Reklama

Aspekty

U Misjonarzy w Skwierzynie

27 września to ważny dzień dla Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo. Tego dnia obchodzą uroczystość swojego Założyciela.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 39/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Skwierzyna

Angelika Zamrzycka

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Klewańskiej

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Klewańskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii św. Mikołaja Biskupa w Skwierzynie Misjonarze św. Wincentego posługują od zakończenia II wojny światowej. Mając za patrona świętego, który był geniuszem miłosierdzia oraz niósł pomoc duchową i materialną najuboższym, Księża Misjonarze z oddaniem troszczą się o duszpasterstwo w specyficznych warunkach.

Między rzeką a lasem

Nie każdy wie, że do parafii należy nie tylko miasto Skwierzyna, ale też wiele wiosek i przysiółków, położonych na skraju Puszczy Noteckiej, w niedalekim sąsiedztwie rzeki Warty. Jest w sumie 7 świątyń: 2 kościoły w mieście (parafialny pw. św. Mikołaja i filialny pw. Zbawiciela) oraz 5 kościołów na wioskach: w Murzynowie, Świniarach, Nowym Dworze, Krobielewku i Wiejcach. Poza tym Msze św. są odprawiane w kaplicy szpitalnej. W Skwierzynie od 2021 r. jest ustanowione przez bp. Tadeusza Lityńskiego Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej – Patronki Rodzin Przybyłych z Kresów. Wiąże się nie tylko z historią mieszkańców, którzy po wojnie przybyli z Wołynia, ale też ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej, który w wagonie przywieźli ze sobą z kościoła w Klewaniu. W pamięci wielu parafian przybyłych ze Wschodu pozostały dramatyczne obrazy ze zbrodni wołyńskiej. Wielu z nich już odeszło do wieczności, ale wspomnienia przekazali kolejnym pokoleniom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczne obchody

Reklama

Święto patronalne Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego zbiega się z misjami parafialnymi: – 2 dni później, 29 września, rozpoczynamy misje święte, które będzie głosił ks. Bartosz Pikul CM, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Warszawie, i ks. Andrzej Gerej CM, proboszcz parafii św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu. Misje potrwają do 4 października – mówi kustosz ks. Kazimierz Małżeński CM, który od 2016 r. jest w Skwierzynie proboszczem. – Misje powinny odbywać się z pewną regularnością. Ostatnie były u nas ponad 10 lat temu. Chcieliśmy zorganizować je wcześniej, ale przeszkodziła pandemia – dodaje. W 2025 r. Zgromadzenie Misjonarzy będzie przeżywać jubileusz 400-lecia istnienia. 25 stycznia 1625 r. św. Wincenty á Paulo wysłuchał spowiedzi umierającego młynarza, co skłoniło go do wygłoszenia kazania na temat spowiedzi generalnej. Zaowocowało to wieloma spowiedziami. Św. Wincenty zapragnął służyć ubogim, zaczynając od głoszenia Ewangelii. W tym celu prowadził misje parafialne. Doszedł do wniosku, że dzieło to wymaga zaangażowania na stałe większej ilości księży. Zdecydował się na założenie nowego zgromadzenia. – Misje parafialne w parafii w Skwierzynie będą związane z bogactwem dziedzictwa św. Wincentego. Jak zdradzili mi misjonarze, misje będą koncentrować się na przesłaniu Cudownego Medalika – wyjaśnia ksiądz proboszcz. Ma to związek z przygotowaniami do 200. rocznicy objawienia Matki Bożej od Cudownego Medalika św. Katarzynie Labouré. Obecnie grupy Apostolatu Maryjnego trwają w wielkiej nowennie ku czci Niepokalanej. Skwierzyńska wspólnota jest bardzo zaangażowana w życie parafii: – To aktywna grupa, która dzielnie pracuje i buduje klimat duchowy. Jest zaangażowana w posługę charytatywną. Apostolat Maryjny jest w żywy sposób obecny w parafii od wielu lat. Nie ma roku, żeby ktoś nowy nie pojawił się w tej wspólnocie. Na apostołów maryjnych zawsze można liczyć – cieszy się ks. Kazimierz Małżeński CM.

Co pozostało ze św. Wincentego?

– Bogactwo charyzmatu św. Wincentego jest oszałamiające. Myślę, że nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystko w stylu naszego założyciela, chociaż się staramy – mówi ks. Kazimierz. – Pierwszym przesłaniem, które bardzo leży mi na sercu, jest troska o konfesjonał. Św. Wincenty jest patronem spowiedzi. Wprowadził w Kościele spowiedź generalną, która jest u zarania historii zgromadzenia – wyjaśnia. W Skwierzynie wierni mogą skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania nie tylko przed każdą Mszą św. W czwartki jest wydłużona spowiedź, która trwa do godz. 19:30. Przygotowania do uroczystości i świąt są czasem intensywnej spowiedzi. – Staramy się, aby ta posługa nie uległa zaniedbaniu. Chcemy ją rozwijać i wychodzić z propozycjami do naszych wiernych – zapewnia ks. Małżeński. Św. Wincentego kojarzymy również z działalnością dobroczynną. W parafii działa grupa charytatywna: – Kilka dni temu przygotowali i wydali ponad 90 paczek dla ubogich. Współpracujemy z Caritas diecezji. Regularnie ogarniamy troską ok. 110 osób – mówi ksiądz proboszcz. W wiele akcji angażują się też wolontariusze ze szkół średnich. Bardzo chętnie uczestniczą w zbiórkach żywności w marketach. Kolejną grupą młodych ludzi zaangażowanych w życie Kościoła są ministranci i lektorzy oraz Młodzież Misjonarska.

Sanktuarium musi pięknie wyglądać

Ostatnie lata to liczne remonty. Dzięki zaangażowaniu parafian i pozyskanym dotacjom udało się poprawić stan i wygląd kościoła św. Mikołaja, który jest jednocześnie sanktuarium. – Zaczynaliśmy od dużego remontu wnętrza kościoła parafialnego, który był bardzo zniszczony. Udało się wyremontować wieżę kościelną, wymienić dach, odrestaurować wnętrze. Teraz czekamy na dotacje na odnowienie filarów – wylicza ksiądz kustosz. – W tym roku pragniemy ruszyć z pracami przy wieży kościoła Zbawiciela, która jest dość zniszczona. Brakuje cegieł, w spoinach pojawiły się rośliny – wyjaśnia. W przyszłości księdzu proboszczowi marzy się remont organów w kościele św. Mikołaja. – Ufam, że z Bożą pomocą i dzięki życzliwym ludziom, uda się przeprowadzić kolejne etapy prac – mówi.

Gdyby nie oni...

Warto podkreślić, że w diecezji jest więcej parafii prowadzonych przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy. Obecnie posługują w Słubicach, Trzcielu, Gozdnicy, Iłowej, Przewozie, Witoszynie i Wymiarkach. Dawniej pracowali także w Jordanowie, Trzebiszewie, Rokitnie, Toporowie, Żaganiu, Drągowinie, Dzietrzychowicach, Nowogrodzie Bobrzańskim, Brzeźnicy, Chotkowie, Jabłonowie, Jeleninie i Bożnowie. Nie można zapomnieć, że to dzięki Księżom Misjonarzom było możliwe zorganizowanie po wojnie Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp., a następnie w Gościkowie-Paradyżu. To oni stanowili kadrę formatorów i wykładowców, do dziś z wdzięcznością wspominanych przez starsze pokolenia kapłanów diecezjalnych. Misjonarze współpracowali też z instytucjami diecezjalnymi, posługując w kurii, radach i referatach diecezjalnych, a także w sądzie kościelnym. Śp. ks. Izydor Ździebło CM zorganizował Unię Apostolską Kleru, a śp. ks. Teofil Herrmann CM wskrzesił Apostolat Maryjny na terenie Polski. Bp Paweł Socha również wywodzi się ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy i od święceń kapłańskich posługuje w diecezji – przeszło 66 lat.

2024-09-24 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wołyńskie sanktuarium… na zachodzie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 10/2020, str. VI

[ TEMATY ]

obraz

Matka Boża

obraz

Skwierzyna

Ks. Adrian Put

Wizerunek Matki Bożej Klewańskiej ze Skwierzyny

Wizerunek Matki Bożej Klewańskiej ze Skwierzyny

Trwają prace zmierzające do ogłoszenia skwierzyńskiego kościoła św. Mikołaja sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej Wspomożycielki Wiernych. Historia ikony Matki Bożej jest bardzo interesująca. Łączy w sobie historię wschodnich i zachodnich kresów Rzeczypospolitej.

Cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem przybył do Skwierzyny z Klewania. To historyczne miasteczko Ukrainy na Wołyniu, położone na wzgórzu nad rzeką Stubłą. Dziś może bardziej znane z tzw. Tunelu Miłości. Jest to trzykilometrowy fragment torów kolejowych, łączących Klewań z Okrzewem. Odcinek ten zyskał międzynarodową sławę. Otaczające go drzewa rosną w łuku, tworząc naturalny tunel. Sam Klewań od XV wieku był główną rezydencją książąt Czartoryskich. Prawdziwym symbolem miasteczka była i jest trzynawowa bazylika, w której znajdował się obraz Maryi.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan, który tworzył wokół siebie wspólnotę

2025-04-25 22:22

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Jan Kwasik - portret

Ks. Jan Kwasik - portret

Tłumy wiernych w kościele pw. Chrystusa Króla w Brzegu Dolnym pożegnały księdza prałata Jana Kwasika. Kapłan, który zmarł w wieku 93 lat życia oraz prawie 70 lat kapłaństwa posługiwał w tam od 1967 roku. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Jacek Kiciński, a obrzędy na cmentarzu prowadził ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu.

Rozpoczynając Mszę św. pogrzebową biskup Jacek zaznaczył: - Dziękujemy Panu Bogu za wszystko, co Bóg uczynił przez posługę księdza prałata Jana Kwasika, przez Jego długie i piękne życie. Ale wiemy, że wskutek ludzkiej skłonności do złego wszyscy popełniamy grzechy. Przed Najświętszym Bogiem nikt nie jest bez winy. Dlatego chcemy złożyć tę Najświętszą Ofiarę za naszego zmarłego brata kapłana, który zapisał się w sercach naszych.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: obrzęd ostatniego pożegnania papieża Franciszka

Na zakończenie Mszy św. pogrzebowej na placu św. Piotra w Watykanie odbył się obrzęd ostatniego pożegnania zmarłego papieża Franciszka. Ojca Świętego pożegnała diecezja rzymska, której był biskupem, a także zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich.

„Umiłowani bracia i siostry, powierzmy Bożemu miłosierdziu duszę naszego papieża Franciszka, biskupa Kościoła katolickiego, który utwierdził naszych braci i siostry w wierze w zmartwychwstanie. Módlmy się do Boga Ojca przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym, aby ocalił go od śmierci i przyjął go do wiekuistego pokoju, a Jego ciało wskrzesił w dniu ostatecznym. Niech Najświętsza Maryja Panna, Królowa Apostołów i Ocalenie ludu rzymskiego, wstawia się u Boga, aby ukazała naszemu Papieżowi oblicze swego błogosławionego Syna i pocieszyła Kościół światłem Jego zmartwychwstania” - wezwał dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję