Reklama

Niedziela w Warszawie

Na mocnym fundamencie

Wiarę w Kościół wyznajemy za każdym razem, gdy wypowiadamy słowa Credo. Czy to jednak świadoma konfirmacja, czy mechanicznie powtarzana regułka, którą trudno uzasadnić, a jeszcze trudniej obronić w konfrontacji ze światem?

Niedziela warszawska 19/2024, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Monika M. Zając

Wykład pt. „Kult bez kultury, czyli o znaczeniu sztuki w Kościele” wygłosił bp Michał Janocha

Wykład pt. „Kult bez kultury, czyli o znaczeniu sztuki w Kościele”  wygłosił bp Michał Janocha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomocą do świadomego pogłębiania katolickiej wiary w Kościół Chrystusowy, dla organizatorów Pielgrzymki Tradycji Łacińskiej, są przygotowania do wielkiego wydarzenia w życiu ruchu tradycji łacińskiej w Polsce, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Będzie to jubileuszowa XXX ogólnopolska piesza Pielgrzymka Tradycji Łacińskiej z Warszawy na Jasną Górę, która odbędzie się w sierpniu tego roku.

Wiara poszukuje zrozumienia

– Do jubileuszowej pielgrzymki przygotowujemy się w wymiarze duchowym i organizacyjnym – mówi Wojciech Środoń, inicjator i koordynator pielgrzymki. – W listopadzie rozpoczęliśmy swego rodzaju nowennę przed jubileuszową pielgrzymką. Przygotowujemy się przez udział w Mszach św. w tej intencji oraz przez okolicznościowe nabożeństwa ze śpiewem litanii do Wszystkich Świętych czy litanii loretańskiej. Rozpoczęliśmy również comiesięczne spotkania formacyjne, w trakcie których wygłaszane są prelekcje dotyczące tegorocznego zawołania pielgrzymkowego: „Credo in Ecclesiam”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorzy zapraszają do udziału nie tylko tradycyjnych pątników na Jasną Górę, ale także każdego, kto pragnie pogłębiać swoją wiarę i miłość do Kościoła.

Konferencje głoszą wybitni i znani w swoich dziedzinach eksperci. I tak 21 listopada w ramach powyższego cyklu spotkań konferencję wygłosił ks. dr hab. Przemysław Artemiuk, teolog fundamentalny i apologeta, który przedstawił zagadnienie „Geneza i obrazy Kościoła w «Sumie o Kościele» Juana Torquemady”.

Jak przyznaje sam ksiądz profesor, choć wykład nie był ani krótki, ani specjalnie łatwy, a mimo to uczestniczyło w nim sporo osób i wywiązała się po nim interesująca dyskusja.

– Jako katolicy potrzebujemy wiedzy religijnej. I chociaż można jej szukać samemu, to czasami drogi wiodą na manowce. Spotkanie się z osobą, która niejako zawodowo zajmuje się kościelną i teologiczną tematyką, może być bardzo owocne. Po drugie, poza słuchaniem, mamy możliwość pytań, a na nawet dyskusji, co może pogłębić poznawaną tematykę – podkreśla ks. prof. Artemiuk.

Reklama

Profesor UKSW wskazuje, że wraz z nauką teologii może też wrastać nasza wiara, zgodnie z zasadą „fides querens intellectum”, czyli wiara poszukuje zrozumienia.

– Im lepiej znamy i rozumiemy naszą wiarę, tym staje się ona głębsza. Ponadto cykliczne wydarzenia sprawiają, że tworzy się wspólnota poszukująca odpowiedzi i podejmująca refleksje nad wiarą – dodaje ksiądz profesor.

Z kulturą czy bez?

Z pewnością niejednemu z nas zdarzyło się toczyć dyskusję nt. sztuki i kultury, które pomagają (albo przeszkadzają) wyrazić wiarę na zewnątrz. Mogą sprzyjać (lub nie) modlitwie i oddawaniu kultu Bogu.

Aby uporządkować zagadnienia związane z pojęciem kultury w Kościele, gościem ostatniego, kwietniowego spotkania był warszawski biskup pomocniczy dr hab. Michał Janocha, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Ksiądz biskup wystąpił z prelekcją pt. „Kult bez kultury, czyli o znaczeniu sztuki w Kościele”. Już na początku swojej prezentacji, ksiądz biskup wyjaśnił, że słowo „kultura” pojawiło się po raz pierwszy mniej więcej w czasach Chrystusowych w kontekście uprawiania pola. Bardzo szybko przyjęło się także w wymiarze „cultura animae” – uprawianie duszy.

– I w tym dwojakim kontekście słowa kultura, które pojawia się na samym początku, dotykamy istoty sprawy. Kultura jest działalnością typowo ludzką. Zwierzęta tworzą być może technikę, ale nie tworzą kultury. A jednocześnie kultura jako działanie typowo ludzkie łączy ziemię i niebo, bo przecież dusza wiąże się z niebem – wyjaśnił gość spotkania.

Rozumiany szeroko fenomen kultury chrześcijańskiej ma swój cel. Jest – jak zaznaczył bp Janocha – pewną drogę ku duchowemu centrum – ku Bogu.

W spotkaniu z bp. Janochą uczestniczyła m. in. 22-letnia Alicja Piotrowska, studentka I roku edukacji muzycznej z muzyką kościelną na Akademii Katolickiej w Warszawie, absolwentka filmoznawstwa praktycznego WSF.

Reklama

– Ksiądz biskup niezwykle interesująco przeprowadził nas przez dzieje sztuki, zatrzymując się przy konkretnych przykładach, by skupić się na oddaniu przez twórców, epoki owego centrum, podejścia do Boga. Fascynujący wykład szczególnie dla miłośników sztuki, dla tych, którzy poszukują Boga w tego rodzaju pięknie.

W sercu i pamięci Alicji zapadło równie mocno spotkanie z ks. prał. Wojciechem Pobudkowskim pt. „Czy Kościół potrzebuje kontemplacji”. Kapłan z Instytutu Dobrego Pasterza przybliżył słuchaczom piękno niewidocznego na pierwszy rzut oka diamentu, jakim jest modlitwa kontemplacyjna, modlitwa myślna, w ciszy.

Jak przyznaje młoda uczestniczka spotkań przy pl. Grzybowskim, w obecnych czasach mamy wielki dar w postaci łatwego dostępu do przeróżnych treści z przeszłości.

– Uważam, że wielką mądrością jest sięganie po teksty świętych, doktorów Kościoła – oni są fundamentem stałości Kościoła. Potrzeba karmić się ich bogactwem, szukać wskazówek, które można odnieść do historii życia każdego z nas – zachęca nasza rozmówczyni.

Mocne fundamenty

Każde z cyklicznych spotkań w kościele Wszystkich Świętych poprzedzone jest śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych (w języku łacińskim). Prowadzenie modlitwy powierzono Adamowi Rempale, który na co dzień studiuje na UW i pracuje jako programista. Po godzinach zaś śpiewa w zespole Schola Cantorum Beati Vladislai oraz w chórze Mus Arietes działającym przy parafii Wszystkich Świętych.

Nasz rozmówca uczestniczy także w spotkaniach „Credo in Ecclesiam”. Szczególnie cenne było dla niego spotkanie z ks. Wojciechem Pobudkowskim, poświęcone modlitwie myślnej, jako drodze do narodzenia się na nowo, aby jako nowy człowiek żyć z Bogiem obecnym w naszym sercu.

Reklama

Jak przyznaje Adam, dużą wartością spotkań jest możliwość zadawania pytań przez słuchaczy, które czasem przeradzają się w krótkie dyskusje.

– Jestem głęboko przekonany o tym, że do odrodzenia Kościoła niezbędne jest w pierwszej kolejności poznanie, co kierowało ludźmi, którzy poświęcali dla Pana Jezusa swoje wygody, a często także swoje życie. Z pewnością poznawanie starych tekstów, takich jak chociażby „Didache”, pomaga nam uświadomić sobie ciągłość chrześcijaństwa, które od dwóch tysięcy lat stoi na fundamencie Jezusa Chrystusa i Kościoła. Człowiek, który odkrywa te fundamenty, wsparty Bożą łaską upewnia się w swojej wierze i jest bardziej zmotywowany do życia miłością według Ewangelii – przekonuje Adam.

Spotkania „Credo in Ecclesiam” odbywają się w Sali Teatralnej w dolnym kościele Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim, a poprzedzone są śpiewem tradycyjnej Litanii do Wszystkich Świętych.

Szczegóły i informacje o kolejnych spotkaniach na FB/Pielgrzymka Tradycji Łacińskiej.

2024-05-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każda pielgrzymka jest jedyna i niepowtarzalna

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

Archiwum ks. Krzysztofa Kolanowskiego

Ks. Krzysztof Kolanowski, jest przewodnikiem Gorzowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę od grudnia 2019 r.

Ks. Krzysztof Kolanowski, jest przewodnikiem Gorzowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę od grudnia 2019 r.

Pielgrzymka jest jedną z form doświadczenia Boga i wspólnoty chrześcijańskiej. Pielgrzymują w niej różni ludzie – młodzi i starsi, z tytułami naukowymi i bez tytułów naukowych, z większą i mniejszą wiarą, których łączy ten sam cel – poznać Boga i Kościół – mówi ks. Krzysztof Kolanowski.

Kamil Krasowski: Gorzowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w tym roku liczy już sobie 40 lat. Jak zapowiada się jubileusz?

Ks. Krzysztof Kolanowski: Obchody jubileuszu rozpoczną się 16 czerwca festynem pt. „40 lat minęło…”. Festyn odbędzie się na placu katedralnym po uroczystościach Bożego Ciała. Jego celem jest upamiętnienie 40. rocznicy Gorzowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz przeprowadzenie zbiórki funduszów na organizację tegorocznej trasy. Ideą wydarzenia jest integracja mieszkańców miasta, zapoznanie z historią pielgrzymki oraz przybliżenie wielkiej postaci w osobie sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, który jest tegorocznym patronem pątników. Podczas imprezy będzie można aktywnie korzystać z przygotowanych atrakcji. Między innymi zaprezentują się gorzowska policja, straż pożarna. Klub Sportowy Stal Gorzów zaprezentuje swoich żużlowców, a personel szpitala zaprosi na podstawowe badania – pomiar ciśnienia i cukru. Pod okiem fachowców będzie można nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Na scenie wystąpią zespół Nowonarodzeni, schola parafialna Siloe, panie z Klubu Seniora „Kłodawianki” oraz Kwartet Smyczkowy Filharmonii Gorzowskiej. Dla najmłodszych będą przygotowane konkursy i zabawy. Prawdziwy festyn nie może obyć się bez loterii fantowej, na której będzie moc niespodzianek do wylosowania. Pod koniec dnia odbędzie się pokaz ognia. W wyznaczonym punkcie Sekretariatu Pielgrzymki będzie można złożyć intencję modlitewną, którą pielgrzymi zaniosą do Matki Bożej Częstochowskiej, zapisać się na pielgrzymkę, zakupić cegiełkę na jej wsparcie i uzyskać potrzebne informacje. Na stoisku gastronomicznym będzie poczęstunek – zupa, kiełbasa, ciasto, napoje. Festyn Rodzinny Pieszej Pielgrzymki organizowany jest po raz pierwszy. Mamy nadzieję zapoczątkować tradycję spotkań przyjaciół pieszej wędrówki na Jasną Górę. Pragniemy cyklicznymi festynami wpisać się w świadomość mieszkańców miasta. Chcemy przybliżyć ideę rekolekcji w drodze; wyjść naprzeciw oczekiwaniom ludzi, którzy w trudnych czasach szukają innej formy kontaktu z Panem Bogiem lub pragną doświadczyć życia we wspólnocie. Pomocny ma być w tym nasz tegoroczny patron – bp Wilhelm Pluta. Wielka postać, która była orędownikiem rodziny. Jan Paweł II 25 lat temu, podczas wizyty w Gorzowie Wielkopolskim powiedział o nim następujące słowa: „Biskupie Wilhelmie, dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na tych ziemiach. Za twój trud, odwagę i mądrość, za twoją wielką pobożność”. Warto dziś przypomnieć gorzowianom te słowa. Natomiast centralne uroczystości planowane są w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Drugiego dnia pielgrzymowania, podczas Mszy św. chcemy uhonorować osoby, które na przestrzeni lat miały wpływ na organizacje i przebieg pieszej pielgrzymki. Na trasie zaplanowane są różne miłe niespodzianki.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

DZIEŃ I. NOWENNA

CZYTAJ DALEJ

ME 2024 - Grosicki: odchodzę z dumą z kadry, marzę o pożegnalnym meczu w Warszawie

2024-06-24 13:16

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/Leszek Szymański

Kamil Grosicki podczas spotkania z dziennikarzami w bazie kadry w Hanowerze potwierdził, że odchodzi z reprezentacji Polski. "Marzę jeszcze o pożegnalnym meczu w kraju. Na Stadionie Narodowym, bo to szczególny dla mnie obiekt" - dodał 36-letni piłkarz.

94-krotny reprezentant kraju, który debiutował w barwach narodowych w 2008 roku, poinformował najpierw selekcjonera Michała Probierza i kolegów z drużyny (na początku treningu w Hanowerze przed wtorkowym meczem z Francją w Dortmundzie), a po zakończeniu zajęć spotkał się z dziennikarzami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję