Biskup Maciej poświęcił Samotnię św. Jana Chrzciciela w Sułowie Wielkim (dekanat Góra Wschód) 23 czerwca br.
Pomysłodawcą takiego miejsca jest ks. Waldemar Cwynar, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim. – W naszej archidiecezji brakowało takiego miejsca. Wiem z własnego doświadczenia, że takie miejsce jest potrzebne ludziom. Sam z takich samotni korzystałem, m.in. z Pustelni św. Eliasza w Jasionie czy św. Szarbela w Nowym Belęcinie – zaznacza kapłan, który na stronie internetowej samotni wskazał: – Zdawać by się mogło, że Samotnia św. Jana Chrzciciela jest odpowiedzią na potrzeby i pragnienia ludzi chcących w warunkach innych niż zwykle zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad swoim życiem i rozeznawać głos Boga – i pewnie tak jest! Warto jednak pamiętać, że Bóg jest zawsze Pierwszy, stąd wierzę mocno, że Samotnia św. Jana Chrzciciela jest odpowiedzią na „potrzeby Boga”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Samotnia została postawiona na polanie nieopodal plebanii i kościoła. Taka lokalizacja pozwala na to, aby być blisko przestrzeni sacrum – skorzystać z adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Eucharystii, a także pozwala to na ułatwiony dostęp do rozmowy duchowej.
Reklama
– Korzystający z pustelni mają do wyboru trzy warianty pobytu. Pierwsza forma jest najprostsza. To bycie w samotności. Pozwala to na odpoczynek, przemyślenie i przemodlenie trudnych spraw, wytchnienie w trudnym czasie, wypoczynek. Drugi sposób pozwala na towarzyszenie w tym czasie kapłana, który pełni rolę kierownika duchowego. Służy on sakramentami świętymi, ma czas na rozmowę. Z kolei trzeci sposób ma formę indywidualnych rekolekcji z towarzyszeniem kapłana – wymienia ks. Cwynar, którego pasją jest towarzyszenie duchowe wiernym. Zajmuje się też sakramentalnym kierownictwem duchowym czy też prowadzi rekolekcje o spowiedzi generalnej oraz „pogaduchy duchowe” on-line.
Lokalizacja samotni pozwala na kontakt z Panem Bogiem oraz zachwyceniem się pięknem przyrody i stworzonego przez Najwyższego świata. Dojazd do tego miejsca jest bardzo prosty, bo znajduje się on ok. 10 km od drogi ekspresowej S5 na trasie Wrocław – Poznań (zjazd Rawicz).
W samej samotni znajduje się wszystko to, co jest potrzebne: miejsce do modlitwy (klęcznik), łóżko, łazienka, aneks kuchenny. W samotni można zaplanować pobyt od dwóch do sześciu nocy. – Doba rozpoczyna się o godz. 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia, a kończy o godz. 12 modlitwą Anioł Pański – mówi kapłan. Samotnia otrzymała patrona, jakim był św. Jan Chrzciciel. – Wybór tego świętego był oczywisty. Z jednej strony jego styl życia pasuje idealnie do tego miejsca, a z drugiej strony to patron archidiecezji wrocławskiej – podkreśla ks. Waldemar. Jedyny warunek, jaki należy spełnić to pełnoletność. – Z samotni mogą korzystać osoby, które ukończyły 18 rok życia – mówi ks. Cwynar, dodając: – A chcąc zarezerwować termin lub dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu czy pobycie w samotni, można zadzwonić pod numer telefonu: 502 162 162. Informacje szczegółowe, formularz zgłoszeniowy oraz kalendarz znajduje się na stronie: www.sulowwielki.archidiecezja.wroc.pl.