Sakrę biskupią 19 października duchowni przyjęli z rąk kard. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, a współkonsekratorami byli: arcybiskup senior Władysław Ziółek, emerytowany metropolita łódzki i bp Wojciech Osial, biskup łowicki. W uroczystości udział wzięli: nuncjusz apostolski w Polsce Antonio Guido Filipazzi, łódzcy biskupi pomocniczy – bp Ireneusz Pękalski i bp Marek Marczak oraz kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, bp Krzysztof Nykiel pochodzący z Łodzi, a także biskupi z innych diecezji, siostry i bracia zakonni, klerycy łódzkich seminariów, rodziny i znajomi wyświęconych biskupów. – Z radością przyłączam się do wspólnego Te Deum, aby dziękować Panu Bogu za to, że przez posługę papieża Franciszka dał Kościołowi, a w szczególności waszej archidiecezji, dwóch nowych biskupów pomocniczych, przez których Jezus Chrystus, Najwyższy Pasterz, prowadzi Bożą owczarnię – mówił nuncjusz apostolski.
Reklama
W homilii metropolita łódzki w odniesieniu do liturgii powiedział o trzech aspektach Ducha Świętego: osobistej relacji człowieka z Jezusem, przestrogi przed bluźnierstwem przeciw Duchowi Świętemu i wezwaniu do poddania się Mu w czasie odrzucenia. – Jedyne słowo jakie biskup ma prawo mówić, to słowo miłości. Jeśli nie masz w sobie słowa miłości, to milcz. (...) Jak nie kochasz, to nie przepowiadaj. Przyjdą momenty, o których dziś mówi Ewangelia i wtedy trzeba się modlić i otwierać na to, co Duch do was mówi. Duch będzie mówił słowa miłości, ale wy sami z siebie nie – podsumował metropolita łódzki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po przyrzeczeniu kandydatów do święceń i Litanii do Wszystkich Świętych odbyło się nałożenie rąk wraz z modlitwą i namaszczeniem głowy. Nowym biskupom przekazano Ewangelię i insygnia: mitrę – liturgiczne nakrycie głowy biskupa, fioletową piuskę – nakrycie głowy używane na co dzień, pastorał – laskę używaną przez biskupa w czasie liturgii, znak urzędu pasterskiego, pierścień – znak urzędu, pieczęci, symbol zaślubin i wierności, pektorał – krzyż z Panem Jezusem zawieszony na szyi i noszony na co dzień przez biskupa.
25 września br. Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała komunikat informujący o tym, że papież Franciszek mianował biskupami pomocniczymi archidiecezji łódzkiej o. Piotra Kleszcza, dotychczasowego proboszcza parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi oraz ks. Zbigniewa Wołkowicza, dotychczasowego moderatora roku propedeutycznego w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym.
Ojciec Piotr Kleszcz podczas święceń biskupich przyjął zawołanie Pax et Bonum (łac. „Pokój i Dobro”) i został mianowany biskupem tytularnym Aque Albe di Bisacena, a ks. Zbigniew Wołkowicz Pro amicis suis (łac. „Za przyjaciół swoich”) i ustanowiony biskupem tytularnym Vassinassy.