Reklama

Niedziela w Warszawie

Nie bój się, nie jesteś sama!

W Tygodniu Miłosierdzia przypada Dzień Świętości Życia. To dobra okazja, aby zadać sobie pytanie, czy w naszych dziełach miłosierdzia, pamiętamy o tych, których życie – na samym progu życia – jest zagrożone? A także o ich mamach, których decyzja może zależeć właśnie od naszej obecności...

Niedziela warszawska 14/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Tydzień Miłosierdzia

Archiwum MK

Małgorzata Kurzeja z córeczką Marysią, która wraz z Mamą angażuje się w działania pro-life

Małgorzata Kurzeja z córeczką Marysią, która wraz z Mamą angażuje się w działania pro-life

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). To wezwanie do miłosiernej miłości jest na ustach wielu „porządnych” katolików. Niestety, niejeden z nas Chrystusa i Jego wezwanie pozostawia na przysłowiowej wycieraczce.

Są jednak tacy, którzy postanowili życiu służyć w sposób bezkompromisowy. Ratują przed aborcją dzieci i ich matki, także będące ofiarami dzieciobójczego procederu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocalić przed piekłem

Dokonała aborcji w wieku 18 lat. Syndrom aborcyjny do dziś dnia daje o sobie znać – wciąż leczy się na depresję. Małgorzata Kurzeja, koordynator warszawskiej komórki Fundacji Życie i Rodzina, nie chce, aby inne kobiety przechodziły przez to, co jest jej udziałem już od ponad 20 lat.

– Byłam szantażowana i zastraszana, że jeśli nie podpiszę zgody na „wczesne wywołanie porodu”, to dziecko umrze we mnie. Mówiono, że jestem złą matką, że spowoduję u swojego dziecka straszny ból. W końcu podpisałam. Moje dziecko przeżyło aborcję, ale z powodu braku pomocy – zmarło – wspomina kobieta. – Do tej pory tego żałuję. Wiem, że zabiłam własne dziecko.

Po jakimś czasie w Małgorzacie pojawił się bunt, niezgoda na to, jak wiele kobiet jest pozostawionych samych w rękach lekarzy, stawianych pod ścianą i zmuszanych do aborcji. Także przez członków rodziny. W końcu zdecydowała zaangażować się w pomoc kobietom – najpierw tym, które porzuciły myśl o aborcji, urodziły swoje dzieci i potrzebowały pomocy. Wielokrotnie dostawała sygnały, że dzięki jej świadectwu kobiety rezygnowały z aborcji.

– Próbowałam tłumaczyć, jakie piekło dla mnie i dla moich kolejnych dzieci zgotowała aborcja mojego syna. Pewnego dnia spotkałam kobietę w ciąży, która była chora na raka i myślała o zabiciu dziecka. Obiecałam, że pomogę jej we wszystkim: znajdę jej lekarzy, którzy się nią zaopiekują, a że jeśli przeżyje ona i dziecko, nie będzie musiała się o nic martwić: o żadne wyprawki, ja to wszystko załatwię – wspomina nasza rozmówczyni. – I udało się. Urodziła syna. Gdy kilka lat później poczęła córkę, powiedziała już tylko: „Jestem w ciąży, pomożesz mi? Bo jeśli nie to usunę”.

Reklama

Dla wielu matek w trudnej sytuacji, pozostawionych bez wsparcia najbliższych, niezbędna jest pomoc materialna. Ale – jak przyznaje wolontariuszka pro-life – trzeba też zmieniać prawo i kształtować mentalność.

– Organizując pikiety antyaborcyjne, rozmawiam ze studentkami warszawskimi, które mówią, że poczęte dziecko to nie człowiek. Takie rzeczy słyszymy w XXI w. – zauważa nasza rozmówczyni. – A kobiety, które dokonały aborcji, po prostu wyją pod naszymi banerami. One widzą na naszych banerach swoje zabite dziecko.

Niektórzy oburzają się na drastyczne, „dosłowne” przedstawienia aborcji, które można zobaczyć na pikietach czy wystawach antyaborcyjnych. Małgorzata przypomina jednak, że takie działania, to odpowiedź na… bardzo konkretne wezwanie.

– Maryja w Fatimie zrobiła trzy ważne rzeczy: po pierwsze, wzywała do pokuty, po drugie, prosiła o modlitwę różańcową, a po trzecie, pokazała dzieciom piekło. I nasze pikiety są odpowiedzią na prośbę Maryi: pokutujemy przez publiczną modlitwę różańcową i pokazujemy piekło kobiet matek i ich dzieci – podkreśla kobieta.

Walcz i szukaj!

W naszym społeczeństwie wciąż brakuje przekonania, że dziecko jest darem i błogosławieństwem wnoszącym radość do życia rodziny. Koncentrujemy się na tym, co może być „nie tak” z dzieckiem, z jakimi wadami może się ono urodzić. Tak można by opisać postawę wielu osób opowiadających się za tzw. postawą pro-choice.

– Przyjście dziecka na świat przedstawiane jest jako coś ryzykownego, związanego z ogromnym trudem i prawdopodobnym cierpieniem – mówi Hanna Czelakowska, współprowadząca rekolekcje „Winnica Racheli”, dla osób cierpiących z powodu dokonanej w rodzinie aborcji.

Reklama

Słysząc historie opowiadane przez uczestników, jak również z jej własnego doświadczenia, może wskazać czynniki, które najbardziej wpływają na decyzji o aborcji.

– Pierwszy to poczucie ogromnego osamotnienia, które często nie pozwala dostrzec jakiejkolwiek nadziei, nie akceptuje nowego życia, które zaistniało. Drugi, to przerastająca nas sytuacja życiowa, nieraz związana także z przemocą, której ofiarą jest kobieta – zaznacza rozmówczyni „Niedzieli”.

Przed laty Hanna sama dokonała aborcji i od tamtego czasu czuła jakby ciemna, ponura mgła zawisła nad jej życiem.

– Wydawało mi się, że nie mogę liczyć na żadną pomoc. Teraz wiem, że znalazłabym ją, gdybym zawalczyła i szukała. Jednak zbytnio przerażała mnie moja ówczesna rzeczywistość. Teraz wiem, że gdyby pojawiła się osoba życzliwa i pomocna, miałabym jeszcze jedno żyjące dziecko – wyznaje.

W drugim przypadku, w którym też rozważała aborcję, nie doszło do niej, gdyż wtedy otoczyli ją ludzie, dający poczucie bezpieczeństwa i nadzieję. Urodziła córkę, teraz 30-letnią kobietę, która jest dla niej cudem, wielkim darem Boga.

„Moje największe szczęście”

Dwie kreski na teście ciążowym. Dla większości kobiet – to najszczęśliwsza chwila w życiu. Dla innych – chwila zaskoczenia i rodzących się obaw…

Dlatego Beata postanowiła zaangażować się w konkretną, realną pomoc kobietom zagrożonym decyzją o aborcji. Pokazując inne rozwiązania, otaczając kobietę kompleksową, profesjonalną pomocą – na miarę jej potrzeb.

– Często jest to po prostu obecność wolontariuszy, którzy towarzyszą przez czas ciąży i kilka miesięcy po porodzie. Wtedy też kobieta ma wsparcie okołoporodowe, naszej douli lub położnej. Zależnie od indywidualnych potrzeb. Czasami jest potrzebne wsparcie specjalistyczne: terapeutyczne, prawne, doradcy zawodowego itd. Po porodzie może być potrzebny fizjoterapeuta, doradczyni laktacyjna – mówi Beata Śmigiera, prezes Zarządu Stowarzyszenia Dwie Kreski.

Reklama

W ocenie Beaty ważne jest, by kobieta miała pewność, że nie jest sama, że może na kogoś liczyć. W Stowarzyszeniu Dwie Kreski dokonuje się to przede wszystkim w telefonie zaufania, który funkcjonuje codziennie od 18.00-23.00.

– Zadzwoniła do nas kiedyś kobieta, która wzięła tabletki poronne, ale nie zadziałały. Chciała wykrzyczeć emocje, złość i frustrację. Bała się, że nie skończy studiów, że będzie żyć w biedzie, nie wyobrażała sobie urodzić trzeciego dziecka – opowiada Beata. – Okazało się, że przy wsparciu zespołu wolontariuszy wystarczyła zbiórka na opiekunkę do czasu skończenia studiów i używane meble do pokoju dziecięcego. Przysłała nam potem zdjęcie córeczki z podpisem: „Moje największe szczęście”. Innym razem zadzwoniła kobieta, która czekała na zamówione pigułki wczesnoporonne. Chciała wytłumaczyć swoją decyzję. Wolontariuszka, wydawałoby się niewiele zrobiła, po prostu cierpliwie słuchała wszelkich obaw. W pewnym momencie kobieta stwierdziła, że bycie mamą zawsze było jej pragnieniem. Na pytanie, czego potrzebuje odpowiedziała, że… architekta do przebudowy domu, aby przyjąć kolejne dziecko.

Dr Wanda Półtawska opowiadała, że pracując z kobietami po aborcji, nieraz słyszała, że gdyby znalazła się choć jedna osoba, która powiedziałaby „nie rób tego”, to nie zabiłaby swojego dziecka. Czy znajdzie się ta jedna osoba? I co nam odpowie Król?

2024-03-29 10:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żonkilowa Kwesta

Niedziela świdnicka 19/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Tydzień Miłosierdzia

Ryszard Wyszyński

„Żonkilowa Kwesta” przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju

„Żonkilowa Kwesta” przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju

W Tygodniu Miłosierdzia w powiecie wałbrzyskim odbyła się kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu i Miejskiego Hospicjum we Lwowie.

Wśród kwestujących największą grupę wolontariuszy stanowiły dzieci i młodzież z wałbrzyskich szkół oraz placówek oświatowych na terenie powiatu. Zbieranie datków trwało pięć dni, a o wsparcie inicjatywy już na początku na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w wałbrzyskim Ratuszu zaapelował bp Marek Mendyk, który wraz z prezydentem miasta Romanem Szełemejem objął honorowy patronat nad inicjatywą.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

[ TEMATY ]

Meksyk

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Po bazylice Matki Bożej z Guadalupe w Mieście Meksyk, Chalma jest najczęściej odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym w kraju. Każdego roku pielgrzymuje tam ok. dwóch milionów ludzi, aby oddać cześć ukrzyżowanemu "Czarnemu Chrystusowi".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję