Reklama

Aspekty

Głoszą Ewangelię ubogim

Grupa zainspirowana nauczaniem i życiem św. Eugeniusza de Mazenoda założyła stowarzyszenie jego imienia.

2024-06-04 12:34

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 23/2024, str. V

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Archiwum stowarzyszenia

Większość to wierni parafii św. Józefa w Gorzowie Wlkp.

Większość to wierni parafii św. Józefa w Gorzowie Wlkp.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 10 lat wypełniają jego duchowy testament, w wielowymiarowy sposób pomagając ubogim. A wszystko pod płaszczem Maryi Niepokalanej na gorzowskim Zawarciu.

Lokalne działania

– Większość to wierni parafii św. Józefa, prowadzonej przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, ale są również osoby spoza parafii i księża, którzy u nas posługują. Od wielu lat podejmowaliśmy działania na rzecz lokalnej społeczności. Staraliśmy się zatroszczyć o najbardziej potrzebujących: dzieci, młodzież, osoby starsze i samotne. W 2013 r. sformalizowaliśmy te inicjatywy, dzięki czemu mogliśmy ubiegać się o środki finansowe w postaci dotacji. Wpis do KRS otrzymaliśmy 18 września 2013 r. – opowiada Anna Wacławska – Trzeba podkreślić, że głównym pomysłodawcą był ówczesny proboszcz o. Piotr Darasz OMI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsze duchowe

„Praktykujcie dobrze między sobą miłość, miłość, miłość, a na zewnątrz gorliwość o zbawienie dusz”. Te słowa tzw. testamentu św. Eugeniusza de Mazenoda starają się wprowadzać na 2 sposoby: poprzez dzieła duchowo-ewangelizacyjne i społeczne. Jeśli chodzi o te pierwsze, to przełomowy moment nastąpił w 2015 r. – Wówczas narodziła się chęć zajęcia się pochówkiem dzieci nienarodzonych. Dzieło Gaudium Vitae, począwszy od 2016 r., odbywa się przy współpracy z Gorzowskim Domem Pogrzebowym. Najbliższy pochówek odbędzie się 19 października. Wcześniej organizowaliśmy spływy kajakowe, kursy językowe, warsztaty dla dzieci, natomiast to było jedno z naszych pierwszych dzieł o charakterze duchowym – podkreśla Barbara Chruścińska. Stowarzyszenie sprawuje opiekę nad Grobem Pamięci Dzieci Utraconych, który znajduje się na Cmentarzu Komunalnym.

Szukamy ubogich

Drugim przełomowym momentem w działalności stowarzyszenia były rekolekcje w Aix-en-Provence, gdzie w 1816 r. powstało Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. – Tam poznawaliśmy charyzmat zgromadzenia założonego przez św. Eugeniusza. To było mocne doświadczenie, które ugruntowało nas w tym, że warto bardziej pójść w kierunku ewangelizującym. Obecnie jest on dominujący, chociaż dalej podejmujemy dzieła o charakterze społecznym. Drugim hasłem przewodnim są słowa, by „głosić Ewangelię ubogim”. Chodzi tu o ubogich w dosłownym znaczeniu, jak i tych w wymiarze duchowym. Cały czas staramy się ich szukać – opowiada Jarosław Libelt.

Reklama

Modlitwa za miasto

Od kilku lat członkom stowarzyszenia bliska stała się modlitewna troska nie tylko o Zawarcie, ale o całe miasto. – Pierwsza edycja akcji „760 minut modlitwy za miasto Gorzów” odbyła się w 2017 r. przy okazji 760. rocznicy założenia miasta. Z roku na rok inicjatywa się rozrasta. Nazwa pozostała, co roku dodajemy minutę, jednak ma ona charakter umowny, bo tegoroczna edycja trwała 3 dni: od piątku do niedzieli. Od kilku lat praktykujemy również tzw. spacery różańcowe. Podzieliliśmy naszą parafię, 30 ulic na 7 tras. Codziennie konkretne osoby modlą się Różańcem, powierzając Matce Bożej ulice, osoby, które tam mieszkają czy miejsca pracy. W parafii organizowane są też 33-dniowe rekolekcje zawierzenia Jezusowi przez Maryję oraz istnieje możliwość duchowego wsparcia poprzez modlitwę wstawienniczą.

Akcje społeczne

4 października 2015 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Klubu Przystań za Wartą. Jego ideą jest międzypokoleniowość, czyli integracja różnych grup wiekowych poprzez działania o charakterze społecznym: warsztaty dekupażu, kursy językowe, prelekcje na temat „kultury Głuchych” czy opowieści o historii miasta oraz ewangelizacyjnym. Od 2017 r. wolontariusze pomagają rozliczać PIT-y, z czego korzysta ok. 300 osób. Od 2016 r. we współpracy z gorzowską dziennikarką Hanną Kaup wydaje biuletyn Łączą nas ludzie i miejsca, który jest pokłosiem jej rozmów ze znanymi Gorzowianami, często szukając w ich historiach „palca Opatrzności Bożej”. Nie brak też tematów kulturalnych. Stowarzyszenie wydało książeczki, które były efektem warsztatów, które przeprowadziła z dziećmi z parafialnej świetlicy środowiskowej dziennikarka lokalnej rozgłośni radiowej Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk. Tak powstały Opowieści o przyjaźni, których można posłuchać na stronie stowarzyszenia: www. eugeniusz.com.pl. Dużym zainteresowaniem cieszy się też najnowsza inicjatywa, czyli spacery historyczne po Zawarciu, podczas których miłośnik historii Paweł Krawczyk oprowadza po znanych miejscach, odkrywając nieznane historie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy akolita

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 21/2023, str. V

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Angelika Zamrzycka

Arkadiusz Furmański jest emerytowanym sędzią

Arkadiusz Furmański jest emerytowanym sędzią

Obiecałem Maryi, że jak wyjdę z chorób i będę mógł normalnie funkcjonować, to będę służył przy ołtarzu Jej Syna – mówi Arkadiusz Furmański.

Błogosławieństwo do pełnienia funkcji akolity Arkadiusz Furmański otrzyma 21 maja. Dlaczego zdecydował się, aby we wspólnocie Kościoła służyć bardziej?

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Maksymiliana Kolbe zainstalowano w Strzegowie

2024-06-18 13:15

[ TEMATY ]

relikwie

św. Maksymilian Maria Kolbe

Misja 47

Parafia św. Antoniego w Strzegowie

www.maksymilian-misja47.pl

Relikwie zainstalowano w ramach odpustu parafialnego

Relikwie zainstalowano w ramach odpustu parafialnego

W kościele św. Antoniego w Strzegowie, w ramach odpustu 16 czerwca, zainstalowano relikwie św. Maksymiliana M. Kolbe.

Wydarzenie poprzedziło Triduum o św. Maksymilianie, które poprowadził ks. Piotr Wadowski z parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie. Kapłan od kilku lat dokładnie zgłębia życie o. Kolbe i jego pobyt w obozie Stalag III B Amtitz w dzisiejszych Gębicach. Jak mówi, od tej pory w każdą środę po Mszy św. w kościele w Strzegowie, będą odmawiane modlitwy za wstawiennictwem św. Maksymiliana, za rodziny, a szczególnie ojców w Dekanacie Gubin, ale również w całej diecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Watykan ponownie wzywa do zakazu macierzyństwa zastępczego

2024-06-19 11:13

[ TEMATY ]

Watykan

zakaz

Genewa

macierzyństwo zastępcze

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas spotkania w Genewie podsekretarz ds. bioetyki watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia po raz kolejny wezwała do wprowadzenia międzynarodowego zakazu macierzyństwa zastępczego. Gabriella Gambino przemawiała we wtorek w Pałacu Narodów w Genewie podczas spotkania poświęconego macierzyństwu zastępczemu zorganizowanego przez Stałą Misję Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie i fundację "Caritas in Veritate".

Gambino podkreślił pilną potrzebę globalnej reakcji na zjawisko macierzyństwa zastępczego i skrytykowała związany z nim wyzysk i komercjalizację kobiet i dzieci. "Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tak zwana `turystyka reprodukcyjna`, spowodowana różnymi krajowymi ramami prawnymi dotyczącymi macierzyństwa zastępczego, nadal umożliwia międzynarodowe wykorzystywanie kobiet i dzieci" - powiedziała Gambino. Chodzi o zapewnienie powszechnego poszanowania godności i podstawowych praw człowieka osób dotkniętych tym zjawiskiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję