Reklama

Polska

Sandomierz: 750 km na rowerach w pielgrzymce do Siekierek

Ponad 60 rowerzystów bierze udział w VI Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej z Sandomierza do Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach nad Odrą. Rozpoczęła się dzisiaj rano, a zakończy – 26 lipca. Pielgrzymi mają do pokonania prawie 750 km i modlą się m.in. w intencji pokoju na świecie i Ojczyzny. Patronatem wyprawę objął ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Zdjęcia: archiwum sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach

Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju
w Siekierkach

Pielgrzymi wyruszyli z placu znajdującego się na terenie sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego po modlitwie w kościele Św. Michała Archanioła. W kolumnie rowerowej pojechały osoby dorosłe w wieku ok. 50 lat. Wśród nich jedzie ok. 20 kobiet. W grupie jest także 4 księży. Rowerzyści dziennie mają do pokonania średnio ok. 120 km. Najdłuższy dzienny etap liczy ponad 140 km.

Jak poinformował KAI ks. Piotr Kara, jeden z organizatorów pielgrzymki, pielgrzymi rowerowi pragną stale odkrywać nowe interesujące miejsca kultu religijnego. Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach jest szczególne i warte odwiedzenia.

Po przebyciu 750 km pielgrzymi trzy dni spędzą w Siekierkach, by ten czas poświęcić na modlitwę. Będą się modlić o pokój na świecie na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym, na którym znajduje się 1700 grobów żołnierzy bohaterów, którzy zginęli w II wojnie światowej w czasie ofensywy na Berlin.

Reklama

Będą także się modlić do Matki Bożej na ponad trzykilometrowej Drodze Różańcowej z 20 kapliczkami maryjnymi. Natomiast na znajdującym się tam Szlaku Polskich Męczenników II Wojny Światowej – „Dona Nobis Pacem”, będą rozważać niezwykłe życiorysy 108 męczenników, których papież Jan Paweł II beatyfikował 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

- Rok temu podjęliśmy decyzję, by udać się do miejsca, gdzie będziemy modlić o pokój na świecie. Dlatego zdecydowaliśmy się na pielgrzymowanie do Siekierek - powiedział KAI ks. Piotr Kara, organizator pielgrzymki.

Po drodze uczestnicy wyprawy odwiedzą m.in. sanktuaria Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku Kamiennej, Matki Bożej Trybunalskiej patronki parlamentarzystów i Świętego Józefa w Kaliszu. "Nasza trasa, jak widać, pozwala na to, by modlić we wszystkich ważnych dla nas i naszej Ojczyzny intencjach" – zaznacza organizator. Dodaje, że jedną z intencji jest beatyfikacja Sługi Bożego ks. Wincentego Granata - sandomierskiego kandydata na ołtarze.

2015-07-18 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Media: Papież Franciszek - papież skromności

„Papież Franciszek – papież skromności”, takim tytułem opatrzyły lokalne media Madagaskaru swoje relacje z papieskiej wizyty w dzień po jej zakończeniu, 8 września. „L'Express de Madagascar” zwrócił uwagę, że po raz kolejny papież „pokrzyżował” plany organizatorów rezygnując z noclegu w zarezerwowanym dla niego pięciogwiazdkowym hotelu. Gazeta przypomniała, że z reguły papież zatrzymuje się w lokalnych przedstawicielstwach Watykanu.

Dziennik „La Gazette de la Grande Ile” porównała papieża z argentyńskim misjonarzem, ojcem Pedro Opeka, którego „Akamasoa” – Miasto Przyjaźni, projekt pomocy ludziom z wysypisk śmieci i okolicznej biedocie, które Franciszek odwiedził 8 września. Gazeta zwróciła uwagę, że obaj – papież i zakonnik - pochodzą z Buenos Aires, na wszystkich kontynentach zetknęli się ze skrajnym ubóstwem i dlatego prowadzą życie „w prostocie i pokorze”.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy być traktowani z miłością

2023-02-07 17:17

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję