Reklama

Aspekty

Misja to bycie w drodze

28 maja bp Tadeusz Lityński oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezjalnych.

2024-06-04 12:34

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 23/2024, str. I

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Angelika Zamrzycka

Podziękowania kapłanom przechodzącym na emeryturę

Podziękowania kapłanom przechodzącym na emeryturę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przełom maja i czerwca to czas, kiedy księża oraz wierni w diecezji dowiadują się o zmianach duszpasterzy. Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze otrzymali od bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach. Już po raz drugi wręczanie dekretów odbyło się w auli konferencyjnej w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze. Tegoroczne zmiany personalne objęły ponad 50 księży.

Cel przenosin duchownych wyjaśnił ks. kan. Robert Patro, wikariusz biskupi do spraw personalnych, który od lat pomaga biskupowi diecezjalnemu w translokatach księży: – Wszyscy jako kapłani jesteśmy powołani do misji. Chrystus wybiera nas, abyśmy szli i czynili uczniów, jak czytamy w 28. rozdziale Ewangelii Mateuszowej. Misja to wybór, który Chrystus czyni względem nas. To powoduje, że jesteśmy w drodze. Zmiany zaś dokonują się, ponieważ w życiu człowieka zmienia się i droga, i okoliczności, i miejsce – mówi ks. Patro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nieraz wierni są zainteresowani, dlaczego dokonują się konkretne zmiany personalne wśród księży. Niejednokrotnie trudno jest im rozstać się z proboszczem czy wikariuszem, z którym się zżyli. – Istotą misji jest działanie Ducha Świętego. Wierzymy głęboko, że decyzja księdza biskupa względem konkretnego księdza jest wymodlona w świetle działania Ducha Świętego. Nie ma takiej sytuacji, żeby jakiś kapłan był posłany przez biskupa do posługi na zasadzie „zmiany dla zmiany” – wyjaśnia ks. Robert Patro.

Bp Tadeusz Lityński 8 kapłanom, którzy pełnili dotychczas zadanie administrowania parafią, wręczył dekrety mianowania na urząd proboszcza. 2 proboszczów zmieniło miejsca posługi. Z kolei 4 księży zostało ustanowionych administratorami parafii. Znacznie więcej zmian dotyczyło wikariuszy. Proboszczowie i administratorzy parafii obejmują urząd 1 sierpnia, natomiast wikariusze rozpoczną posługę w nowych miejscach 26 sierpnia. Spotkanie było też okazją do wyrażenia wdzięczności proboszczom przechodzącym na emeryturę. W tym roku są to: ks. kan. Antoni Łatka (parafia Płoty), ks. Ryszard Mulawa (parafia Miłaków) i ks. kan. Marek Walczak (parafia św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu).

Reklama

– Dynamika misji obejmuje rzeczywistość, w której działa Duch Święty. W tej rzeczywistości misji nieraz pojawia się potrzeba, aby zastąpić księdza, ponieważ odszedł do wieczności albo jest chory. Jest potrzeba, aby dany ksiądz objął nową parafię, ponieważ zdobył już wystarczające doświadczenie i może służyć w większej parafii, dlatego że poprzednik odchodzi na emeryturę – tłumaczy ks. Patro. – Ta dynamika wynika z działania Ducha Bożego, w którą wpisuje się ksiądz biskup i całe rozeznanie oraz osoba konkretnego księdza. Biskup ma wzgląd na umiejętności i predyspozycje danego kapłana. Ma też wzgląd na jego doświadczenie oraz okoliczności i miejsca, w których dotąd posługiwał i gdzie będzie posługiwać. W rozeznaniu czynnie uczestniczy bp Adrian Put oraz pracownicy kurii biskupiej i dany ksiądz dziekan. Jest też pytany sam zainteresowany. To wszystko tworzy dynamikę misji – dodaje wikariusz biskupi ds. personalnych.

Księżom, którzy podejmują posługę w nowych parafiach, bp Tadeusz dał radę, aby zawsze szli z tą perspektywą, że są w służbie Jezusa Chrystusa i mają być przedłużeniem Jego ramion.

Pełną listę zmian personalnych można znaleźć na stronie: aspekty.niedziela.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doroczna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca

W sobotę 7 października w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyła się pielgrzymka, w której uczestniczyli wierni zrzeszeni w Różach Żywego Różańca oraz w Apostolacie Margaretka.

Hasłem pielgrzymki były słowa: „Nikt nie ma większej miłości”, które nawiązują do postawy niedawno beatyfikowanej rodziny Ulmów. Ich relikwie zostały tego dnia wprowadzone do rokitniańskiego sanktuarium. Zapraszamy do obejrzenia bogatej galerii z tego wydarzenia autorstwa Angeliki Zamrzyckiej - link poniżej:

CZYTAJ DALEJ

Tajemnicza interwencja z nieba

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 71

[ TEMATY ]

cud

Bliżej Życia z wiarą

Wikimedia Commons

Jego choroba była już w nieodwracalnej III fazie. Przewlekłe porentgenowskie zapalenie skóry na jego dłoniach miało na zawsze pozbawić go wykonywania zawodu.

Ile wart jest chirurg bez dłoni? Takie pytanie zadawał sobie dr Manuel Nevado Rey. Leczenie było dla niego nie tylko zawodem, było wręcz pasją, celem życia. Jednak postępująca choroba uniemożliwiła mu realizację życiowego powołania, miała pozbawić go dłoni, a pewnie i życia. Pomoc dla dr. Reya przyszła z nieoczekiwanej strony...

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Halina Bortnowska, filozof, teolog i publicysta

2024-06-19 12:53

[ TEMATY ]

śmierć

Halina Bortnowska

Wikipedia

W wieku 92 lat zmarła Halina Bortnowska, filozofka, teolożka, publicystka, uczestniczka ruchu ekumenicznego. Współtworzyła ruch hospicyjny w Polsce, była także współzałożycielką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Halina Bortnowska urodziła się w 1931 roku w Toruniu, ale szkołę podstawową skończyła w 1944 roku w Warszawie. W trakcie Powstania Warszawskiego została deportowana do niemieckiego obozu pracy. W późniejszych latach uczestniczyła w projektach Akcji Znaków Pokuty polegających na porządkowaniu ruin w Polsce (Oświęcim) i Niemczech (Drezno), była animatorką projektów upamiętnienia ofiar getta warszawskiego, Jedwabnego i Srebrenicy. Angażowała się również w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję