Reklama

Aspekty

To przyciąga młodzież

Po raz 15. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprosiło do rozmowy o wszystkim, co dotyczy miłości. Mowa oczywiście o Debacie Walentynkowej.

2024-02-06 10:37

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2024, str. IV

[ TEMATY ]

młodzi

Maciej Krawcewicz

Gościem debaty była Diana Paulińska, psycholog, seksuolog i logoterapeuta

Gościem debaty była Diana Paulińska,
psycholog, seksuolog i logoterapeuta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Debaty Walentynkowe to spotkania otwarte, kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. – Ta tematyka rzeczywiście przyciąga i młodzież chętnie uczestniczy w takich spotkaniach, bo dotyczą ich życia, codzienności – mówi ks. Marcin Bobowicz, asystent diecezjalny KSM. – Zapraszamy gości, specjalistów w danej dziedzinie, którzy przedstawiają różne kwestie także pod kątem wiary, co dzisiaj w społeczeństwie jest często pomijane czy lekceważone. Nasze debaty to jeden ze sposobów promowania wartości.

Czy takie działania są skuteczne? – Pięknie byłoby, gdyby wszyscy pod wpływem takich spotkań zaczęli zastanawiać się głębiej nad swoim życiem. Ale na pewno widać, że młodzież jest ciekawa, ponieważ z sali zawsze padają pytania zrodzone z ich doświadczenia. Nie jesteśmy w stanie nikogo nakłonić do zmian w życiu, jednak cieszę się, że te spotkania inspirują do myślenia i otwarcia się na inny punkt widzenia – uważa ks. Marcin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warte podkreślenia jest to, że w Debatach Walentynkowych nie uczestniczy wyłącznie specjalnie wyselekcjonowana młodzież, będąca blisko Kościoła, formująca się we wspólnotach, ale są to ludzie o różnych poglądach, co bardzo cieszy organizatorów.

Bez tabu

Tym razem tematem przewodnim debaty były: „Seks, wiara i świat”. – Postanowiliśmy trochę przełamać tabu, zwłaszcza że są to ważne tematy, które powinno się poruszać z młodzieżą – podkreśla Anita Foryś z Koła Akademickiego KSM. – Na ogół to, co dotyczy seksu, jest tematem dla wielu osób krępującym, po raz pierwszy na poważnie poruszanym na lekcjach biologii czy wychowania do życia w rodzinie. Tymczasem warto o tym rozmawiać otwarcie, bez wstydu.

Edukacja seksualna w szkole nie wyczerpuje tematu. – Sporo osób nie chodzi na takie zajęcia, wypisują się z różnych powodów. Dlatego też wychodzimy ze spotkaniem, na które każdy może przyjść, zadać pytanie albo po prostu posłuchać, bo włączanie się w dyskusję nie jest obowiązkowe. Na sali mamy dużo osób, więc debatowanie wychodzi ciekawie – podkreśla Anita.

Reklama

Debaty Walentynkowe to z jednej strony okazja do podzielenia się doświadczeniem i dania świadectwa, a z drugiej strony – pewne umocnienie, kiedy widzi się innych młodych ludzi żyjących wartościami. Wśród uczestników spotkania byli Marta Dudek, studentka psychologii oraz Kamil Graczyk, student logistyki, którzy prywatnie są parą. – Dzisiejszy świat niezbyt sprzyja ludziom, którzy chcą zachować czystość do ślubu. Jest naprawdę duża presja społeczna, żeby mieszkać ze sobą przed ślubem, przetestować się, sprawdzić, czy to na pewno właściwy partner. Dzięki takim spotkaniom, jak dzisiejsze, można poznać różne argumenty, nie tylko kościelne, ale też np. psychologiczne na temat tego, że warto poczekać. Chcemy wychodzić poza pewne ramy, bo jednak jesteśmy katolikami – mówią. – Zależy nam na wytrwaniu w czystości do ślubu i takie spotkania motywują nas.

Jak do tego podejść?

Gościem debaty była Diana Paulińska, psycholog, seksuolog i logoterapeuta, prowadząca na Facebooku profil Czystość dla Małżeństwa. W auli Uniwersytetu Zielonogórskiego zachęcała, by starać się nie kojarzyć czystości przedmałżeńskiej z lękiem. – Decydujmy się na czystość nie ze strachu przed Bogiem, grzechem, piekłem, ale np. dlatego, że chcemy budować swoją relację w inny sposób. Chcemy rozwijać komunikację, poznawać siebie przed ślubem, żeby wejść w to małżeństwo świadomie, tym bardziej, że z perspektywy chrześcijańskiej to jest przestrzeń, w którą wchodzimy do końca życia. Warto więc stawiać na to, co jest o wiele bardziej stałe, niż seksualność, która na pewno się zmieni.

Jeśli jesteście ciekawi, o czym mówiła Diana Paulińska, zajrzyjcie na naszą stronę: aspekty.niedziela.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Europejskie Forum Młodych 2017

[ TEMATY ]

młodzi

forum

Sergey Nivens/Fotolia

„Kanapa zniewala, wiara wyzwala”, pod takim hasłem odbędzie w dniach 16-20 lipca Europejskie Forum Młodych 2017. Młodzi z różnych krajów Europy spotkają się u braci albertynów, w Parku Lisiniec w Częstochowie. Organizatorem wydarzenia jest Wspólnota Emmanuel.

Program Forum przygotowywany jest z myślą o osobach w wieku 16-30 lat- Chcemy po raz kolejny odpowiedzieć na wezwanie Ojca Świętego Franciszka i zrobić raban! Forum będzie kontynuacją zeszłorocznych Światowych Dni Młodzieży - podkreślają organizatorzy Forum.

CZYTAJ DALEJ

Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym

2024-03-01 09:56

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bóg nie jest wszechmocnym, który narzuca człowiekowi swoje prawa, taktując go jak niewolnika, który słuchać musi praw swojego pana. Nic podobnego! Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym. Jest Nauczycielem, który uczy człowieka reguł pięknego i szczęśliwego życia. Jest Ojcem, który pokazuje swoim dzieciom drogi, które prowadzą do dobrej przyszłości, do domu, który daje poczucie bezpieczeństwa i schronienia.

Ewangelia (J 2, 13-25)

CZYTAJ DALEJ

Ks. Krzysztof Nykiel o 35. kursie Penitencjarii Apostolskiej dla spowiedników

2024-03-04 16:39

[ TEMATY ]

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Każda spowiedź to zanurzenie w samym sercu tajemnicy Boga miłosiernego, Boga, który jest miłosierdziem - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Dziś rozpoczyna się 35. Kurs dla spowiedników i seminarzystów przygotowujących się do święceń. Jak zaznaczył ks. Nykiel, poprzez tę inicjatywę Penitencjaria pragnie zaoferować kapłanom pogłębienie formacji w aspekcie posługi spowiednika.

RV: Mając na celu pomoc młodym księżom i diakonom, którzy w najbliższym czasie otrzymają święcenia kapłańskie, w odpowiednim przygotowaniu do pełnienia posługi sakramentu pokuty, Penitencjaria Apostolska organizuje, już po raz trzydziesty czwarty, kurs poświęcony Forum Wewnętrznemu. Jaki jest program i cel tej inicjatywy?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję