Reklama

W wolnej chwili

Olsztyn, Gniezno

Uśmiech ma moc!

Nawet przez ten niedługi czas jesteśmy właśnie z nimi i dla nich – powiedział o kolejnej akcji dobroczynnej Jan Wojdak, lider zespołu Wawele z Krakowa.

Niedziela Plus 28/2024, str. II

[ TEMATY ]

wolontariat

akcja dobroczynna

Małgorzata Steć, Jolanta Janikowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tym razem artyści i wolontariusze akcji dobroczynnej „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem” zostali zaproszeni przez pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej i siostry katarzynki z Ornety, co świadczy o tym, że człowiek – szczególnie chory i samotny – potrzebuje osób, które pragną pomagać. Znaczenie i zadanie człowieka podkreślał już św. Jan Paweł II, stwierdzając: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Na szczęście takich ludzi jest coraz więcej.

Szlachetność serc

Znany piosenkarz i kompozytor Jan Wojdak, lider zespołu Wawele z Krakowa – laureat licznych nagród, w tym Orderu Uśmiechu – który dla dzieci i młodzieży od wielu lat organizuje festiwale piosenki, nawiązując do akcji dobroczynnej, w której sam uczestniczył, powiedział: – Wszyscy wiemy, że nikt w chorobie lub w potrzebie nie chce być samotny. Będąc z nimi, za pośrednictwem szeroko pojętej sztuki niesiemy im pomoc. Bo oni wiedzą, że nawet przez ten niedługi czas jesteśmy właśnie z nimi i dla nich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przykładem szlachetnego serca są osoby, które opiekują się chorymi w Domu Pomocy Społecznej im. Sióstr Męczenniczek z Ornety prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Świętej Katarzyny. Ich poświęcenie jest wyrazem dobra, które ma swoje źródło w Jezusie Chrystusie. Dbałość o pensjonariuszy obejmuje zarówno opiekę medyczną, jak i troskę o ich życie duchowe przez sprawowanie Mszy św., stworzenie możliwości skorzystania z innych sakramentów świętych oraz przez rodzinną atmosferę, o którą dbają siostry katarzynki i personel medyczny.

Siostry i pensjonariusze gościli w Domu Pomocy Społecznej artystów i wolontariuszy, którzy działają charytatywnie w całej Polsce. Zaproszoną grupę artystyczną, którą tworzą osoby zatroskane o ludzi chorych, stanowią: młodzież, franciszkanie świeccy, franciszkanie z Pakości, a także znani artyści polskiej estrady, wśród nich m.in.: Krystyna Giżowska, Honorata Siergun, Izabela Wiśniewska, Andrzej Rybiński, Jan Wojdak, Paweł Czaja „Duo Paulo”, Stanisław Czaja „Oriano” i Kazimierz Maszk. Wzorują się oni na św. Franciszku z Asyżu, który troszczył się o osoby chore.

Coraz więcej chętnych

Do grona ofiarodawców pluszowych upominków włączyli się: młodzież wraz z nauczycielami Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ornecie, dzieci z rodzicami i nauczycielami z Przedszkola nr 1 w Ornecie, a także mieszkańcy Pakości (woj.kujawsko-pomorskie), Ornety, Miłakowa (woj. warmińsko-mazurskie) i Lini (woj. pomorskie).

Przybycie artystów wolontariuszy sprawiło wielką radość pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Ornecie. Wraz z osobami z DPS w spotkaniu uczestniczyły także dzieci z Przedszkola nr 1 z nauczycielkami oraz młodzież z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Mój Dom” z dyrektorką Alicją Grodowską i wicedyrektorką Moniką Kowalską – gdy dowiedziały się, że przyjadą artyści z programem artystycznym, zapragnęły uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Reklama

Wolontariusze zostali serdecznie przywitani przez s. Patrycję Paśko, dyrektorkę DPS. Po wspólnej modlitwie, którą poprowadził o. Arkadiusz Czaja, inicjator akcji dobroczynnej, a także były wieloletni artysta polskiej estrady, odbyła się część artystyczna. Wystąpił znany mistrz iluzji Paweł Czaja, który już od wielu lat wspiera akcje charytatywne. W czasie swojego występu zapraszał, by razem z nim wybrany widz wykonywał poszczególne triki. Nie zabrakło klauna, który rozbawiał widownię. Ubogaceniem spotkania był występ znanego i cenionego chóru „Oremus”, prowadzonego przez Honoratę Siergun, a także scholi dzieci i młodzieży „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa, która razem z chórem śpiewała pieśni religijne i inne. Do Ornety przybyli też artyści z Kościerzyny: Kazimierz Maszk i Andrzej Lelek, którzy na co dzień występują w zespole folklorystycznym Tuba Band – uświetnili oni spotkanie śpiewem piosenek ludowych w języku kaszubskim.

Nasi wolontariusze – nasz skarb

W czasie występów nie zabrakło wolontariuszy w kaszubskich strojach. Z Kościerzyny przyjechały panie: Elżbieta Plata, Elżbieta Kadzikowska, Jolanta Janikowska, Irena Literska, Karolina Kruczek, Teresa Runowska i Agnieszka Lass. Wystąpiły również postacie z bajek: Zajączek, Myszka Miki i Kubuś Puchatek – wcieliły się w nie uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Ornecie: Aurelia Brzezińska, Maja Moroz i Anna Waleńczuk. Do akcji dobroczynnej dołączyły dzieci wraz z wychowawcami z przedszkola. Zaprezentowały one krótki program poetycko-muzyczny pod kierunkiem Agnieszki Lejkowskiej i Barbary Tyl. Po występach wolontariusze wręczyli wszystkim pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej kolorowe maskotki, czym sprawili im wielką radość, a dzieciom i młodzieży przekazali słodycze. Pamiątką, którą otrzymali zebrani, były też widokówki z klasztorem franciszkańskim i Kalwarią w Pakości, modlitewniki oraz płyty z pieśniami maryjno-franciszkańskimi nagrane przez chór „Oremus” i scholę „Mazurskie Słowiki”.

Na zakończenie o. Arkadiusz razem z obecnymi na spotkaniu kapłanami modlił się przy każdej osobie chorej i udzielił jej błogosławieństwa Bożego na wzór św. Franciszka z Asyżu. Na twarzy seniorów można było zauważyć wzruszenie. Franciszkanin podziękował pensjonariuszom, dyrekcji i personelowi DPS za miłe przyjęcie oraz za ich poświęcenie osobom starszym i chorym, zapewnił też o codziennej pamięci modlitewnej. Zaprezentowane występy wzbudziły ogromną radość u wszystkich biorących udział w spotkaniu. W najbliższym czasie artyści i wolontariusze odwiedzą osoby chore w szpitalu w Inowrocławiu.

2024-07-09 08:00

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomóżmy urzeczywistnić marzenie Gabrieli. Zbiórka na studia pielęgniarskie

[ TEMATY ]

misje

studia

akcja dobroczynna

zrzutka.pl

Gabriela pragnie pomagać chorym.

Gabriela pragnie pomagać chorym.

Parafia w Międzybrodziu Bialskim angażuje się w pomoc misjom. Wsparli budowę szpitala w Afryce i pomagają Gabrieli, która chce ukończyć studia pielęgniarskie, ale na naukę ją nie stać.

Grupa młodzieżowa działająca w parafii św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim wspólnie z s. Virginią Parchoniuk i proboszczem ks. Markiem Wróblem przed Wielkim Postem zorganizowali akcję „Wyślij pączka do Afryki”, którą zainicjował kilka lat temu posługujący w Afryce kapucyn br. Benedykt Pączka. W drugą niedzielę lutego rozprowadzali przed kościołem pączki i inne słodkości. Dochód pozyskany ze sprzedaży słodyczy przeznaczą na pomoc misjom w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie, a konkretnie na budowę szpitala w Republice Środkowoafrykańskiej.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12

[ TEMATY ]

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Andrzej Duda

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Jak wskazał prezydent w liście, Michniów chlubił się wielopokoleniową tradycją udziału w walkach o niepodległą Polskę. „Wielu mieszkańców służyło w Wojsku Polskim podczas wojny obronnej 1939 roku. Wieś pomagała też oddziałowi partyzanckiemu Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Jana Piwnika ps. Ponury” - napisał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję