Od 24 lat w Polsce w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża organizowany jest Dzień Papieski, by przypominać o tym ważnym dla Polski i świata wydarzeniu. W Legnicy, w kościele Matki Bożej Królowej Polski, została odprawiona Msza św. z udziałem szkół noszących imię św. Jana Pawła II i św. Jadwigi Śląskiej. Uroczystości przewodniczył ks. Jarosław Kowalczyk, diecezjalny koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
– Temat Dnia Papieskiego jest trochę trudny dla dzieci i młodzieży, ale trzeba go przypominać, bo cierpienie jest wpisane w życie człowieka. Św. Jan Paweł II przykładem swojego życia pokazał, jak mężnie przeżywać cierpienie i łączyć je z ofiarą krzyżową Jezusa Chrystusa. Pokazał też, jak mądrze i dobrze przeżywać dojrzałe lata swojego życia w starości – mówił ks. Jarosław o tym wydarzeniu. – Te spotkania są potrzebne, by kultywować pamięć o św. Janie Pawle II, bo przecież dla współczesnych dzieci to już postać historyczna. Dlatego jego nauczanie, postać, pontyfikat, muszą być przypominane. Dziękuję przy okazji wszystkim, którzy tu przybyli, delegacjom szkół, dyrektorom, nauczycielom, katechetom i rodzicom – dodaje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Następnie uczestnicy mieli okazję obejrzeć program artystyczny w wykonaniu Antoniego Szymańskiego i Laury Dylag, uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Legnicy oraz nauczyciela p. Mikołaja Potoczaka (fortepian).
Dzień Papieski z bł. Jerzym Popiełuszką
„Zło dobrem zwyciężaj” – kapłańskie motto życia i posługi bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w październiku nie raz rozbrzmiewało w kościele w Olszynie. Działo się tak nie tylko ze względu na przypadającą w tym okresie kolejną rocznicę święta polskiego męczennika, ale także z powodu zbliżającej się uroczystości wprowadzenia do świątyni jego relikwii.
Reklama
Misję przybliżenia kolei życia oraz kapłańskiej postawy ks. Jerzego podjęła młodzież. W niedzielę 13 października w Dzień Papieski podczas Mszy św. został zaprezentowany w ramach kazania krótki montaż artystyczny. Zaangażowani do jego przygotowania i realizacji stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia oraz przedstawiciele służby liturgicznej, korzystając z przeróżnych środków artystycznego wyrazu, prześledzili losy błogosławionego: od dzieciństwa w podlaskiej wsi Okopy, poprzez lata seminaryjne, czas spędzony w wojsku, pierwsze lata kapłaństwa, służbę w charakterze kapelana „Solidarności”, aż po porwanie przez funkcjonariuszy SB i męczeńską śmierć. Sugestywne odgrywanie scen z życia ks. Jerzego, przeplatane fragmentami filmów i poruszającymi fotografiami błogosławionego, ilustrowały urywki jego głębokich kazań. Te najbardziej znamienite wybrzmiały bardzo wyraźnie z ambony, wypowiedziane ustami papieskiego stypendysty: – Chrześcijanin musi pamiętać, że bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa za parę srebrników jałowego spokoju. Chrześcijaninowi nie może wystarczać tylko samo potępienie zła, kłamstwa, tchórzostwa, zniewalania, nienawiści, przemocy, ale sam musi być świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. O te wartości musimy upominać się odważnie dla siebie i dla innych.
Wielką radość i nadzieję budzi fakt, że słowa – przesłanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, cytowane są dziś przez młodych Polaków.
Zaprezentowany przez młodzież program artystyczny niewątpliwie ubogacił i pogłębił przygotowania do przyjęcia relikwii naszego polskiego męczennika. Wierzymy, że stał się częścią wypełnienia się słów papieża Jana Pawła II: „Ja modlę się za ks. Popiełuszkę, jeszcze bardziej modlę się, ażeby z tej śmierci wyszło dobro, tak jak z krzyża zmartwychwstanie”.
Po raz 4. zaśpiewali papieżowi
13 października, w ramach obchodu Dnia Papieskiego, parafia Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach, zorganizowała koncert papieski.
Była to już jego 4. edycja. Koncert był wydarzeniem niezwykłym, bo zorganizowanym przez mieszkańców Polkowic dla Polkowiczan i gości. Myliłby się jednak ten, kto przypuszczałby, że będzie to wydarzenie amatorskie. Prawdziwa scena, oświetlenie i nagłośnienie stały na najwyższym poziomie. Artyści zaprezentowali utwory w mistrzowskim wykonaniu.
Reklama
Wieczór spędzony w parafii pełen był niespodzianek. Koncert rozpoczął się od prezentacji multimedialnej dotyczącej narodzin Karola Wojtyły. Przedstawił plany i marzenia matki Jana Pawła II odnośnie do synów. Chciała ona, aby jeden z nich został lekarzem, a drugi księdzem. Chyba nie przypuszczała, że mały Karol w przyszłości będzie papieżem, a nawet świętym. Przypomniano w prezentacji słowa papieża z wizyty w Legnicy w 1997 r., słowa dotyczące godności człowieka i sensu ludzkiej pracy.
Koncert zgromadził rzesze ludzi, a kościół pękał w szwach. Pojawili się na nim mieszkańcy Polkowic, Lubina, Głogowa. Wiele osób chciało ten wieczór spędzić, przypominając sobie osobę św. Jana Pawła II. Odpowiedzialnym za realizację koncertu był p. Sławomir Laskowski, od strony technicznej wszystko przygotował p. Mateusz Dudka. Koncert wsparła gmina Polkowice oraz Centrum Kultury w Polkowicach. Był on transmitowany na żywo przez telewizję polkowicką, za stream odpowiadał p. Jakub Glapiński. Zapis koncertu jest dostępny także na platformie YouTube.
Ważnym elementem organizacji koncertu było wielkie zaangażowanie wolontariuszy, młodych ludzi, którzy nieraz są zagubieni, często poszukują odpowiedzi na ważne życiowe pytania w swojej wierze. Przy takich okazjach widzą, że są potrzebni, że mogą robić dobre rzeczy, że nikt ich nie odrzuca. Robią wspaniałe rzeczy na chwałę Boga i dla radości ludzi.
Koncertowi towarzyszyła także zbiórka ofiar na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, którą prowadziło Szkolne Koło Wolontariatu ze SP nr 2 z Polkowic. Częścią tej zbiórki były rozprowadzane kremówki, które zniknęły w oczach. Nad zbiórką czuwała katechetka Renata Chmielowska.
Koncert papieski uzyskał bardzo wysokie oceny w środowisku lokalnym. Widzowie nagrodzili artystów brawami na stojąco. Dzięki takim reakcjom zespół już zaczął się przygotowywać do V koncertu papieskiego, który odbędzie się w przyszłym roku.