i śpiewem. Następnie głos zabrał bp Piotr Wawrzynek, prowadząc rozważania na podstawie wydanej przez Kongregację ds. Duchowieństwa Instrukcji: Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła z 29 czerwca 2020 r., którą otrzymali wszyscy zgromadzeni.

O radach parafialnych

W pierwszej kolejności biskup przypomniał znaczenie i zadania rady parafialnej, która – składając się z ludzi wybranych, znających parafię i chcących angażować się w jej rozwój – jest organem doradczym, wspomagającym proboszcza w sprawach dotyczących całokształtu życia parafialnego, a szczególnie w realizowaniu programu duszpasterskiego. Do zadań rady należy budzenie postaw apostolskich wśród parafian, wspomaganie duchowieństwa w pracy duszpasterskiej, wyrażanie opinii i wysuwanie propozycji dotyczących doskonalenia duszpasterstwa parafialnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Piotr podkreślił, że skuteczność podejmowanych działań w dużym stopniu zależy od odpowiedniej formacji. Dlatego też należałoby wprowadzić na stałe cykliczną formację dla rad parafialnych.

Komunikacja

Bp Piotr zauważył, że we współczesnych formach duszpasterstwa nie może też zabraknąć komunikacji i informacji. Trzeba iść naprzód, zmieniać się, wychodzić na zewnątrz i szukać innych. Do tego zaś służą m.in. środki przekazu, strony internetowe, media społecznościowe, które we wspólnotach parafialnych powinny być czymś oczywistym.

Zmiana struktur

Zwrócono również uwagę na to, że odnowy wymagają także struktury parafialne. Ta odnowa ma przebiegać na płaszczyźnie tworzenia wspólnoty wspólnot (czyli małych grup), ożywiania liturgii, głoszenia słowa Bożego, życia sakramentalnego i świadectwa miłości zwłaszcza wobec ludzi potrzebujących (działalność charytatywna). Na wszystkich tych płaszczyznach konieczne jest współdziałanie kapłanów i osób świeckich.

Reklama

Wymiana doświadczeń

Po prelekcji był czas na dyskusję i zadawanie pytań. Ich ilość uświadomiła, jak bardzo ludzie świeccy chcą się angażować w życie parafii i jak bardzo duszpasterstwo leży im na sercu. Był także czas na pracę w małych grupach, która umożliwiała dzielenie się doświadczeniem i dobrymi pomysłami.

Przytoczony papieski dokument oraz diecezjalne spotkania formacyjne członków rad parafialnych są wyrazem ogromnej troski o powrót do pierwotnej, apostolskiej gorliwości i do przekonania, że najważniejszym narzędziem tej misji jest słowo Boże i moc Ducha Świętego. Niech zatem Słowo i Duch kieruje Kościołem i ożywia nasze wspólnoty parafialne.

Podobne spotkania odbyły się w Jeleniej Górze i w Bolesławcu.

2024-01-30 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwecja: doświadczenie pandemii otwiera pole do ewangelizacji

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Szwecja

Tomasz Siwczuk

Katolicy stanowią w Szwecji niespełna 2 proc. społeczeństwa. Jednakże w aktualnych okolicznościach, mają oni wiele możliwości, aby być mniejszością kreatywną i ewangelizacyjną. Zwraca na to uwagę kard. Anders Arborelius, biskup Sztokholmu. Zauważa on, że podczas kryzysu spowodowanego koronawirusem, wiele osób przekonało się o ograniczeniach kultury konsumpcyjnej i dziś wydają się bardziej otwarci na sprawy religijne i duchowe.

W wywiadzie dla portalu Nuova Bussola Quotidiana kard. Arborelius mówi o zadaniach katolików w szwedzkich realiach. Przede wszystkim muszą oni zaakceptować swoją sytuację, fakt, że są małą trzódką, która próbuje jednak naśladować Jezusa w zsekularyzowanym środowisku. Jest to – jak zaznacza – świat bardzo hałaśliwy. Ludzie nie potrafią żyć w ciszy, ciągle muszą czegoś słuchać, ale zarazem są też spragnieni ciszy i samotności. Dlatego niewierzący zgłaszają się do katolickich klasztorów i domów rekolekcyjnych, aby wyrwać się z tego zgiełku współczesnego świata. Jest to dobra okazja do ewangelizacji – zaznacza kard. Arborelius, który sam jest konwertytą.

CZYTAJ DALEJ

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny mojego odkupienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

Poniedziałek, 20 maja. Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Zakony na rzecz pokoju i sprawiedliwości

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję