Reklama

Wiadomości

Wielka migracja, czyli gehenna ludzi

Liczby są porażające i niedokładne. Jedno jest pewne: odkąd prezydentem USA został Joe Biden, południowo-zachodnią granicę z Meksykiem przekraczają – praktycznie bez przeszkód – miliony ludzi. Nim do tej granicy dotrą, doświadczają tragedii. Tylko w grudniu ub.r. przybyło 370 tys. osób, a od 1 października do końca 2023 r. – 800 tys.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic, Straż Graniczna zatrzymała w ciągu 3 lat ponad 7,3 mln migrantów. Aż 70% zostało zwolnionych w celu złożenia wniosków o azyl. Według nieoficjalnych informacji, 1,5-2 mln wymknęło się spod kontroli – po prostu wsiąknęło w Amerykę. Z kolei, jak podaje Centre Square, do USA przybyło aż 10 mln nielegalnych imigrantów, i to zaledwie w ciągu 3 lat.

Ci ludzie muszą jednak wpierw dotrzeć do Meksyku. Wyliczono, że pochodzą ze 175 krajów, ale najwięcej ich jest z Ameryki Południowej i Środkowej – z Gwatemali, Salwadoru, Hondurasu. Przybywają też z Afryki i Bliskiego Wschodu, z Azji – z Chin i Indii. Docierają również z Europy – z Rosji lub Ukrainy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Generalnie mogą przekroczyć granicę w punktach kontroli lub w dowolnym miejscu i poprosić o azyl polityczny. Sporo ich jednak przemyka się nielegalnie i po prostu znika gdzieś w tym wielkim kraju. Niewielu – tak po prawdzie – na azyl zasługuje.

Reklama

Idą z nadzieją na lepsze życie, kierują się mitem bogatej i bezpiecznej Ameryki. Na pewno podążają za szczęśliwszym losem, ale czy tak naprawdę chcą się wyzwolić z jakiejś szczególnej biedy albo wyjątkowej przemocy? Uciekają przed wojną? Przed terrorem? Tego nigdy się nie dowiemy. Korzystają z szansy, że granica jest rzeczywiście otwarta. Przylatują i dopływają do Meksyku, ale idą przede wszystkim po wymarzone życie, nie bacząc na dramat i zagrożenia.

Grube pieniądze

Tak masowa migracja to pole zagospodarowane w dużym stopniu przez zorganizowane grupy przemytnicze. Gdy ci ludzie dotrą do Meksyku, to nie tylko muszą przebyć tysiące kilometrów do granicy. Tutaj pojawiają się pospolici przestępcy, gangi i przede wszystkim kartele narkotykowe. Pobicia, porwania, zabójstwa i gwałty to rzeczy, o których media informują, ale każdy praktycznie już się z tym oswoił. W rozpoczętym zaledwie kilka miesięcy temu roku fiskalnym 2024 odnotowano już 50 tys. dzieci przekraczających granicę bez opieki dorosłych. Ile z tych dzieci, ile kobiet stało się ofiarami handlarzy żywym towarem w ciągu 3 lat? Lepiej nawet nie myśleć, ale to nie są dziesiątki, lecz setki tysięcy ofiar. Ludzie po drodze giną w nurtach rzek, umierają na skutek upałów i braku wody; starsi nie wytrzymują i odchodzą z tego świata gdzieś na pustyni, a młode matki rodzą na otwartym terenie dzieci, które nie zawsze przeżyją.

Niektórzy są wykorzystywani do przemytu narkotyków, inni są werbowani przez gangi do napadów, kradzieży i zabójstw. To nie jest wesoły los, to tragiczny los ludzi zdesperowanych. To także wielki pieniądz dla tych, którzy ten system stworzyli i go wykorzystują. To wielki pieniądz liczony w miliardach, jeśli nie w bilionach dolarów.

Reklama

Wraz z tą falą na terytorium USA docierają kryminaliści i potencjalni terroryści, pedofile i szpiedzy; wszystkich przecież nie da się wcześniej wyłapać. Przez granicę przemycane są broń i narkotyki, łącznie z najgroźniejszym obecnie fentanylem dostarczanym głównie z Chin. Tylko w 2022 r. na skutek zażycia fentanylu zmarło ponad 100 tys. Amerykanów; to więcej niż zginęło amerykańskich żołnierzy w wojnach w Wietnamie, Korei i dwóch wojnach w Iraku razem wziętych. I na tak ogromną skalę trwa to już od 3 lat...

Teksas się burzy

Z czterech stanów najdłuższą granicę z Meksykiem ma Teksas, więc tutaj przybywa najwięcej migrantów. Z taką sytuacją nie zgadza się, mający ogromne poparcie mieszkańców, republikański gubernator Greg Abbott. Od początku czynił wiele, aby przeciwdziałać tej migracyjnej fali: budował tymczasowe bariery na lądzie i wodzie, wysyłał dodatkowe siły na granicę. Ale zgodnie z liberalnym podejściem władz federalnych migranci mogli nadal pokonywać granicę. Wtedy gubernator postanowił ich wysyłać – najczęściej autobusami, rzadziej samolotami – do innych stanów, tych, którymi rządzili demokraci chętnie mówiący, że u nich każdy jest witany i dla każdego znajdzie się miejsce. Przybysze trafiali i trafiają do dużych miast, takich jak Nowy Jork czy Chicago, kontrolowanych przez polityków Partii Demokratycznej. To oni nazwali te miasta, wprowadzając stosowne prawa, „sanktuariami” – dla każdego, kto chce do nich dotrzeć, bez sprawdzania jego historii, łącznie z nieciekawą przeszłością, w tym kryminalną. Miasta-sanktuaria, w imię „inkluzywności, sprawiedliwości, równości i różnorodności”, w imię „postępowego” marksizmu kulturowego, miały przyjmować każdego – jak leci.

Reklama

I w tych dużych miastach, gdzie rządzący politycy – lubiący się nazywać „progresywnymi” – witali migrantów z otwartymi rękami, szybko uświadomiono sobie, że... powstaje problem, bo tym ludziom trzeba dać lokum, jedzenie, opiekę medyczną i zachęcić ich do podjęcia pracy. Jesienią ub.r. wyliczono w Nowym Jorku, że spośród „dostarczonych” autobusami z Teksasu 160 tys. osób po 12 miesiącach zaledwie 2%, czyli 3,2 tys., wypełniło wnioski o pozwolenie na pracę. A to wcale nie oznaczało, że do tej pracy poszli.

Prysnął mit

W Nowym Jorku czy Chicago uświadomiono sobie, że brakuje miejsc, aby tym ludziom zapewnić dach nad głową. Do dzisiaj wielu z nich koczuje na lotniskach, posterunkach policji, w opuszczonych kościołach czy szkołach. Uświadomiono sobie również, że w „progresywnych” miastach nie wszyscy muszą być „progresywni”, bo zaczęły się antyimigranckie protesty. Zdano sobie sprawę, że po prostu brakuje pieniędzy, a rząd federalny nie jest skłonny do rzucania nimi. Wyliczono – i to tylko szacunkowo – że roczny koszt zapewnienia migrantom opieki w skali kraju to 150 mld dol. Nie każde miasto, tym bardziej „progresywne”, ma w skarbonce dodatkowe pieniądze i nie każdy podatnik chce, aby jego pieniądze były wydawane na migrantów. Choć widok wegetujących na dworcach w zimie matek z dziećmi jest poruszający, to tak po prawdzie „progresywni” i „inkluzywni” politycy doszli do wniosku, że... mają tego wszystkiego dość, że nie wiedzą, jak sobie dalej z tym problemem poradzić.

Po 3 latach łaskawego podejścia do kontroli granic wyraźnie widać, że pomysł na nowych migrantów się wyczerpał. Otrzymanie azylu politycznego zajmuje czas, często nawet 10 lat. Sądy i urzędy emigracyjne nie są w stanie szybko poradzić sobie z tak ogromną liczbą ludzi, aby rozpatrzyć wnioski i ewentualnie zalegalizować pobyt. Zniknęły – lub przerosły ich możliwości – organizacje non-profit, które do tej pory „przejmowały” przybyszów i się nimi opiekowały. Nie ma już rodzin i znajomych, którzy dawniej zapewniali opiekuńcze skrzydła. Widok ludzi, którzy po prostu nie mają gdzie pójść, budzi współczucie, ale jest jednocześnie kolejnym przykładem wadliwej polityki administracji Joe Bidena.

Autor od 1986 r. mieszka w USA. Jest dziennikarzem związanym z mediami polonijnymi i amerykańskimi.

2024-02-05 19:29

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję