Reklama

Aspekty

Zależy im na parafii

Ponad 600 osób – duchownych i świeckich brało udział w spotkaniach formacyjnych dla parafialnych rad duszpasterskich. Warsztaty zaczęły się w październiku 2023 r., a skończyły w maju tego roku.

2024-06-04 12:34

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 23/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Głogów

Archiwum parafii św. Mikołaja w Głogowie

W kwietniu w parafii św. Mikołaja w Głogowie odbyły się warsztaty dla przedstawicieli tamtejszych dekanatów

W kwietniu w parafii św. Mikołaja w Głogowie odbyły się warsztaty dla
przedstawicieli tamtejszych dekanatów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym właściwie jest parafialna rada duszpasterska? To specjalnie wybrana grupa osób, których zadaniem jest doradzanie proboszczowi. Kościół od lat zachęcał, by takie grupy istniały w parafiach, jednak od stycznia tego roku – zgodnie z decyzją biskupa diecezjalnego – powołanie takiej rady w parafii jest już u nas obowiązkowe. – Oczywiście, dotychczas w wielu parafiach funkcjonowały tzw. rady parafialne czy kościelne, które bardzo często zajmowały się głównie ekonomiczno-gospodarczymi aspektami życia parafii, np. remontami kościołów. Teraz jednak bardziej zaakcentowany będzie rozdział dwóch gremiów: Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Parafialnej Rady Ekonomicznej – wyjaśnia ks. Tomasz Gierasimczyk z kurii diecezjalnej. – Pierwsza koncentrować się ma na życiu religijnym wspólnoty: ewangelizacji, katechizacji, modlitwie, działalności charytatywnej i społecznej, druga natomiast ma być głosem doradczym proboszcza w zarządzaniu dobrami parafialnymi (nieruchomościami, ruchomościami, finansami), którymi jednak zarządza proboszcz i za które on jest odpowiedzialny.

Teoria i praktyka

Działanie parafialnych rad duszpasterskich i parafialnych rad ekonomicznych często się zazębia, uzupełnia i warunkuje, więc może być tak, że będą miały wspólnych członków. Jednak pamiętać należy o tym, że ich rola jest odmienna. Dlatego właśnie po roku warsztatów dla parafialnych rad duszpasterskich, rozpoczną się szkolenia dla parafialnych rad ekonomicznych. Zaplanowane są na rok duszpasterski 2024/25. – Tymczasem rozpoczęły się już spotkania przygotowujące parafie kilku dekanatów do wizytacji biskupiej. Przygotowania te prowadzone są w odnowionej formule, która akcentuje większy udział wiernych świeckich właśnie skupionych m.in. w PRD i PRE. W najbliższej zaś przyszłości czeka nas 15 czerwca uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej w Rokitnie. Ten dzień będzie m.in. dniem diecezjalnej pielgrzymki PRD, a także PRE – informuje ks. Gierasimczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szkolenia dla PRD prowadzone były przez pracowników Wydziału Duszpasterskiego kurii diecezjalnej oraz kilkunastu świeckich animatorów. Rozpoczynano modlitwą przed Najświętszym Sakramentem, następnie wygłaszana była katecheza o działalności parafii, jej głównych zadaniach i posługach. Uczestnicy zapoznawali się ze statutem i ordynacją wyborczą do PRD oraz zadaniami rady. Przedstawiano też propozycję programu posiedzenia. Spotkania miały również część praktyczną, podczas której analizowane były zagadnienia związane z działalnością PRD – wnioski prezentowane były na koniec przez sekretarzy.

Międzyparafialna wymiana

– Na warsztaty pojechałam z grupą przedstawicieli parafii – opowiada Barbara Januszewska z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Koźli. – Uważam, że było to potrzebne spotkanie, szczególnie część, kiedy pracowaliśmy w grupach. Byliśmy wymieszani, więc można było porozmawiać i ze świeckimi, i z księżmi z innych parafii, opowiedzieć o swoich doświadczeniach, poradzić się albo zainspirować. Jeśli chodzi o informacje o działaniu rad, które nam przekazywano, to na pewno było to bardzo dobrze zebrane i poukładane. Dużo przydatnych informacji, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają w radach działać. Choć muszę przyznać, że o wielu sprawach akurat my wiedzieliśmy, ponieważ rada w naszej parafii istnieje już do lat i wiele z tego już dawno u nas działa, o co bardzo dba nasz ksiądz proboszcz.

Dla pani Barbary ważna była przede wszystkim międzyparafialna wymiana doświadczeń, ale też podpowiedzi, jak zachęcić parafian nie tylko do wstąpienia do rady, ale do zaangażowania się w parafię, poprzez różnego rodzaju posługi w trakcie Eucharystii, prace przy świątyni itp. – Wydaje mi się, że dobrze byłoby chociaż raz w roku spotkać się z osobami z innych miejscowości. Porozmawiać, opowiedzieć o tym, co się udało, a z czym jest trudno. Możemy sobie nawzajem wiele podpowiedzieć – podkreśla.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na konferencję pod patronatem św. Mikołaja

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

Muzeum Archeologiczno‑Historyczne

Materiały Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie

W czwartek 7 grudnia 2023 o g. 10 w Sali Rajców głogowskiego Ratusza odbędzie się II Głogowska Konferencja Interdyscyplinarna pod patronatem św. Mikołaja Biskupa.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Gmina Miejska Głogów, Głogowska Kapituła Kolegiacka, Parafia św. Mikołaja w Głogowie oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. Zaproszenie jest skierowane do wszystkich chętnych - wstęp wolny.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP

2024-06-18 18:10

BP KEP

bp Wojciech Osial

bp Wojciech Osial

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś do kleryków: wakacje mogą być tym czasem, kiedy odkrywasz Boga w Jego ojcostwie!

2024-06-19 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Kłys

- Wakacje mogą być – paradoksalnie – czasem piękniejszego, pełniejszego poznawania kim Bóg jest. Wakacje mogą być tym czasem, kiedy odkrywasz Go w Jego ojcostwie, kiedy odkrywasz Go w Jego wewnętrznej prawdzie! Co to z nami czyni? W jaki sposób nas to zmienia? Do jakiej sprawiedliwości, do jakiej doskonałości, nas to kształtuje? Wakacje mogą wam o tym więcej powiedzieć, niż 9 miesięcy pracy w seminarium. To słowo Pana Jezusa na drogę – mówił do alumnów kard. Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję