Reklama

Niedziela Częstochowska

PRZEZ STULECIE (ARCHI)DIECEZ J I 1925 – 2025

Kochał liturgię Kościoła

Ksiądz prał. Zenon Mońka był liturgistą, bliskim współpracownikiem biskupów częstochowskich, wychowawcą wielu pokoleń kapłanów.

Niedziela częstochowska 13/2024, str. IX

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Archiwum Niedzieli

Ksiądz prał. Zenon Mońka (1931 – 2013)

Ksiądz prał. Zenon Mońka (1931 – 2013)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kochał kapłaństwo, fascynował nas swoim kapłaństwem – podkreślają wychowankowie ks. Mońki. „Jako wychowawca ks. Mońka potwierdzał z wiarą w Boga zmaganie o człowieka. Był zawsze świadkiem tego, że słowo Boże i łaska dokonują cudu we wspólnocie Kościoła i w sercach ludzkich” – powiedział w jednym z kazań abp Wa-cław Depo.

Droga życia

Ksiądz prał. Zenon Mońka urodził się 11 kwietnia 1931 r. w Zajączkach. Studia seminaryjne odbył w latach 1951-57 w Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 stycznia 1957 r. z rąk bp. Zdzisława Golińskiego. Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Kodrębie. W 1958 r. został skierowany do pracy w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, najpierw jako prefekt, a w latach 1965-71 jako jego rektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Mońka odbył studia podyplomowe na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie (1967-68), uwieńczone licencjatem z teologii na podstawie pracy pt. Znaczenie ołtarza w narodowym i religijnym życiu Izraelitów w świetle najnowszej literatury biblijnej. Następnie ukończył czteroletnie studia w Rzymie (1970-74), uzyskując tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Laterańskiego na podstawie pracy Modlitwa wiernych przywrócona przez Sobór Watykański II.

Odnowa liturgiczna

W 1974 r. został wicerektorem Częstochowskiego Seminarium Duchownego ds. „Tirocinium Pastorale” w Częstochowie – ośrodka formacji dla diakonów, neoprezbiterów i następnych czterech roczników młodych kapłanów. Równocześnie pełnił funkcje: diecezjalnego duszpasterza powołań i moderatora Diecezjalnego Dzieła i Ośrodka Powołań Duchownych (1974-85), diecezjalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców (1978-81), a także opiekuna Częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół KUL.

Od 1974 r. ks. Mońka wykładał wstęp do teologii oraz liturgikę w Częstochowskim Seminarium Duchownym najpierw w Krakowie, a potem w Częstochowie oraz w Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Uczestniczył w życiu liturgicznym diecezji, wnosząc swój wkład w odnowę liturgii w duchu Soboru Watykańskiego II, uczestniczył w pracach II Synodu Diecezjalnego, pracując w Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii. Opublikował wiele artykułów na tematy pastoralne i liturgiczne, zwłaszcza w Tygodniku Katolickim Niedziela, za co w dowód uznania za dobrą współpracę otrzymał medal „Mater Verbi”.

Reklama

Ksiądz Mońka działał także w Oddziale Częstochowskim Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz organizował wielkie zgromadzenia liturgiczne, zwłaszcza – przez kilkanaście lat – centralną procesję Bożego Ciała w Częstochowie. Jako wieloletni współpracownik biskupów częstochowskich był członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pracował również w Sądzie Metropolitalnym w Częstochowie jako sędzia diecezjalny. Był też kuratorem Zgromadzenia Sióstr Opieki Społecznej pw. św. Antoniego w Wieluniu (1980).

Został odznaczony godnością kanonika honorowego Częstochowskiej Kapituły Katedralnej (1979), a potem kapelana honorowego Ojca Świętego – prałata (1990).

Ksiądz Mońka był autorem artykułów z zakresu m.in. duchowości i teologii liturgii oraz modlitewników: Droga do Boga, Z Jezusem i Maryją przez życie (modlitewnik ślubny), Dzieci kochają Jezusa (modlitewnik komunijny).

Zmarł 22 maja 2013 r. w Częstochowie.

2024-03-26 12:47

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się peregrynacja relikwii założyciela Rycerzy Kolumba

Lekarze nie dawali chłopcu żadnych szans na to, by urodził się żywy. Niedawno Michael, nazwany na cześć ks. Michaela McGivneya, skończył 5 lat. To właśnie ten cud za wstawiennictwem założyciela Rycerzy Kolumba przyczynił się do jego beatyfikacji. Jego relikwie będą teraz nawiedzać parafie w całej Polsce.

Podczas peregrynacji relikwii Rycerze Kolumba będą zbierać dary rzeczowe i środki finansowe na rzecz hospicjów, domów pomocy społecznej, domów samotnej matki, ośrodków adopcyjnych itp.

CZYTAJ DALEJ

Lubuskie / Po wypadku busa na A2 w szpitalach dziewięć osób

2024-07-20 19:27

[ TEMATY ]

wypadek

Adobe Stock

Po porannym wypadku na A2 w powiecie świebodzińskim w szpitalach znajduje się dziewięć osób. Stan pięciu jest określany jako ciężki. Wśród poszkodowanych czworo dzieci w wieku od 3 do 15 lat - przekazała w sobotę policja w Świebodzinie.

Busem, który uderzył w samochód służby drogowej na autostradzie A2 jechali obywatele Ukrainy. To kobiety z dziećmi. Dziewięć rannych osób trafiło do kilku lubuskich szpitali. "Wśród rannych osób jest czworo dzieci w wieku od 3 do 15 lat" – powiedział PAP asp. Marcin Ruciński, rzecznik policji w Świebodzinie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: bp Lechowicz zaapelował o wspieranie służby funkcjonariuszy i pracowników policji

2024-07-21 11:33

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Karol Porwich/Niedziela

- Wszystkie przepisy prawa ustanawianego przez ludzi nie powinny naruszać prawa Bożego zapisanego w Dekalogu - podkreślał podczas Mszy św. w stołecznej bazylice Świętego Krzyża bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji. Z okazji zbliżającego się Święta Policji Ordynariusz Wojskowy przewodniczył Mszy św. w intencji tej formacji i zaapelował o „zrozumienie i współdziałanie z tymi, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo i pokój”. Eucharystię transmitował Program 1 Polskiego Radia.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz sztandaru Komendy Głównej Policji i odegrania hymnu państwowego. Czytania oraz wezwania modlitwy wiernych przygotowali funkcjonariusze. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz Chór Komendy Stołecznej Policji.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję