Reklama

Niedziela Małopolska

W drodze #doMamy

Ta pielgrzymka to nasz święty czas, czas kairos – mówił abp Marek Jędraszewski.

Niedziela małopolska 33/2024, str. V

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Biuro Prasowe AK, Monika Hyla/NIedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek 6 sierpnia z katedry św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Wacława na Wawelu wyruszyła oficjalnie 44. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. W niedzielę na pątniczy szlak wyszły: Wspólnota V z Mszany Dolnej, grupa z Bochni ze Wspólnoty I, oraz Wspólnota VIII Suska.

Czas przemiany

Licznie zgromadzeni pątnicy przy ołtarzu na wzgórzu wawelskim już o 6.45 śpiewali Kiedy ranne wstają zorze. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił abp Marek Jędraszewski, który nawiązał do święta Przemieniania Pańskiego, życząc takiej przemiany serc wszystkim pielgrzymom. Rozważania i Ewangelia były czytane także w języku włoskim dla wspólnoty Comunione e Liberazione.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do tegorocznego hasła pielgrzymki, metropolita krakowski podkreślał, że: – Wspólnota Kościoła ma swój kamień węgielny, którym jest Jezus Chrystus. Ma swoje fundamenty położone przez Apostołów. Jest świętą budowlą wznoszoną mocą Ducha ku chwale Boga. To sprawia, że wszyscy członkowie Kościoła, na mocy chrztu św. w Nim obecni, nie są kimś obcym, ale są współobywatelami tego Kościoła, więcej, są domownikami Boga.

Reklama

Metropolita tłumaczył, że stawać się dzieckiem Maryi to odkrywać, że to Ona jest Matką, ufać Jej, naśladować Ją, i tak jak Ona zachowywać się pod krzyżem w chwilach trudnych oraz odpowiadać miłością na Jej miłość. – Ta pielgrzymka to nasz święty czas, czas kairos. To czas nawracania się i doznawania wewnętrznej przemiany. To czas pogłębiania naszej wiary w Ewangelię – podsumował metropolita krakowski.

Z potrzeby serca

Eucharystię zakończyła modlitwa posłania i poświęcenie pielgrzymów. Ksiądz Jacek Pierwoła, proboszcz parafii św. Jana Kantego (na oś. Widok w Krakowie), główny koordynator PPK (od ponad 20 lat pomaga przy jej organizacji), informuje: – Na pielgrzymkę wyruszyło ponad 6 tys. pątników, w tym 700 Włochów.

W tym gronie jest Przemysław Ulman z Mszany Dolnej, który wyznaje: – Idę już 27 raz na pielgrzymkę. Dlaczego? Z potrzeby serca.

Dziennie pielgrzymi pokonują od 15 do 35 km. Każdy dzień wędrówki podzielony jest na kilka odcinków o długości od 3 do 10 km. W rozmowie z Niedzielą ks. Jacek Pierwoła podkreślił: – Największą radością jest to, że wyruszamy i idziemy, i że możemy się spotkać z Matką na Jasnej Górze oraz to, że podczas trudu pielgrzymowania tworzymy wspólnotę wiary i radości.

Duchowa łączność

Zespół medialny na bieżąco relacjonował trudy pątników. Można też było przesłać intencje, aby pielgrzymi zanieśli ją do Mamy. W niedzielę 11 sierpnia w godzinach popołudniowych pątnicy weszli na Jasną Górę. Od godz. 15.45 kolejne grupy pokłoniły się Maryi przed obrazem Jasnogórskiej Pani. O 19 zebrali się na wałach jasnogórskich, aby uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Historia Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę sięga 1981 r. i „Białego Marszu”, który studenci i mieszkańcy Krakowa zorganizowali 17 maja w odpowiedzi na zamach na Jana Pawła II.

2024-08-13 16:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota „w drodze”

Niedziela legnicka 34/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Bartosz Bigaj

Eucharystii na zakończenie pielgrzymki przewodniczył ks. Mariusz Majewski

Eucharystii na zakończenie pielgrzymki przewodniczył ks. Mariusz Majewski

W strugach deszczu, 7 sierpnia, ponad pół tysiąca pątników diecezji legnickiej, uroczyście weszło na Wały Jasnogórskie.

Po prezentacji poszczególnych grup, uczestnicy pielgrzymki udali się do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski, by tam zostawić swoje intencje, z którymi przez 10, 12, a nawet 14 dni wędrowali.
CZYTAJ DALEJ

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium duchownego

2025-06-25 10:39

[ TEMATY ]

śmierć

Diecezja elbląska

Na zdjęciu: Karol w dniu przyjęcia sutanny, 2022 r. kaplica seminaryjna w Elblągu

Na zdjęciu: Karol w dniu przyjęcia sutanny, 2022 r. kaplica seminaryjna w Elblągu

Diecezja elbląska informuje, że odszedł do wieczności śp. Karol Gajewski, kleryk V roku elbląskiego seminarium duchownego, magister polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Odszedł do wieczności śp. Karol Gajewski, kleryk V roku elbląskiego seminarium duchownego, magister polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 28 czerwca 2025: Msza św. w kościele Przemienia Pańskiego w Nowym Dworze o godz. 11.00, po Mszy złożenia ciała Zmarłego na cmentarzu komunalnym.
CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk do księży: nie jesteśmy tylko urzędnikami, ale pasterzami, którzy mają być blisko powierzonych sobie ludzi

2025-06-25 18:15

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Diecezja Bydgoska

„Nie jesteśmy tylko urzędnikami, ale pasterzami, którzy mają być blisko powierzonych sobie ludzi” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który wręczył 25 czerwca w swojej rezydencji dekrety najbliższym współpracownikom, dokonując tym samym corocznych zmian personalnych.

Na początku bp Włodarczyk skierował do obecnych kapłanów prośbę, by „zawsze i z otwartym sercem przyjmowali parafian i parafię, jako cząstkę diecezji bydgoskiej. Zachęcił także do współpracy ze wspólnotami, samorządami i instytucjami, które są otwarte na daną parafię. - Pamiętajcie, by wszystkich traktować w sposób podmiotowy, być otwartym na nowe powiewy Ducha Świętego, który rozdaje również nowe charyzmaty - dodał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję