Kto ponosi koszty za szkodę wyrządzoną w sklepie (gdy coś zrzucimy, stłuczemy, obijemy)?
Odpowiedź eksperta
Odpowiedzialność za zniszczenie towaru w sklepie zależy właściwie od wielu czynników. Prawo nie jest tutaj jednoznaczne. Niemniej przyjmuje się, że w przypadku nawet nieumyślnego uszkodzenia produktu najczęściej winę ponosi klient, a rekompensatą zwykle jest po prostu zapłata za towar, który został zniszczony.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zgodnie z art. 546. Kodeksu cywilnego, dotyczącym obowiązków sprzedawcy wobec konsumenta, „sprzedawca jest obowiązany zapewnić w miejscu sprzedaży odpowiednie warunki techniczno-organizacyjne umożliwiające dokonanie wyboru rzeczy sprzedanej i sprawdzenie jej jakości, kompletności oraz funkcjonowania głównych mechanizmów i podstawowych podzespołów”.
Z kolei art. 415 Kodeksu cywilnego stanowi, że: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia” – czyli jeśli uszkodzenie towaru było zawinione przez klienta płaci klient.
Jeśli jednak zniszczenie bądź uszkodzenie towaru nie było przez nas zawinione, to za towar nie będziemy musieli zapłacić. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy podczas podnoszenia danego produktu, spadną przy tym z półek inne produkty, wskutek niewłaściwego ustawienia towaru.
Reklama
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku dzieci. Dzieci do 13. roku życia nie ponoszą odpowiedzialności, co wynika z Kodeksu cywilnego (art. 426).
Za osoby poniżej 13. roku życia odpowiadają opiekunowie, którzy muszą wykazać się należytą kontrolą nad dziećmi, a to, jak sprawa potoczy się dalej, zależy również od okoliczności. Jeśli rodzic lub opiekun udowodnią, że zdarzenie było spowodowane nieumyślnie i w międzyczasie sprawowali oni w odpowiedzialny sposób opiekę nad dzieckiem, nie muszą zapłacić za towar.
Zdarza się, że zniszczenie towaru było celowe. Wtedy sprawca może odpowiadać na podstawie Kodeksu karnego lub Kodeksu wykroczeń, w zależności od wartości towaru. W obu przypadkach ściganie może nastąpić tylko na wniosek pokrzywdzonego.
W przypadkach mniejszej wagi, klient odpowie na podstawie art. 124 Kodeksu wykroczeń.